Etiket » iphone 6 alınır mı


iPhone 6 ve iPhone 6 Plus alınır mı?

Tarih: 25 Eylül 2014 Per 18:57 | Bu yazı 5.932 kez okundu.

Alan alıyor valla sayın okuyan. Bu insanlar bir telefona bu kadar parayı nereden buluyor anlamış değilim. Ben küçüklüğümü hatırlıyorum da, babamın yokluğunda annem zar zor para yetiştirdiğimiz dönemlerde abim ile bana Nokia 3310 almıştı. Ne kadar çok sevinmiştik. O telefondan sonra bir daha o hevesi yakalayamadım bir türlü. Üstelik o mutluluğu yaşamak için milyarlarda saçmamıştık. O zamanlarda telefon 50-100 lira civarıydı. O zamanında iyi ve pahalı cihazları vardı elbette ama günümüzdeki gibi herkesin “almışken en iyisi olsun” dediği dönem değildi.

Bugün Samsung olsun, HTC olsun, Apple olsun veya başka bir markanın telefonuna bakıyorum da fiyatları 1.000 liranın altında değil. Hele ki iPhone 6 tarzındaki telefonların fiyatları 3.000 lira civarlarında şu anda. Geçen sene iPhone 5S çıktığında telefonun her yerine laf ettiler, beğenmediler ama şimdi bakıyorsun herkesin elinde iPhone 5S var. Niye peki? Hava olsun diye. Bazıları “hava olsun diye değil valla özellikleri iyi diye aldım” diyor. Samsung cihazlarıyla Apple cihazlarını karşılaştırdığında özellik olarak büyük fark var sayın okuyan. Bunu bu sene ki iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlarında da net bir şekilde görebilirsin.

Düşük özelliğe rağmen yüksek fiyatlı olması alıcısına gram tereddüt yaşattırmayan telefonlar üretiyor Apple. İnsanımız “iPhone ise değer” diyip 1-2-3 aylık maaşlarını bu cihazlara yatırıyorlar. Aslında bu yüksek fiyat söylemim sadece Apple için değil. Diğer markaların yüksek fiyatlı cihazlarını da içeriyor. Kusura bakmayın ama gidip de bir telefona 2.500 TL-3.000 TL verilmez. Ben vermem. Ha üst düzeysindir, maaşın iyidir, herşeyini telefon üzerinden takip ediyorsundur, işin gereğidir vs. onlara eyvallah. Ama üniversite okuyup para yok diyerek gününü gün eden gencin elinde iPhone görüyorsunuz. Bu nasıl çelişkidir? Hele ki bu dönemde iPhone 6 ve Plus, görüntüsünden özelliğine kadar 5S’den çok daha popüler ve pahalı durumda. İnsanımız koşa koşa mağazaların önünde sıra oluyor ve bu telefonu almak için kuyruklar oluşturuyor. Dışarıdan biri baksa “indirim falan var herhalde” der. Çünkü hangi akıl günümüz şartlarında diğer telefonlara göre düşük özellikleri olan ve her sene yenisi çıktıkça eskiyen bir telefona bunca para vermek için sabah saatlerinde uyanıp mağazalara koşar?

Sizi bilmem sayın okuyan ama ben iPhone 6, iPhone 6 Plus ve benzer fiyatlardaki ürünlere bu kadar para vermem. Gördüğünüz her sitede özelliklerine bakarak alınır veya alınmaz damgası vuracak editörlerden de değilim. Günümüz şartlarında yüksek gelirin yoksa, iş için mutlaka gerekli değilse, öğrenciysen veya hava yapmak için alıyorsan hiç zahmet edip alma.