İkinci kez, üniversite sınavına hazırlanıyorum!

Tarih: 04 Haziran 2012 Pts 0:40 | Bu yazı 15.005 kez okundu.

Artık kim bize beddua ediyor bilmiyorum ama hayatımdaki olaylar fena şekilde tersine dönmüş durumda…

Bu sene ygs’ye hazırlanmıştım. Aslında daha doğrusu hazırlanamamıştım. Son 1-2 ay ders çalışmayı tamamen boşlayınca sınavdan kötü bir sonuç çıktı ve 211 puan aldım. Peki bu başarısızlığı çok kafama takıyor muyum? tabii ki hayır. Ama bu sene derslerden dolayı çok ders aldım. Ygs’de 211 alınca, ikinci sınav olan Lys’ye hiç hazırlanmadım ve bir sene daha hazırlanayım diyorum. Bu sene ki ygs’den aldığım 211 puana odp puanı da eklenince puanım 240-250 arası oluyor. Bu puana dolu üniversite var ama hedefimdeki üniversiteye bu puan yetişmiyor, hatta çok uzakta.. O yüzden bir sene geç olsun, güç olmasın diyerekten tekrar çalışmaya başlayacağım.

Bu sene sınav maratonu gerçekten beklediğimden çok daha zor ve stresli bir dönemdi. Dersleri tekrar gözümün önünden film şeridi gibi geçiriyorum da, bir daha yapabilir miyim? bir daha boşlamadan çalışabilir miyim? diye içimden geçirip duruyorum. Çok net cevap veremesem de yapabileceğime inanıyorum. İçimdeki o korku hiç bitmiyor ama yapmaktan başka şansımda yok.

Ayrıca bu seneki üniversite sınavına sevgilim ile hazırlanacağız.. Aynı üniversiteyi istiyor olmamızda aslında içimdeki korkuyu yenmeme, ders çalışmaya teşvik etmeye yetiyor. Ama ders çalışmaktan vakit bulup nasıl görüşeceğiz? sorusuna da cevap bulamıyorum. Bu kadar alışmışken, seviyorken insan sevdiğinden nasıl ayrı kalır? Kalamaz tabi. Telefonla olabildiğince görüşeceğiz ama benim asıl korkum bu sene değil, sınav sonrası… Tamam bir sene ders çalışarak geçireceğiz ve sadece telefondan haberleşeceğiz. Yüz yüze eskisi kadar görüşemeyeceğiz ama ya sınav sonrası? 3 ihtimal var bu durumda. Bu ihtimallerin ikisi bize uymuyor! Tek seçenek var; İkimizde aynı üniversite yada şehire gidip beraber okumak!

Bir sene boyunca ders çalışmaktan görüşemezsiniz anlarım ama üniversite okumak için başka şehirlerde olmak biraz koyar sanırım. Yüz yüze görüşme ihtimalini %0’a indiren bir durum olur bu…

İkinci senem olacağı için benim kredim yavaş yavaş doluyor. Kesinlikle çalışıp istediğim bölüme gitmem gerekli. Ama bu çalışma ne kadar olur, çalışır mıyım?, yine o zorlu-stresli günler beni mi bekliyor?, sene sonu sevgilimle ne olacak?, yüz yüze görüşememeye nasıl dayanacağız?… Kısacası kafamda bir sürü sorun var ve hiçbirinin cevabını bulamıyorum. Çünkü tek cevap; zaman… Zaman geçtikçe nasıl çalışıp-çalışmayacağım belli olacak. Derslerin üstesinden gelirsem stres vb. olmaz diye düşünüyorum. Yine çalışırsam sevgilimle istediğim yere giderim, herşey bizim elimizde…

Ha bu arada… Bu sene Final dershanelerine gitmiştim ve hocalarımda dahil hangi üniversite-bölüm okumak istediğimi soruyorlardı. Oradan hiçbir kişinin bu yazımı okuyacağını sanmıyorum. Boğaziçi Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri istiyorum. Bu üniversite İstanbul’da ve böylesine güzel eğitimi bu bölüm için sadece bu üniversite veriyor! YGS-6‘dan aldığı için benim için ikinci sınavın pek önemi kalmıyor. Edebiyat, mat2 vb. derslerle zaten aram yoktu, böylesi de gayet iyi oldu. Tek endişem var o da FEN! Bu sene de dahil olmak üzere hiç fen derslerine bakmadım, çalışmadım. Yaz tatilinde fen derslerini bitirip, ygs’nin diğer derslerine 0’dan başlayayım diyorum, hadi hayırlısı…

Kategori: Kişisel
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 3 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Recep ivedik 4

   Son aylarda boşlamak yapılan en büyük yanlışlardan seneye tekrar diyelim artık.


  2. Ömer

   Sonuç ne oldu? Cevap verirsen benim için çok iyi olacak…


  3. yurt rehberi

   Sabır ve azim. Kesinlikle ÖSYM adayların zekasını ölçmüyor. Sabır ve azimle düzenli olarak çalışırsanız istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz.

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.