Askerden terhis olunca para ödeniyor mu?

Tarih: 16 Ocak 2019 Çar 13:33 | Bu yazı 6.184 kez okundu.

Askerde hep konuşulan konulardan biri ile karşındayım bugün sayın okuyan. Askere giderken bildiğin üzere yolun uzunluğuna göre PTT’ye adımıza para yatırılıyor. Benim yol ve yemek ücreti toplamda 88 lira yatmıştı. Askeriyeye teslim olmadan gidip çekmiştim. Askerden terhis olmaya yakın herkes yol parasını veriyorlar mı, yemek parası veriyorlar mı veya askerlik parası ödüyorlar mı diye birbirine sorup duruyordu ama kimse net cevap alamıyordu. Ben bedelli askerlik yaptım ve 15 bin lira vererek bedelli askerliği yapmış kişilerin bu tarz sohbetlere girmesini garipsemiyorum, sende garipseme. Durduk yere biri ise para verse yok demezsin köftehor.

Askerden terhis olduktan sonra bize yol parasının yatacağı söylendi. Ve yatan parayı 6 ay içinde çekebileceğimizi yoksa iptal olacağı söylendi. Ancak terhis olmamın üzerinden yaklaşık 1 ay geçti ama PTT’de herhangi bir hareketlilik olmadı. Ne gelen vardı ne giden…

Biz terhis olmadan önce arkadaşlarla birbirimize numaramızı vermiştik ve Whatsapp grubu kurulmuştu. Bugün ise gruptan bir arkadaş dönüş parasını çektiğini söyledi. Üstüne dekont attı. 21 günlük bedelli askerlik için Ziraat Bankası’na 73 lira yattığını söyledi. Eğer banka hesabın yok ise yani kartsız çekeceksen 10 lira para kesilip tarafına 63 lira ödeniyormuş. Biz PTT’den takip ederken diğer bankada paramız kuzu kuzu yatıyormuş. Bugün gidip bende çekeceğim askerlik paramı.

Bu arada eğer askerlik paran yatmadıysa endişe etmene gerek yok. Dediğim gibi terhis olalı 1 ayı geçiyor ve daha yeni yatmış paralar. Bazı arkadaşlar askere gelirken bile yol parasını alamadığını gördüm. Gecikmeli olsa da mutlaka paranız yatıyor.

Bilginiz olsun.

EKLEME: Askerlik sonrası aradan yaklaşık 2 ay geçti ve askeriyede bizden aldıkları kimliklerle Ziraat Bankası’nda hesap açılmış ve tarafımıza 92TL bir ödeme daha yapılmış. Ekstra bu ödemeyi mutlaka Ziraat Bankası’ndan sorgulatın ve almayı unutmayın.

Kategori: Toplumsal
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 4 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!

  1. Teşekkürler gardaşım. Ben de PTT’ye gittim baktım yoktu. Senin yazından sonra bugün gidip Ziraate bakacağım inşaallah.
   15 bin lira verdik ama evli barklı adamız borç alıp da verdik. Her 15 bin veren zengin olsa Tofaş kullanandan geçinilmiyor memlekette herkes zengin o zaman 🙂 Zira bugün 15-20 bine satılıyor bu hurdalar


  2. Ersin

   @Herif Şerif; valla para bırakacak da değiliz bankada. Çekmesek iade ediliyormuş. Böyle havadan gelmesi güzel tatlı para 🙂


  3. Ufuk

   Giderken bana 170 TL yol parası uattı ve bize askerdeyken (21 fün süre içinde) 237 lira yattı yol parası bunun içindemi sizce yoksa ptt ye yada ziraate bir yol parası tekrardan yatacakmı


  4. Ersin

   @Ufuk; Giderken yol parası yatıyor, dönüş yol parası ayrıca ptt yatıyor. Bunun dışında ziraate askerlik maaşı adı altında ayrıca bir para daha yatıyor. 3 kez para çekimi yapıyoruz yani toplamda.

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.