iPhone 7 veya iPhone 7 Plus Alınır mı?

Tarih: 29 Eylül 2016 Per 20:11 | Bu yazı 3.874 kez okundu.

Apple cihazlarını bu yazımdan iki gün önce tanıtmış olsa da ben bu konudaki düşüncelerimi belirtmek istedim.

Öncelikle şunu belirteyim. Apple fanı değilim, hayranı değilim. Ama diğer markalara ve cihazlara oranla günümüzde en kullanılabilir cihaz Apple modellerinden oluşuyor. Ama Apple’ın sattığı cihazlar pahalı diyorsunuz, biliyorum. Zamanında ucuz yollu telefon almayı bende denedim ama inanın bir süre sonra telefon insanı kanser ediyor. Donuyor, kapanıyor, donanım hataları ortaya çıkıyor. Durup dururken ne olabilir ki bir telefona diyorsunuz ve yeni cihazlar düşünmeye başlıyorsunuz. Ama yine az para verip iyi bir cihaz alma yoluna koyuluyorsunuz. İnsanlarımız tam da bu noktada yanlış yapıyorlar. Artık günümüzde az paraya iyi cihaz alamıyoruz maalesef. Aslında yaşantımızın her döneminde “kaliteyi ucuza al” tarzında sloganlı reklamları çok duymuşuzdur. İşin gerçeği öyle değil.

Neyse başlıktan çok saptık sanırım. Konumuza dönelim.

iphone-7jpg1473275808

4-5 aydır iPhone 6S kullanıcısı olarak iPhone 7 serisinin çıkmasına üzüldüm açıkçası. Her iPhone kullanıcısında vardır bu durum. Yenisi çıkınca bir kırgınlık olur insanın üzerinde. Eskidi diye düşünüyor insan. Bu sefer de öyle oldu. Çünkü iPhone 6 serisine göre çok ahım şahım değişiklikler var. iPhone 7 serisinin eski serilere göre çok artısı bulunuyor. Gelin bu değişikliklere sırasıyla bakalım.

1- İlk kez su almayan bir cihaz yaptı Apple. Suyun 1 metre altında yaklaşık olarak 30 dakika boyunca durabilirsin diyor kısaca.

2- Kulaklığını kablosuz yaparak insanların gönlünü kazandı. Kabloların birbirine girmesinden insanlar bıkmıştı. Onca parayı veren insan bir zahmet o kablolarla uğraşmasın.

3- Eski serilerdeki gibi artık 16GB modeli bulunmuyor 7 serisinde. Direk olarak 32GB ile başlıyor. Resim, video vb. işlerle uğraşanlar için depolama sorunu bir bakıma çözülmüş desek yeridir.

4- Önceki serilerde metalik gri olarak bildiğimiz ama halk arasında siyah diye geçen modeli daha da karartıp kömür karası niteliğinde bir renk ile 7 serisi karşımıza gelecek. Gri, altın ve pembe gibi renkler zaten klasik.

5- Batarya ve kamerada çok ahım şahım değişiklik yok. Sadece 7 Plus modelinde çift kamera var.

Bakıldığında eski serilerine göre dikkat çeken özellikleri bunlar. Kablosuz kulaklık ise sanırım Apple’ın tüm cihazları ile uyumlu olacak. Çünkü ekstra olarak tekli satışı bulunuyor ve fiyatı ise tam 160 dolar. Türkiye fiyat için 3 ile çarpın işte. Kısaca düz 500 lira.

apple-wireless-kulaklik-airpods

Alınır mı?

Eğer iPhone 4 ve 5 serisini kullanıyorsanız ve üst modele geçmek istiyorsanız geçin derim. Artık eskidiğini düşünüyorum 7 serisini gelmesiyle. Ama 6 serisini kullanıyorsanız 7 serisine geçmenin pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Çok ekstra yanı elbette var ama yan yana koyulduğunda o kadar da albenisi yok. Hele ki iPhone 7 fiyatlarını görünce zaten modeli yükseltmekten direk vazgeçebiliyorsunuz. Üstelik benim gibi 6S borcuna daha yeni başladıysanız. Ben 6S borcunu bitirdiğimde herhalde 10S çıkmış olur. Olaylar olaylar…

iPhone 7 mi yoksa iPhone 7 Plus mu alayım?

Aradaki fiyat farkına bakmadan mutlaka 7 Plus alın derim. Çok ekstrası var ve ekranı büyük. Elinizin boyutunu bilmiyorum ama geniş ekran her zaman daha iyi oluyor. Tek kötü yanı cepte kötü ve büyük durması.

iphone-7-kutu

Söyleceklerim bu kadar. Unuttuğum birşey yok sanırım. Kafanıza takılan bir soru varsa sorun, içtenlikle cevaplayayım.

Görüşmek üzere…

Kategori: Teknolojik
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 14 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. HD Film izle

   Bence de 6s iniz varsa 7 almak saçma gibi. Çok fazla artısı olmamasına rağmen fiyat olarak baya bir fark olacağa benziyor.


  2. Yemeli Tekne Turu

   İphone 6 alıp 7 kasası takdırmayı düşünüyorum. Boşuna okadar para vermemiş olurum 🙂


  3. omegla

   o paraya telefona verilmez bence teşekkürler.


  4. Nasıl Yapılır

   İphone 5 boyutlarında bir model daha çıkarmasını çok bekledim ama sanırım artık bu boyuttan vazgeçmeyecek firma.Mecburen alacağız artık.Sizinde dediğiniz gibi iphone 5 kullananlara tarihi eser gözüyle bakılıyor 🙂


  5. Nurullah ERDOĞAN SEO UZMANI

   Değerlendirme için teşekkürler. iPhone 6s Plus var bende şuan için yeterli bence. iPhone 7 çok farkla gelmedi bu sefer.


  6. Malatya Rent a Car

   bence 7 😉


  7. Asansör

   Bence o fiyata motorsiklet almak daha mantıklı 🙂 Bir telefon için oldukça yüksek sayılabilecek fiyatlar


  8. Teknoloji haberleri

   Aşırı detaylı makale olmuş, gerçekten emek ve çaba var yazınızda. Teşekkürler 🙂


  9. UzunTopuklar.com

   Artık Galaxy s2 kullanan ( 4 yıl 5 ay ) birisi olarak iphone 7 yi hak ettim 🙂 bence alınmalı.


  10. başakşehir çilingir

   o kadar param olsa bilgisayar alırım samsung varken gerek varmı sizce


  11. Arda Kaya

   Parası olsun veya olmasın Türkiye’de yaşayan her insanın kesinlikle almaması gereken bir telefondur. Arkadaşlar cari açığımızın önemli kalemlerinden birinin ithal cep telefonları olduğunu biliyor musunuz.


  12. 720p film izle

   iPhone 7 bence alınır fakat bütçesi rahat olanlara. Şahsen son model telefon kullanmayı seven biri olarak ben almadım. Çünkü Plus 128 GB modeli gözüme kestirdim 4200 tl gibi bir ücret kur dolayısıyla müthiş yüksek bir ücret. Temennimiz kurun düşüp daha ulaşılabilir bir hale gelmesi.


  13. Seofit.net

   Eğer Cebinizde 6/6s modeli bir telefonunuz varsa iPhone 7 modelini almak çok saşma. He tabi ki cebiniz para doluysa o ayrı tabi 🙂


  14. Ender Kora

   6s plus kullanıyorum çok memnunum 7 hiç düşünmem ama 7plus veya 8 olabilirdi 🙂

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.