Etiket » facebook kodmatik yüzünden giriş yapamıyorum


Kodmatik yüzünden Facebook’a giriş sorunu ve çözümü!

Tarih: 23 Kasım 2017 Per 6:05 | Bu yazı 5.796 kez okundu.

Öncelikle belirtmeliyim ki eğer hesabınızda güvenlik için kodmatik vb. gibi ek güvenlik önlemleri kullanıyorsanız kullanmayın derim. Başınıza birşey gelse veya cihazlarınıza birşey olsa hesaba giriş yapamama riskiyle karşılaşıyorsunuz. Bugün tam da bu konuda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

2-3 gündür muzdarip olduğum bir konu. Telefonunuzu değiştirdiniz ve kötü bir telefon kullanmaya başlamanızla Facebook’u telefonunuza kurmadınız. Bilgisayarınıza ise format atarak veya tarayıcı geçmişini komple silme tarzında bir işlem yaparak tüm verilerin gitmesini sağladınız. Ve hesabınızda eski hattınızın numarası ekli ve haliyle şifremi unuttum gibi bölümlerden yararlanarak tek kullanımlık kod alamıyorsunuz.

Böyle bir durumda kodmatik özelliği açık olan Facebook hesabımıza nasıl gireriz? 

Daha önce blogumda yazdığım üzere iPhone 6S kullanıcısıydım fakat geçtiğimiz haftalarda abimle telefonlarımızı değiştik ve S2 kullanmaya başladım. Telefon hevesimin geçtiği bu dönemde sadece arama, mesaj ve birkaç internet işimi görmesi bana yettiği için Facebook tarzında büyük yer kaplayan ve şarjı çabuk bitiren bir uygulamayı telefona kurmadım. Bilgisayarım yavaşladığı için ise Chrome geçmişini komple silerek biraz da olsa rahatlar düşüncesiyle rahat davrandım. Yıllardır kullandığım Facebook hesabım olduğu için bundan 3 yıl önce kullandığım telefon numaramın hala hesapta kaldığını da farketmedim. Haliyle hesapla alakalı giriş yapabildiğim tüm cihazları sıfırlayınca hesaba girmek istediğimde kodmatik bana dur dedi. Hesabının açık olduğu bir cihaza kod gönderdik dese de böyle bir cihaz bulunmadığı için hesaba giremiyordum. Şifremi unuttum bölümü üzerinden birşeyler yaparım desem de yine çare olmadı.

Son çare olarak şifremi unuttum bölümün girdiğimizde en altta “Diğer/Facebook’a bir istek gönder” bölümü yer alıyordu. Bu alandan form doldurabiliyor ve kendimizin olduğunu kanıtlarsak tarafımıza mail olarak bir link gönderiyorlar. Bu bölümü çoğu zaman maili ele geçirdikten sonra hack amacıyla da kullananlar olabiliyor sanırım. Her neyse. Hack olaylarına hiç girmeyeyim çünkü yanlış yönlendirme olur. Daha sonrasında formu doğru doldurup dosya ekleme yerine de telefondan çektiğim kimliğimin ön yüzünü de ekleyip destek ekibine gönderdim. Yaklaşık olarak 10 saatten kısa bir sürede tarafıma dönüş sağladılar ve hesaba giriş yapabileceğime dair bir link gönderdiler. Linke tıklayınca “tarayıcıyı kaydet” diyerek devam butonuna tıkladıktan sonra yine karşımıza numarayı güncelleme ve kodmatiği kaldırma seçenekleri geliyor. Ben ikisini de güncelledikten sonra sorunsuz olarak hesabıma giriş yapabildim.

Eğer hesap sahibiyseniz ve herhangi bir sebepten dolayı hesabınıza ulaşamıyorsanız kimliğinizin bir resmini Facebook destek ekibine gönderin. İnternette yazılan yazıların çoğu eski veya güncellenmemiş yazılar. Haliyle farklı farklı bir sürü yöntem bulunuyor. En kesin ve net çözüm kimlik ile doğrulama yaparak sorunumuza çözüm aramak.