Alexa “N/D” sorunu ve çözümü!

Tarih: 02 Şubat 2013 Cts 1:27 | Bu yazı 3.202 kez okundu.

Bir zamanlar senin gibi bende Alexa’da yükselmek istiyordum arkadaşım. Sitem sıralamalarda yükselmiş mi diyerek sürekli Alexa’nın sitesine girerdim. Ancak hep gördüğüm şey “N/D” yazısıydı. Bu yazının anlamını çoğu arkadaşımız bilmiyor ancak konuya giriş yapmadan söyleyeyim ben. “N/D” yazısı “No Data” demektir.

Alexa’da yükselmek gerçekten zordur. “N/D” yazısının ortadan kalkıp yükselmeye başlayana kadar canınız çıkar. Bilirim, bende yaşadım çünkü. “N/D” kelimesini Türkçe’ye çevirecek olursak, sitenin Alexa botları tarafından kayıt altına alınmadığıdır. Senin siten ile ilgili herhangi bir bilgi onlara ulaşmadığında, siten için “N/D” sonucunu karşına çıkarır. Bu sorunu ortadan kaldırmak sitenin hitine, arama motorları tarafından sayfa gezinti süresine ve alexa widget kutucuğunu sitene eklemene bağlıdır. Genel olarak Alexa siteni 1-2 hafta içerisinde rahat bir şekilde tanır ancak bazı kişilere (bende dahil olmak üzere) bu süre uzun gelebiliyor.

Alexa’nın sitemiz hakkında daha erken bilgi edinip, bizi sıralamada üst sıraya çıkartması için ne yapmamız lazım?

Öncelikli olarak üstte bahsetmiş olduğum “Alexa widget” kutucuğunu mutlaka sitenizin uygun bir köşesine koy. Koyduğun yer önemli değil ancak tasarımını bozacak şekilde olmasın yeterli. Kutucuğu sitene koyduğunu varsayalım. Elbette ki bundan sonra boş durmayacaksın, durmamalısın. Sitene sürekli olarak özgün içerik girmelisin. Ancak girdiğin içerik çalıntı, kopya olmamalı. Adı üstünde “özgün içerik” giriyoruz sitemize. Girdiğin içerikleri bir anda sitene ekleme. 4 saat arayla sitene eklersen çok daha faydasını görürsün ve güncelliğini de arama motorları gözünde korumuş olursun. Eklediğin içerikleri de boş zamanlarında sosyal imleme sitelerine veya büyük sosyal medya platformlarında mutlaka paylaş. Paylaş ki siten arama motorları tarafından yavaş yavaş tanınsın ve insanlar yavaş yavaş sitene girmeye başlasın. Sen tüm bunları yaparken Alexa siteni tanıyacaktır zaten. Alexa Rank değerin genelde 28.000.000 küsür civarından başlar ve bu sayı yavaşça düşer. Sayının düşmesi senin sitenin sıralamasının yükseldiği anlamına gelir. Bu sayıyı da düşürmek için üstte dediğimiz gibi içerik ve hite ihtiyacın var. Günlük olarak 50-100 kişilik ziyaretçi kitlen olduğunu varsayalım. Bu tarz bir site, iki hafta gibi süreçte 1-2 milyon civarına düşecektir.

Ayrıca tüm bunlar haricinde Alexa’nın sitesine üye ol. Üye olduktan sonra “siteni ekle” bölümünden siteni ekle ve söylenen talimatları hızlıca uygulayarak siteni onaylattır.

 

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 3 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Envie

   Alexa’da yükselmek bence tamamen hite dayalı. Tabii mutlaka siteye de alexa kutucuğunu eklemek gerekiyor.


  2. indirim kuponu

   Bence Alexa başarının bir kıstası değil, Türkiye’de olması gerekenden çok daha fazla önem gösteriliyor diye düşünüyorum. Bu arada N/D yazısının No Data anlamına geldiğinden bihaber mişim 🙂 yazı için teşekkürler.


  3. tüfek

   Bende N/D nedir diye merak ediyordum ikiye bi karşıma cıkıyo Tşkler Ersin Üzgün

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.