Etiket » wordpress anasayfada kategori gizleme


WordPress Ultimate Category Excluder Eklentisi!

Tarih: 03 Mayıs 2013 Cum 23:27 | Bu yazı 3.391 kez okundu.

İlk kez blog açtığım zamanlarda bu konuyu çok araştırmıştım ve index.php dosyasına ufak bir kod ekleyerek bu işi halletmiştim. Ama geçtiğimiz günlerde bir eklenti gördüm ve sitelerimde kullanmaya başladım. Çok beğendiğimden ve basit kullanımından dolayı sizlerle de paylaşmak istedim.

WordPress siteniz varsa ve belli kategorilerde yayınladığınız yazıların anasayfada çıkmasını istemiyorsanız bu konumu sonuna kadar okuyun.

Eklenti adı: Ultimate Category Excluder

Bu eklenti sayesinde hiçbir kod ekleme gereksinimi duymadan, tek tık ile istediğiniz kategorideki yazıların anasayfada, feedlerde ve arşivde yok olmasını sağlayabilirsiniz. WordPress sitemizin admin panelinden “Eklentiler” bölümüne girerek “Yeni Ekle” butonuna tıklayıp, arama bölümüne “Ultimate Category Excluder” yazarak eklentiyi buluyoruz ve ardından kurup, aktif ediyoruz. Daha sonra “Ayarlar” bölümüne gelip eklentimizi açıyoruz.

Eklentiyi açtığımızda, aşağıdaki resime benzer kategorilerinizin alt alta sıralandığı bir sayfa göreceksiniz. Resimden de anlayacağınız üzere kullanımı çok basit ve bir o kadar kullanışlı bir eklenti. O yüzden pek zorluk yaşamayacaksınız.

kategori

Kategorilerin karşısındaki ilk sütundaki yerleri tıkladığınızda, o kategori altında yer alan yazılarınız anasayfada görünmemeye başlar. Kategorilerin karşısındaki ikinci sütunu tıklarsanız, yazınız feedlerde görünmemeye başlar. Kategorilerin karşısındaki üçüncü sütunu tıklarsanız, yazılarınız arşiv bölümünde görünmemeye başlar.

Unutmayın! Bu eklenti sayesinde görünmemesini sağladığınız yazılar arama motorları tarafından kesinlikle indexlenmektedir.

Ben genelde bu eklentiyi “tanıtım yazısı” kategorilerimde ya da sitenin konusu ile alakadar olmayan kategorilerde yayınladığım yazılar için yapıyorum. (Örnek: müzik konuları ve video konuları)

Eklentiyi admin panelinizden kuramıyorsanız, buraya tıklayarak eklentiyi indirebilir ve sitenizin ftp alanına kurarak aktif edebilirsiniz.

Kolay gelsin…