Etiket » pinterest


Pinterest rich pin nasıl yapılır?

Tarih: 13 Ocak 2019 Paz 0:37 | Bu yazı 361 kez okundu.

Son dönemde internet sitesi sahipleri hit kazanmak amacıyla Pinterest’i kullanır oldu. Pinterest’in büyük kullanıcı çoğunluğu mobil kullanan, İngilizce odaklı olan bayanlardan oluşuyor. Pinterest günümüzde  müşteri kazanmak isteyen ve sitesine hit çekip reklamlardan para kazanmak isteyen kişilerin hedefi haline geldi. Haliyle işin içinde para olunca bizim Türk insanımız orayı da fethetti. Şu an sayısız spam siteyi bünyesinde bulunduran Pinterest’te günden güne daha fazla spam site açılıyor.

Pinterest’i merak eden veya ne olduğunu bilmeyen kişilere düzgünce ufak bilgi verebildim sanırım. Bu yazımda ise işin özgün veya spam tarafında olmayacağım.

Twitter’da nasıl tweet tabiri var ise Pinterest için ise pin tabiri var. Herkes web sitesindeki içeriklerini burada paylaşır ve kullanıcılarla etkileşim halinde olur. Pinterest bünyesinde rich pin denilen bir olay var. Türkçe karşılığı zengin pinler anlamına geliyor ama Pinterest’e yeni başladıysanız sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen bir tabir olduğunun farkındayım.

Pinterest rich pin nedir?

Rich pin, Pinterest’te yaptığınız paylaşıma ekstralar katan bir özellik. Yemek siteniz var ise pişme süresini, servis sayısını veya tarifi detaylı olarak göstermesi olarak örnekleyebiliriz. Haliyle normal pinlenmiş içeriklerin arasında kullanıcıların ilgisini çeker. Bu durum ise daha fazla kullanıcının siteye gelmesine ve reklam açısından daha fazla kazanç anlamına gelir.

WordPress rich pin nasıl yapılır?

WordPress altyapısı olan sitelerinizde de rich pin yapmak için ilk olarak Pinterest hesabınızın ayarlarından sitenizi profilinize ekliyorsunuz. Onay işlemi için sitenize kod eklenmeniz gerekiyor.

Onay işleminin ardından sitenize Yoast SEO eklentisini kuruyorsunuz ve resimdeki ayarlamayı aktif ediyorsunuz. Buraya tıklayarak rich pin sayfasında url kaydınızı tamamlıyorsunuz. Site adresinizi girdikten sonra “HTML Tags” işaretliyorsunuz ve işlem sonunda “Apple now” demeniz yeterli.

Eğer kaydınızı sorunsuz yaptıysanız aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.

Ek olarak tüm işlemler öncesinde Pinterest profilinizi işletme hesabına çevirmeyi unutmayın.

Bol kazançlar.Pinterest için: Google Adsense Hesabı Alma Aşamaları

Tarih: 07 Ocak 2019 Pts 23:07 | Bu yazı 9.744 kez okundu.

Pinterest’e başlayacaksınız ama ortada ne siteniz var ne de Google Adsense hesabınız. Sizler ile yazının devamında sıfırdan bir site kurup “Adsense nasıl alınır?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Anlatıma başlamadan bu konularda ücretli olarak destek veren arkadaşlardan özür diliyorum. Kimseden Pinterest veya Adsense konusunda ücretli eğitim almadım. Kimsenin taktiğini ücretsiz satmadığımı bilmenizi isterim.

Kendi sitelerimden örnek vererek işe başlıyorum.

Alan adını .site ve .online uzantılı keyword kelimelerden seçtim. İsimtescil üzerinden aldım ve 0.99 dolar yani 6 liraya falan denk geldi. Toplamda 8 adet domaini kayıt ettim. Hostingi R10 forumu üzerinden aldım. Firma ismi söyleyip reklam yapmak istemiyorum. Açacağınız siteye uygun yabancı lokasyon reseller alabilirsiniz. Reseller diyorum çünkü Pinterest işi tek siteyle olacak iş değil. Reseller ile cebinizden çıkan rakam daha uyguna geliyor.


Başlayalım…

İlk olarak siteyi basit şekilde kurdum. Ardından içerik çekim işlemine geçtim. İçeriği RSS Poster, özel bot veya manuel olarak çekebilirsiniz. Ben özel bot yaptırarak çekim yaptım. İçeriği resimleriyle beraber hostuma çekiyordum ve görsellerin ismini bot otomatik olarak yazı başlığı-1.jpg tarzında sıralıyordu. (bazı sitelerdeki bot bunu yapmıyordu ve aşağıdaki eklenti listesinde yer alan eklentiyle isimleri değiştirebiliyordum) Özgünlüğü ise Watermark tarzı eklentilerle yazı üzerine site ismi yazarak halletmeye çalışıyordum. Çekilen içeriği ise aynı şekilde yayınlamak yerine mutlaka spinliyordum. Spinleme işlemini Wp Spinner eklentisi ile yaptım. Sitelerde kullandığım tema hep aynıydı. Aynı görüntü, aynı sayfalar ve spinlenmiş içerikler… Site içi linkleme olması açısından da bazı kelimeleri kategorilere linkledim.

Sitelerde kullandığım eklentileri bu mesajımda detaylı olarak yazmıştım.

Siteleri kurarken herkes sadece Pinterest odaklı olacağı için 1 günde 2k içerikle siteyi doldurup güncelleme almamış Adsense hesabıyla kazanmaya çalışıyordu. Yani Google ve sıralamalarını pek önemsemiyordu. Ama bizim elde Adsense hesabı olmadığı için ve Pinterestten kazanç kesin olmadığı için Google’ı ve sıralamalarını görmezden gelemezdim. Pinterest olmazsa en kötü tanıtım yazısı veya link satardım eskimiş bol indexli yabancı sitelerden. Her güne 3 adet içerik zamanlayarak bir insanı doyurur gibi siteleri doyurmaya başladım. Bunları yaparken her gün sitelerin sitemap.xml dosyalarını güncellemeye ve index aldırtmaya çalışıyordum. Bütün siteleri bu yüzden search console ekledim. Takip için analitiğe bağladım. Yaklaşık olarak 100 kadar içeriği spinledim ve zamanladım. Yani 100 içerik yaklaşık 1 ay yetecekti. Eğer Adsense onayı alırsam bu yazılara daha fazla zamanlanmış yazı ekleyerek siteyi devam ettirecektim.

Tüm sitelerde zamanlama işlemleri tamamlanınca pinterest tarafına geçtim. Chrome ile girerseniz 3 hesabı birbirine bağlayarak devam edebiliyorsunuz. 3 site yani. Opera indirip onda da 3 hesabı birbirine bağlayabiliyorsunuz. (Bu paragraftaki dediğimi WP Pinterest Automatic kullananlar daha iyi anlayacaktır çünkü eklenti ayarlarında bu gerekiyor)

Pinterest Automatic eklentisi ise 50-150 dakika arasında sürekli içerikleri pinliyordu. Göze batmadan ilerliyorduk yani. Bugün ise Adsense onayı aldığı için 10-60 dakika arasına düşürüp devam ediyorum.

Aradan yaklaşık 1 hafta geçti. İçerikler biraz biraz dolmaya başladı. 20 civarı yazı olduğunda ben adsense başvurusu yaptım. Şu an ise yaklaşık 30 civarı içerik var. Aradan geçen süre ise yaklaşık 3 gün. Bugün ise onayı aldı.

Siteleri kurmadan önce Pinteresti bir bot gibi aradım, taradım. İçerik değil rakipler neler yapıyor onlara baktım ve ona uygun şekilde sayfalar hazırladım. Sonra bu taradığım sitelerin çoğunun TR odaklı olduğunu fark ettim. Maşallah bizimkiler iyi çalışıyor.

Sitede açtığım olmazsa olmaz sayfalar ise şu şekilde:

ABOUT US – AUTHORS – PRİVACY POLİCY – DİSCLAİMER – ADVERTİSE HERE – CONTACT US

Açtığım sayfaların içeriklerini de full kopya şekilde aldım. İçeriklerinde sadece siteismi.com bölümlerini değiştirdim. Ne işe yararlar, Adsense hangisini ister bilmiyorum. Fazla olsun az olmasın mantığıyla gittim. Sitelerin üst yani header bölümünde kategoriler, alt yani footer kısmında ise üstteki sıraya benzer şekilde yan yana sayfa isimleri var.

Şu an bu şekilde siteler sorunsuz devam ediyor. Sitelerde pek hareketlenme yok. Bazısı sıfır, bazısında ise birkaç ziyaretçiden öteye geçmedi şimdiye kadar. Ama dediğim gibi, Pinterest bir sosyal medya. Facebook kullanır gibi kullanıyoruz. Eğer hitlenmez ise bu sürede siteler eskiyecek ve bolca indexli siteler elimde kalacak. Güzel çalışmalar yaptırıp sitelerden tanıtım yazısı ve backlink satarak da zararımı uzun vadede çıkarabilirim. O yüzden Pinterest kurarken mutlaka Google’ı unutmayın. Özellikle Adsense hesabınız yok ise.

WordPress rich pin nasıl yapılır bilmiyorsanız mutlaka makaleme göz atın. Sitenizin Pinterest’te gelişimine katkısı çok büyük.

Dipnot: Anlattığım işlemler dili İngilizce olan sitelerde yapılmıştır.

Aklınıza takılan soruları yazı altından iletin lütfen. Bol kazançlar…