Etiket » d3dx9_43.dll


Pes 14 açarken d3dx9_43.dll hatası ve çözümü!

Tarih: 09 Haziran 2014 Pts 0:08 | Bu yazı 5.763 kez okundu.

Netbook kullandığım için uzun zamandır oyun oynamıyordum. Geçtiğimiz günlerde yeni bilgisayar almıştım ve can sıkıntısından PES 14 indireyim dedim. Torrent ile hızlıca indirim kurdum fakat oyuna girerken d3dx9_43.dll hatası aldım. Bu hatayı araştırdım ve kısa sürede sonuca ulaştım.

İşin özeti şu;

d3dxx9_34.dll dosyası bilgisayarda bulunmadığı için Direct X hatası oluşuyor.  Oyunu açarken de bu yüzden hata mesajı alıyorsun. İnternette birçok sitede d3dxx9_34.dll dosyasını system32 içerisine atmak gerektiği söylenmiş. Bende öyle yaptım ve sorunsuz şekilde oyuna girebildim. Bu dosya ne boka yarıyor ki, işlevi ne diye soranlar olabilir. Direct X dosyalarından bir tanesi diyebiliriz. Bilgisayarın otomatik bunu güncellemediği için yeni oyunlar bu dosyayı isteyebiliyor.

Yapacağın işlem ise kısaca şu;

Buraya tıklayarak d3dxx9_34.dll dosyasını indir ve C:/Windows/System32 içine at. Oyuna direk giriş yapmayı dene. Farklı bir hata almazsan sorunsuz olarak oyuna girebileceksin. Eğer 64 bit işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsan, indirdiğin dosyayı C:/Windows/SysWOW64 klasörünün içine atacaksın.

Dipnot1: Eğer değiştirmek istediğin dosya klasörün içerisinde varsa ve “değiştir” seçeneği geliyorsa, orijinal dosyanın yedeğini alıp değiştirin.

Dipnot2: Eğer problem yine devam ediyorsa başlat menüsüne gelip “çalıştır” aç. Buraya “cmd” yaz ve konsol açılsın. Ardından gelen siyah ekrana regvsr32 dxdx9_43.dll yaz ve enter yap. Sorun büyük ihtimal ile çözüme kavuşacak.