Seyahat Sigortası Şartları Nelerdir?

Tarih: 24 Mayıs 2021 Pts 22:44 | Bu yazı 360 kez okundu.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı seyahatlerde yaşanabilecek olan herhangi bir sağlık riskine karşı seyahat sigortası yaptırılır. Özellikle yurt dışı seyahatlerde birçok ülke tarafından vize işlemlerinde seyahat sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Seyahat sigortası şartları nelerdir sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle yapılacak olan sigortanın teminatların belirlenmesi gerekir.

Seyahat Sigortası Ana Teminatları

Her ülkenin kendine özgü belirlediği bir limit bulunmaktadır, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Kanada gibi ülkeler 50.000 Amerikan doları, diğer birçok ülke ise 30 bin Euro teminat bedeline sahip seyahat sağlık sigortası zorunluluğu getirmektedir. Seyahat sigortası ana teminatları içerisinde;

 • Acil durumda ayakta ya da yatarak tedavi harcaması
 • Sigortalının sağlık nedenlerinden kaynaklanan nakli
 • Sigortalının cenazesinin yurda taşınması
 • Seyahat esnasında sigortalının evinde yaşanan hasarlardan kaynaklı masraflar
 • Sigortalıya ilaç getirilmesi ya da gönderilmesi için harcanan giderler
 • Sigortalının ölümü halinde olduğu yerde defin işlemleri için harcanan tutar yer almaktadır

Yurtdışı Seyahat Sigortası

Ana teminatlar dışında seyahat sigortası kapsamında seyahatin iptal edilmesi ya da yarıda kesilmesi, bagaj gecikmesi, pasaport kaybı, havayolunda bagaj kaybı ve amatör kayak sporu gibi ek teminatlar da yer almaktadır.

Sigorta teminatı primin tamamının peşin olarak yatırılması ile birlikte başlar ve en az 1 günlük ve en fazla 1 yıllık olmak üzere farklı süreler için poliçe düzenlenir. Hemen her ülkenin zorunlu kıldığı yurtdışı seyahat sigortası halk arasında vize sigortası olarak adlandırılır ve seyahat süresince sigortalıyı güvence altına alır.

Seyahat Sigortasının Süresi

Seyahat sağlık sigortasının süresi teminatlara göre değişiklik gösterir. Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı içinde karşı tarafa verilen maddi zararlar karşılanır. Sigortalının kusurlu olması halinde birden fazla aracın zarar görmesi durumunda olay başı teminatı devreye girer.

Kişi ve kaza başına sağlık giderleri teminatında ise karşı tarafa verilen beden zararları teminat altına alınır. Araçtaki kişi sayısı baz alınarak araç tipine göre teminatlar değişiklik gösterir.

Güvenli Seyahat İmkanı

Kişi ve kaza başına sakatlanma ya da ölüm teminatı ise kaza nedeniyle ölümün gerçekleşmesi halinde defin masrafı karşılanır. Ayrıca geride kalanlara manevi tazminat verilir.

Sakatlanma halinde kısmen ya da tamamen çalışamaz hale gelindiğinde oluşan zararlar karşılanır. Seyahat sigortası teminat belirleme işlemleri sigortalının imkânına ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.

İnsanlar kendi ihtiyacına göre belirledikleri teminat sayesinde güvenli seyahat imkanı elde eder. Kişi kendi şartına göre teminat belirlediğinden dolayı gereksiz prim ödemesi yapmak zorunda kalmaz.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.