Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Almak

Tarih: 08 Nisan 2019 Pts 14:05 | Bu yazı 712 kez okundu.

Bir kişinin ölümünün ardından, yaşarken desteği olduğu kişilerin, ölen kişiden aldıkları desteğin ortadan kalması sonucu oluşan maddi ve manevi zararlarının karşılanması için aldıkları tazminata destekten yoksun kalma tazminatı denir. Ölen kişiden destek alanların hayatlarının kötüleşmemesi için düzenlenmiş bir maddi ve manevi tazminat davasıdır.

Ölen kişinin yakınları maddi tazminat davasıyla birlikte manevi tazminat davası da açabilir. Destekten yoksun kalma tazminatı Yargıtay kararları ile gelecekte destek alması söz konusu olan yakınlarını da hak sahibi yapmıştır. Tazminatın amacı hak sahiplerini yaşamlarını aynı şekilde sürdürebilmelerini, sosyal ve ekonomik durumlarının korunmasını sağlamaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler Alabilir?

Haksız fiili nedenlerle bir kişinin ölümünün ardından tazminat alınması için o kişinin, ölmeden önce davayı açan, hak talep eden kişiye bakıyor olması gerekir. Hak sahibinin birinci dereceden yakını veya kan bağı olması şart değildir. Aynı zamanda ölmeden önce destek olmasa bile gelecekte bakım ve desteğini üstlenecek olması da o kişiyi hak sahibi yapar. Bir kişinin ölümünün ardından eşi ve çocukları onun verdiği destekten yoksun kalır, bunun ispatlanmasına gerek yoktur. Ölen kişinin anne ve babası da ölümünden önce o kişiden destek almıyor olsa bile ileride destek alması muhtemeldir. Bunlar direk hak sahibi olur.

Diğer yandan ölen kişi nişanlı ise gelecekte o kişiden destek alacağı varsayılır ve hak sahibi olur. Ölen kişi, birinci dereceden olmayan yakınlarına veya kan bağı bulunmayan birine hayatta iken bakıyorsa, ölümünün ardından yardım alan kişinin, bu yardımı belgeler ve şahitlerle kanıtlaması gerekir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Bir kişinin ölümü ile destekten mahrum kalmak, sadece parasal anlamda değildir. Hizmet veya farklı şekillerde de destekten yoksun kalmak söz konusudur. Örneğin bir ev hanımının haksız fiili nedenler ile ölümünden eşi ve çocukları parasal olarak destekten yoksun kalmasalar bile bakım ve hizmet desteğinden yoksun kalacaklardır. Destekten yoksun kalma tazminatı dilekçe ile hak sahiplerinden birinin yaşadığı yerdeki mahkemede açılabilir.

Bir kişinin ölümünün ardından, onun desteğini alan kişilerin dava açma süresi, yükümlünün öğrenilmesinden sonra başlar. Destekten yoksun kalma tazminatı zamanaşımı iki yıldır. Ancak fiilin gerçekleşmesinden sonra kişi yaşamına devam etmiş, tedavi ve bakımı devam etmiş olup daha sonra yaşamını yitirmiş olabilir. Bu durumda dava açma süresi ölümün ardından başlar. Öyle ya da böyle bu davalarda 10 yıllık bir zaman aşımı söz konusudur.

Hak sahiplerine ödenecek tazminatın belirlenmesi için birçok kriter bulunmaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama 2019 itibarıyla, ölen kişinin yaşına, gelirine, eğitim durumuna, yaşasaydı ortalama ne kadar bir ömür sürerdi, yaşasaydı ne kadar bir kazanç elde ederdi gibi istatistik bilgilere dayanarak hesaplanmaktadır.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/destekten-yoksun-kalma-tazminati

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.