Etiket » kpss


Hayat çok acaip ya KPSS falan #kpss2018

Tarih: 23 Temmuz 2018 Pts 18:28 | Bu yazı 587 kez okundu.

Sınava dün girmeme rağmen yazıyı anca yayınlama fırsatım oldu. Kusura bakmayın falan diye yazıyı uzatsam mı diye düşünüyorum ama pek umrunda olduğunu düşünmüyorum bu durumun sayın okuyan. O yüzden kusura mı bakarsın, dışarıda gezen kızlara mı bakarsın ne bok yersen ye. Ben yazıma devam ediyorum istiyorsan okursun. (Nasıl trip attım ama kendi kendime)

Dün iki kez KPSS’ye girdim. İlki klasik olan sınav. Her telden tipin girdiği, en ufak umudu olan ama hiç bilgisi olmayan, dershane eğitimi alıp full çekecekmiş gibi her boku bildiğini sanan, okunmuş pirinci yedikten sonra sınava girip 8. soruda ona cevabı yukarıdan ileteceklerine inanan, KPSS’ye KPSS sınavı diyen diye uzatabiliriz. Peki sen nesin aq diyen varsa da inanın bir bok değilim. Bir bok olmadığım gibi acaba hangi bokun lacivertiyim diye merak edip bu sınava girenlerdenim. Bu yıl mezuniyet falan derken hiç çalışmadığım, çalışsam da çok fark olacağını düşünmediğim, çalışıp yüksek puan alsam da torpil bulamayacağım için pek önemsemiyorum bu sınavı. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Sınavdaki zorluk derecesini herkese sorarlar. Bana soracak olursanız Türkçe ve matematik kolaydı. Ama tarih ve coğrafya zordu. Düzenli çalışan biri için bana göre hepsinin yapılabilir seviyesi vardı. Çok zorlamamışlar bu sene. Açığa almalar sonrasında memurluğa çok adam mı lazım ne?

Öğleden sonra ise Eğitim Bilimleri sınavına girdim. Alan sınavıymış sanırım. İşletme mezunu olarak hiçbir işime yaramayacak ama yanlışlıkla başvurduğum bir sınav oldu. Yanlışlıkla da olsa 60 lira verdik boşa gitmesin dedim ve hem kendimi test edeyim hem de kalem silgi boşa gitmesin diye kendimi sınavda buldum. İnanın normal KPSS’ye göre çok daha kolay sorular soruluyor. Bilgi değil tamamen yoruma dayalı sorulardan oluştuğu için çalışmasanız da yapabileceğiniz düzeyde. Ama siz yine de çalışın, rakip çok.

Ha bir de şu sınavları gözünüzü seveyim sabahın köründe yapmayın. 10:15’de sınav başlıyor, 10:00’da okula giriş yapmış olmak gerekiyor ve haliyle 08:00 civarı uyanmak gerekiyor. Okul uzaksa hele 07:00’de uyanmak gerekiyor. Eğitim bilimleri sınavını nasıl ki 14:45’de yapabiliyorsanız buna da bir çare bulabilirsiniz. Sabah zinde olunuyor bla bla bla muhabbetlerini bir kenara bırakalım lütfen. Konu geleceği olunca normal hayatında ilerizekalı olup sabah çok zeki sınava girmiyor. Akşam neyse sabah da o. Adam zaten o sınav için 1 yıl çalışmış, odaklanmış hedefe. Gece 03:00’da yapsan da uyumayıp gelir merak etme.Kpss çalışmadan kazanılır mı? Kpss nasıl kazanılır?

Tarih: 28 Kasım 2016 Pts 12:03 | Bu yazı 6.117 kez okundu.

Kpss çalışmadan kazanılır mı sorusu aslında genel bir soru. Çünkü girecek kişilerin bilgisi farklı. Her kişiye göre bir sonuç çıkartabilirsiniz bu sorudan.

Bu yıl ben çalışmadan kpss deneyimi yaşadım. Şuan bu yazımı yazarken sonuçlar açıklanmadı ama ortalama 45-50 civarı netim var. Bu da ortalama 75 puana denk geliyor. Bu puanla birşey olacağını düşünmüyorum ama sınavın kötü olması ve çoğu kesimin de soruları yapamaması, yetiştirememesi beni umutlandırıyor. İyi net yapıp güzel puanlar alanlar elbette vardır. Onlar yerleşip hayatlarına devam edecekler mutlaka. Fakat bizim asıl konumuz çalışmadan kpss girip kazanılabilir mi sorusunun cevabını bulmak.

Bana sorarsanız; lise yıllarına kadar sağlam eğitim alıp kendini biraz geliştirmiş bir insan bence bu sınavı çalışmadan kazanabilir. Türkçe, matematik, tarih, coğrafya veya genel kültür soruları çok da zor gelmiyor. Zor olan soruları da zaten çoğu kesim yapamıyor. Siz çalışmadığınız için yapamamanız da normal kaçıyor. Kpss zaten genel itibariyle sürekli çalışmayla yapılabilecek bir sınav değil. Genel kültür sorularında neler geleceğini bilmeden giriyoruz. Çalışanlar da referans olarak geçmiş soruları çözüyorlar ama bu zamana kadar geçmiş sorulardan çıktığını pek görmedim son 2-3 yılda. Sanırım kitap çıkartan kişilerin ve bu kişilerle anlaşan hocaların takıntısı veya para kazanma arzusu olsa gerek sizi sürekli bu kitaplara sevk etmeleri… Az önce de dediğim gibi. Ben çalışmadan 45-50 net yapmışsam sizde çok rahat daha fazlasını yapabilirsiniz. Üstelik 40 boşumun olduğunu da hatırlatayım. Sallamasyon yapmadan, bildiğim soruları çözdüm ve yanlışıyla doğrusuyla 45-50 net çıktı. Ayrıca girdiğim sınavın önlisans düzeyi olduğunu da hatırlatayım. Ortaöğretim düzeyinde giriyorsanız çok çok daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

sinava-c%cc%a7alis%cc%a7ma

Kpss çalışmadan girilir mi hiç diyenlere ise pek aldırış etmenizi tavsiye etmiyorum. Moral bozmaktan başka bir halta yaradıkları yok. Sizin çalışma durumunuzu veya yaşamınızdaki zorluklardan dolayı çalışamadığınızı bilmediği için her insan öyle yada böyle sürekli konuşur. Hayat sizin hayatınız. Dilerseniz üşenip çalışmaz ve öyle girersiniz sınava. Kazansanız da kazanmasanız da etrafınızdaki insanlar birşey kazanmayacak veya elde etmeyecek. Ne yapıyorsanız kendiniz için yapıyorsunuz. O yüzden çok dert etmenizi önermem.

Tek diyeceğim, kpss çalışmadan da kazanılır arkadaşlarım. Biraz şans, biraz bilgi ve biraz da soruların size göre olup olmaması bunu etkileyecek. Her şey istediğiniz gibi olsun.