Logo Tasarımında Renk Seçimi Neden Önemlidir?

Tarih: 14 Temmuz 2020 Sal 10:28 | Bu yazı 613 kez okundu.

Logo tasarımı, markaların ve kuruluşların daha iyi tanıtım yapabilmelerini ve kendilerini pazara daha iyi sunabilmelerini sağlamak amacıyla verilen bir hizmettir. Bu hizmet içerisinde farklı dallar ve kategoriler yer almaktadır. Ancak logo konusunda dikkat edilmesi gereken belki de en önemli şey, renklerdir. İyi bir logo tasarımı, iyi seçilmiş renklerden geçmektedir.

Hangi Renk Neyi İfade Eder?

Birkaç adet logo hatırlamaya çalışalım. Örnek olarak fast food alanında. Aklınıza birkaç tanesi geldi bile. Biraz daha hatırlayın. Şimdi renkleri düşünün. Kırmızı ve sarı tonlarındalar değil mi? KFC, Burger King ya da Mc Donals… Peki neden böyleler? Bu bir tesadüf müdür? Yoksa iyi bir bilinç altı oyunu mu?

Gelin biraz da iletişim uygulamalarına göz atalım. Hemen hemen hepsi yeşil renkte değil mi? Ya da sosyal medya uygulamaları… Mavi tonlara sahipler değil mi? Bunun nedeni nedir peki?

Cevap oldukça basittir. Farklı renkler, insanlarda farklı duygular ve mesajlar çağrıştırır. Örnek olarak kırmızı ve tonları, dikkati simgelemektedir ve iştah açıcı bir mesaj almanıza neden olur. Mavi ve yeşil tonları, size rahatlık ve güven verir. Bu nedenle sosyal medya ve iletişim uygulamalarının neredeyse tamamı bu tonlara sahiptir. Beyaz ise sizde saflığı ve asilliği uynadıracaktır. Genel olarak holdinglerin logosu siyah ve beyaz tonlardan oluşurlar. Buna göre logo tasarımında rengin neden önemli olduğunu şimdi kavradık değil mi? Renkler, kullanıcıların bilinç altındaki duyguları uyararak onları harekete geçirmektedir.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.