Etiket » bodrum nasıldır


Bodrum mu güzel? Peh!

Tarih: 24 Haziran 2014 Sal 17:08 | Bu yazı 5.538 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde bir ay staj yapmak için Bodrum’a gittim. Fakat staj olayı hem parasal sıkıntılardan hem de stajı yaptığım departmanın okul tarafından kabul edilmemesinden dolayı geri dönmek zorunda kaldım. Staj yaptığım departmanın okuldaki bölümümle alakalı olması gerekiyormuş. O yüzden staj olayı yattı ve aynı gün Ankara’ya geri döndüm.

Bodrum’da kaldığım sürece yaşadıklarımı, oranın nasıl bir yer olduğunu ufaktan anlatmaya başlayayım. Gitmeyenler arkadaşlar mutlaka bu yazımı okusun.

Bodrum’a gitmek için otobüs bilet fiyatları 70 lira ile 100 lira arasında değişiyor. Neredeyse uçak bileti fiyatlarında değil mi? Bende garipsedim ama atlayıp gittim mecbur. Yavaştan sıcaklık, nemsiz hava ve dalgalı denizini görünce Bodrum’a girdiğimizi anladım. Girer girmez ilk garipsediğim şey bütün evlerin beyaz olduğuydu. Meğersem Bodrum’da başka renk yasakmış. Her evin rengi beyaz olacak ve en fazla iki katlı olabilirliği kuralı varmış yıllardır. Şaşırdım ama bir yandan da taktir ettim. Uyum açısından çok güzel görünse de gecekondu tarzında evler olduğunu ve birazda bakımsız göründüklerini söylemeden geçmeyeyim. İçleri yapılı mı bilmem ama Bodrum’da evlerin pahalı olduğunu yeni öğrendim. Denizinden ve turistik yer olmasından başka hiç bir şeyi olmayan yerde evlerin kirası 600 liradan başlıyor. Çok garipsedim bu durumu. Ankara’da bu kirayı verip geçinebilecek de paranız varsa kralsınız zaten. Bodrum’a gidip denizi var diye sefalet sürmenin anlamı yok bence.

Bodrum çok pahalı bir şehir. Ben bunu geç de olsa anladım ve direk geri geldim. Çünkü para su gibi gidiyor. Yerli esnaf turiste uyguladığı tarifeyi size de uyguluyor ve haliyle fiyatlar tavan derecede. Bunu en basit haliyle size örnekle açıklayacağım ki iyi anlayın.

1) Dolmuşlar 10 dakikalık mesafe için 3.5 TL alıyorlar. Ankara’da ise iki aktarma dolmuş değiştirseniz anca bu parayı verirsiniz.

2) En ucuz pizzanın 25 TL olduğunu gördüm. Ankara’da bu rakam en fazla 10-15 TL civarında. O da orta boy veya büyüklerinde.

3) Kuaförler çıldırmış burada. Ankara’da saç yıkama dahil 10 liraya kestirdiğim saçımı orada 20 liraya kestirdim.

4) Konaklama için fiyatlar uçuğunda uçuğunda. Sanırsın hepimiz sokakta kalmışız da bir onların oteli var. Bu kadar yüksek fiyatlar nasıl oluşmuş anlamadım.

5) Turistik yer sonuçta. Ankara’daki gibi sokakta simit satan birine rastlamadım. Tansaş vardı ve girip oradan 5 simit alayım bari dedim. Sonuçta karnım aç ve bütün restoranlar aşırı pahalı. İnanır mısınız 5 simide 7 lira verip çıktım. Bildiğimiz kuru, yuvarlak ve boş simit…

6) Çakma ürün satanların bir numaralı yeri olmuş. Belli günlerde pazarlar kuruluyor ve bilindik markaların öyle albenili çakmaları var ki görmeniz lazım. Orijinal satılan yerde bu ürün daha gelmemiştir ama pazara çoktan gelmiştir ve çakmasının çeşit çeşit modelini bulursun.

vs.vs.vs.vs.vs. diye gidiyor işte. Çok pahalı şehir çok. Bunu gördüğüm an terk etmek durumunda kaldım şehri. İnsanların sömürüldüğü yer neresi diye sorarlarsa Bodrum’u göstereceğim artık.

Dipçik: Otel lojmanında kalıyordum ve bana otelin barında 00.00-08.00 çalışma saati verildiği için mecburen 2-3 öğünü cepten yemek gerekiyordu. Otelin lojman dediği yerde zaten durmak istemezsiniz. Çok pis ve iğrenç bir yer. Kapılarda kilit bile olmadığından ben bilgisayarımı çıkartamıyordum korkudan. Kapılara kilit koymuyorsunuz bari güvenlik koyun. O da yok. Tuvaletlerin içerisi temizlik bilmeyen anguslar yüzünden simsiyah. Duşakabinde ise sanki yıllardır kimse yıkanmamış gibi. Pas ve pislik yarış yapıyorlar burada. 1 ay staj için kalacak bir öğrenci yemeğe zor para bulurken, bu parasızlıkta gidip bir de temizlik ürünlerini alıp başkasının bokunu temizleyip rahat mı yaşamaya çalışacak? Yemezler usta. Varsın stajı olmasın.

Bodrum’da insanlar parasıyla rahat yaşıyor. Ben bu kadar parayı harcayıp da rahat yaşayamam kimse kusura bakmasın. Hayatı ucuz ama tadında yaşayacaksın. Bok gibi para harcayarak milletin safı olursun anca. Yolunup durursun.

Tek diyeceğim; Bodrum pişmanlıktır! Paranız varsa kral, paranız yoksa sefil olduğunuzu sonuna kadar hissedeceğiniz en ideal yerdir.