Konya Bosna Hersek’de ev tutacaklara uyarı ve tavsiyelerim!

Tarih: 28 Temmuz 2013 Paz 18:44 | Bu yazı 13.710 kez okundu.

Dün sabah Konya’ya ev tutmak için ailemle beraber gittik. Gitmeden önce internette iyice araştırma yapmıştım ve nerelerden ev tutulması gerektiğini iyice araştırmıştım. Herkes Bosna Hersek civarı ev tutulmasını ve bu evlerin kampüse yakın oluşundan bahsediyorlardı. İlk olarak gittiğimizde zar zor bulduk üniversiteyi. Çünkü şehrin dışında ayrı bir oluşum gibi. Merkezin dışında olmasına rağmen oldukça da aktif bir yer… Aklımızda stüdyo 1+1 daire tutmak vardı ve eşyalı olması gerekiyordu. Çünkü eşya vb. uğraşmak istemiyorduk, akşam geri eve dönecektik. Bir tane ev bulduk. Anlaştık fakat başka evlere de bakacağız bahanesiyle ayrılıp gezdik, tozduk. Sonuçta Konya’ya gidip gezmek olmaz. Mevlana’yı ziyaret edip dualar ettik. Yemek yiyemedik çünkü oruçluyduk. Kalabalık olduğundan tekrar Bosna Hersek’e dönüp ev bakmaya devam edelim dedik. Bosna Hersek’de yer alan Atlantis, Stüdyo Home, Stüdyo İstanbul gibi yerlere baktık fakat boş yer olmasına rağmen fiyatları tam olarak uymadı.

Bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapayım; Eğer üniversite için ev kiralamak istiyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa mutlaka “sahibinden” daire bulmanız lazım. Yani emlakçı yerine kendi evini kiralayan kişi bulmanız lazım. Aksi halde emlakçıların eline düşersiniz ve cebinizden tonlarca para çıkar. 500 lira kira verecekseniz eğer emlakçı da komisyon olarak 500 lira istiyor. 600 lira verecekseniz 600 istiyor. Yani ne verirseniz kendine de onu istiyor gadasını aldıklarım.

Üniversiteye yakın yerlerdeki evlerin neredeyse tümü emlakçılara verilmiş. Çünkü insanlar öğrenciyle uğraşmak istemiyorlar ve emlakçılarda bunu fırsata çeviriyorlar. Zaten peynir-ekmek gibi ev kiralanıyor Konya’da. Fakat Konya’nın insanını hiç sevmedim. Ev sahipleri evlerini hiç önemsemiyor, sadece parasına bakıyor. Öğrencileri de mecburiyetten dolayı bayağı bir sömürüyorlar.

Her neyse…

Biz dün Stüdyo İstanbul’dan bir tane eşyalı 1+1 daire kiraladık. Gayet güzel bir ev. 650 lira kirası ve 75 lira aylık aidatı bulunuyor. Yani sadece barınma için 725 lira vereceğim. Bunun elektriği, suyu, telefonu, interneti, yiyeceği-içeceği-giyeceği var. Ortalama 1200 lira tutar yani. Bunun yanında emlakçı da 650 lira istedi ve ona da üç taksitli olarak ödeyeceğim komisyonunu.

Ben lafı daha uzatmadan Konya’dan ev tutacaklara tavsiyeler vereyim…

* Üniversiteye yakın yerde ev tutun. Tramvay ile ulaşım sağlanan, 1-2 km uzaklığı olan evleri tercih etmeyin. Çünkü, üniversite zamanı çok sıkışık oluyormuş. Bu işkenceyi aylarca çekeceğinizi unutmayın.

* Ev sahipleri ve emlakçılar tok satıcı gibi görünüyorlar. Çünkü evler öğrenciye çok kolay satılıyor. O yüzden de fiyatı yüksek tutuyorlar.

* Ev tutacaksanız direk emlakçılara gezmek yerine biraz orayı gezin. Alışveriş merkezine yakın, kampüse yakın ve sessiz yerleri tercih etmeye bakın.

* Bakımsız ev tutmayın, eşyalı ev tutmayın. Bunlar sürekli masraf çıkartır size.

* Emlakçılara yüksek komisyon vermemeye çalışın, pazarlık yapın. Gerçi pazarlık işe yaramasa da takside böldürebilirsiniz. Böylece tümden para vermemiş olursunuz.

* Kampüse çoğu kişinin yürüdüğünü unutmayın. Ön-Ana-Arka olmak üzere üç kapısı bulunuyor. Yani ana kapıya uzak diye ev almamazlık etmeyin.

* Kira+Aidat fazla para tutacağından mutlaka kira için emlakçıyla pazarlık yapın. Fiyat inmezse ev sahibini arayın ve konuşun.

* Ailenizle ev tutmaya gitmek size +1 puan kazandırır. Karşı taraf sizi sahiplenen birilerinin olduğunu görür ve daha da güvenerek evi verir.

* Ev tutmaya mutlaka araba ile gidin. Hızlı tren ile gidip yürüyerek ev tutacağınızı sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Araba ile gitmemize rağmen biz çok yorulduk. Binalar zaten yüksek. Asılı numaralar bile zor görünüyor.

* Konya’da erkek öğrenci evinde kalmayın. Çünkü uzağa yapmışlar. Kızların yurdu kampüse sıfır ancak erkeklerin bayağı uzak. Kışı düşünün ve o yolu her gün yürüyeceğinizi unutmayın.

* Ev almadan mutlaka aidat fiyatını öğrenin. Evi iyice gezin ve camlara, musluklara ve kapı yollarına dikkat edin. Bazı kapılar kapanmayabilir, camlar açılıp-kapanmayabilir, musluk bir gün elinizde kalabilir. En baştan kontrol etmekte fayda var çünkü dediğim şeyler Konya’da pahalı. Hele ki öğrenciyken hiiç uğraşmak istemezsiniz.

Daha çok madde var size tavsiye edeceğim fakat tam hatırlamıyorum yorgunluktan. Hatırladıkça eklerim…

Kategori: Off-Topic
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 11 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Tilkii

   İşiniz baya zor, gurbette hem maddi hem manevi sıkıntılar baş gösteriyor. Allah kolaylık versin.


  2. Ersin

   Teşekkür ederim. İnşallah çok fazla sıkıntı çekmeden, sorunsuz bir eğitim süreriz.


  3. lig tv izle

   Bilgilendirmeler çok iyi teşekkürler


  4. pratik bilgiler

   Haklisin gercekten ev almak veya kiralma sürecinde bir emlakci araci olunca ona verilen para cok zoruma gidiyor.Yanliz oda bir meslek türü sonucta onlarda bu islerden para kazaniyorlar.


  5. bursa konut projeleri

   Konut almak gerçekten düşündürücü bir olay alma imkanı yok ise kiralamak gerek tabi. Yazı için teşekkürler..


  6. alternatör

   Lotus Alternatör Jeneratör ailesi olarak yayın hayatınızda başarılar dileriz.
   Öğrenciye ev kolay olmuyor. ama ev sahipleri de haklı . salonda mangal yapılan öğrenci evi bilirim 🙂


  7. jeneratör

   yabancı ülkelerde ev bulmak zor iş gerçekten . tavsieleriniz için teşekkürler.
   güçbir jeneratör


  8. kızınbiri

   Atatürk öğrenci yurdunda kalıyorum 2.500-2.500 olmak üzere alıyorlar ücreti ve ikinci öğretimim ayrıyeten 600tl de o şekil gidiyor aileme çok masraflı oluyorum hangi stüdyo dairesin çıksam ne yapsam bana yol gösterir misiniz?


  9. Ersin

   Ay sitesini önerebilirim. Bütçe açısından oldukça iyi. Bütün faturalar içinde 1+0 550 liradan başlıyor fiyatları. 3-4 farklı yapı ve fiyatta 1+0 daireler var. 1+1 dairelerde var ama onlar 1000 lira civarı. Sakın ola Buzlukbaşı tarafından tutma. Tutacaksan atlantis vb. şekilde merkeze yakın yerler seç. Daha rahat ediyor insan.


  10. Kazım

   Şehir dışında okuyanların genel sıkıntıları bunlar. Fakat ailen ile aynı şehirde okursan da üniversitenin bir anlamı olmaz.


  11. Hüseyin

   Size yardımcı olurum var elimizde

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.