Etiket » ehliyet nasıl alınır 2019


B sınıfı ehliyet nasıl alınır? B sınıfı ehliyeti alma aşamaları!

Tarih: 15 Haziran 2014 Paz 14:01 | Bu yazı 96.387 kez okundu.

Konunun başlığı biraz uzun oldu ama olsun. Bugün B sınıfı ehliyet alma aşamalarından ve B sınıfı ehliyeti nasıl alabileceğimizden bahsedeceğim sana.

Bildiğin gibi, B sınıfı ehliyet almak için mutlaka 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Bu yaş olaylarında da insanların kafası çok karışık aslında. 18 yaşına girildiğinde mi yoksa 18 yaşını doldurduğunda mı ehliyeti alabiliyoruz? Evet, bilmeyen için çok düşündüren soru. Fakat kısaca örnek vererek bu kararsızlığını ortadan kaldıracağım. 1995 doğumlu olanlar 2014 yılında kayıt yapabiliyorlar. Yani 22 ocak 1995 tarihinde doğmuşsan, 23 ocak 2014 tarihinde başvuru yapabiliyorsun. Doğum gününden bir gün sonra anlayacağın. 2014 yılı içerisindeyken henüz 1996’lı arkadaşlarım kayıt yaptıramazlar ve sınava giremezler maalesef. 1996 yılında doğmuş olanlar 2015 yılını bekleyecekler ehliyet alabilmek için.

Yaş olayında işin özeti bu. Gelelim ehliyet alma aşamalarına…

Ehliyet için ilk olarak bir sürücü kursuna gidiyorsun ve kaydını yaptırıyorsun. Fakat evden çıkmadan cebinde 750 lira veya 1.000 lira olsun. O gün içerisinde hepsini harcamayacaksın ama en başından hazır et tüm parayı. Ülkemizde kurs ücretleri genelde 500 lira, 600 lira veya 700 lira civarlarında oluyor. Bu ücreti 4-5-6 ay gibi taksitlendirebiliyorsunuz kredi kartı olmadan. Kredi kartı olmadan diyorum çünkü, karşı taraf ehliyet alabilmek için onlara taksidi paşa paşa ödeyeceğinizi biliyor. Fakat bu aşamada şöyle bir tilkilik var. Kayıt oldunuz, kurs ücretini altı taksite böldürdünüz ve kurs başladı. Zaman geçtikten sonra herşey tamam oluyor ve o an size dosyanızı vermek için taksitli kalan tüm kurs ücretini istiyorlar. İki ay taksitli ödediyseniz üçüncü ayda dört taksidi birden istiyorlar yani.

Sürücü kurslarının çok zor olduğunu düşünmeyin sakın. Trafik, motor bilgisi ve sağlık üzerine çalışacağınız üç kitap var. Bu kitapları iyi anlayıp ezberleyeceksin. Fakat ben onu da yapmamıştım ve geçmiş yılların sorularını çözmüştüm. Çünkü sınavda karşınıza çıkacak sorular aslında geçmiş yıllarda çıkan soruların karmasıdır. Aynı sorular veya çok yakın sorular çıkıyor. Eğer hiçbir bilgiye sahip değilim diyorsan, sürücü kursunun verdiği kursa mutlaka katıl. Hocalar eşliğinde çok daha iyi anlayacaksın dersleri. Ama biraz zekiysen ve kendim de çalışırım dersen hiç gitmeni önermem. Çünkü ben gittiğimde 40 kadın ve 3 erkek vardı. Hepsi de yaşını almış kişiler. Yaşımızı aldıktan sonra bir de ehliyeti alalım demişler ve kayıt olmuşlar. Derste ve ders aralarında sohbetlerini görsen kaç yıllık arkadaş sanarsın. O kadar içten ve candan ki hepsi. Ama bu içtenlik ve candanlıklarını sadece dedikodu yapmak için kullanıyorlar. Öyle ortamda kimsenin bulunmasını istemem.

Her neyse… Nerede kalmıştık?

Eğer araba sürmek için yeterli bilgiye sahipsen kursmuş, dersmiş umrunda olmasın. Her türlü geçersin. Sadece direksiyon dersinde çok bilmişlik yapma yeter. Orada kral olanların, arabanın arka tarafına oturan iki gözetmen olduğunu da unutma.

ehliyet

Yazılı sınav günü yaklaştığında ise sürücü kursuna gidiyor ve giriş belgeni istiyorsun. Fakat direk alamıyorsun. Sürücü kursun seni bankaya gönderiyor ve para harcama olayları yavaştan başlıyor. Bankaya Motorlu Taşılar Sınavı için 50 lira yatırıyor ve sürücü kursuna geri dönüyorsun ve makbuzunla beraber giriş belgeni alabiliyorsun. Bu sınav dediğim gibi geçmiş sınav sorularının karması gibi. Kitaba değil de geçmiş sınav sorularını ezberlesen bile geçersin. Bu yazılı sınavdan yaklaşık iki hafta sonra ise direksiyon sınavı oluyor. Bu ara süreçte sürücü kursu sana direksiyon dersi veriyor. Yanınızda bir hoca eşliğinde yavaştan sürüşlere başlıyorsun 3-4 kere… Yazılı sınav ve direksiyon sınavını geçtikten yaklaşık bir hafta sonra ise sürücü kursuna giderek ehliyet dosyanı alıyorsun. Dosyayı hazırlamak üzere yine senden 35-40 lira gibi bir ücret istiyorlar.  Ben dosya getir-götür yapmak istemiyorum derseniz bu ücreti verin. Eğer bu ücreti vermem derseniz, “işlemleri kendim yaptıracağım” deyip dosyanı alabilirsin. Dosya ve kan grubu kartınla birlikte bulunduğun yerdeki Şoförler Cemiyeti’nin yerini öğren birinden ve gidip 20 liraya işlemini tamamla. Gördüğün üzere 20 lira kâra geçtik.  Ardından sana en yakın vergi dairesini bul ve 334 lira olan harç ücretini ödeyip makbuzunu sakla. Sakladığın bu makbuz ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Trafik Bölümü’ne giderek 101 lira ile 112 lira arasında değişen kart ücretini yatır. Tüm işlemler tamamlandığında ise ehliyetini yine Emniyet Müdürlüğü’nden alabileceksin. Ben kart ücretini yatırıp bir hafta sonra alabilmiştim ehliyetimi. Çünkü sıra çoktu ve daha basılmamıştı. Fakat şu an durum öyle ki sabaha tüm işlemlerini yetiştirirsen, Emniyet Müdürlüğü’nde “öğleden sonra gel” sözünü duyabilirsin. Hemen aynı gün içinde veren yerler var. Çünkü ehliyetin makinada basımı iki dakika bile sürmüyor.

Kafanıza takılan bir soru veya sorunda bana yazabilirsin.