Tüplü Meyve Fidanı ile Açık Kök Meyve Fidanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tarih: 20 Aralık 2020 Paz 10:38 | Bu yazı 920 kez okundu.

Tüplü meyve fidanı ile açık kök meyve fidanı arasındaki farklar nelerdir sorusu özellikle tarım ile ilgilenen insanların ortak sorusudur. Bu sorunun cevaplanma işlemi için öncelikle tüplü meyve fidanı ve açık kök meyve fidanının ayrı ayrı tanımlarının yapılması gerekmektedir.

Tüplü meyve fidanlarının tanımı; kendinde var olan köklerinin toprak içerisinde ve ambalajlanmış bir biçimde muhafaza edildiği fidan türleri şeklinde yapılmaktadır. Bu fidanlar yılın sadece belli dönemleri değil istenilen her dönemi bir yıl on iki ay boyunca toprağı ile beraber istenilen herhangi bir yere dikilmesi mümkün olan fidan çeşitleridir. Bahsedilen tüplü meyve fidanlarının boyları poşetli oldukları için açık köklü fidanlara göre daha kısa görünüme sahip olmaktadır. Ancak bu durum geçici bir durum olup sonraki dönemlerde kendini toparlayan tüplü meyve fidanı, açık kökü fidan ile aynı boya gelmektedir. Kargo ile taşınma işlemi sırasında oluşan ısı farkından dolayı tüplü meyve fidanları solgun görünebilmektedir. Fakat oluşan bu durum dikiminden sonra tamamen kaybolur. Tüplü meyve fidanları olması gereken canlı ve güzel görünümüne kavuşurlar. Tüplü meyve fidanı dikildiği bölgeye zaman içinde uyum sağlamakta ve bu konuda başarılı olmaktadır.

Açık Kök Meyve Fidanı

Açık kök meyve fidanı ise tüplü meyve fidanından daha farklı bir yapıya sahiptir. Bu fidanda yılın her ayı dikim işlemi gerçekleştirilememektedir. Açık kök meyve fidanı için ideal mevsim kış mevsimi olmaktadır. Açık kök meyve fidanları; kış dönemi içerisinde Ekim ayı başından mart ayı sonuna kadar olan sınırlı bir süreçte dikilebilen fidanlara denmektedir. İlk alındığı zaman açık kök meyve fidanlarının boyu tüplü meyve fidanlarına oranla daha uzundur. Bu durumun nedeni tüplü meyve fidanlarının poşetlenme işlemi nedeni ile daha kısa görünmesinden kaynaklanmaktadır. İlerleyen süreçlerde ise bu bahsedilen iki fidan da kendini toparlar ve eşit boya sahip olarak gelişimlerine devam ederler. Açık kök meyve fidanlarının olumlu tarafı ise nakliye ve kargo taşıma işlemleri sırasında daha ekonomik olmasıdır. Bu taşıma fiyatının son derece uygun oluşu sayesinde çoklu alımlar için tüplü meyve fidanlarından daha sık tercih edildiği söylenebilmektedir.

Meyve fidanları arasından seçim yapılırken yukarıdaki nedenlerden başka nedenler de göz önüne alınmalıdır. Örneğin, taşıma işlemi sırasında açık kök meyve fidanları kurumasın ve zarar görmesin diye özel ilaçlı suya batırılmaktadır. Bu ilaçlı su, açık köklü meyve fidanının köklerine nemli ve rutubetli ortamın sağlanmasına imkân tanır. Bu ortam uzun süre kalıcıdır ve bitki kurumadan günlerce bu özel ilaçlı su ile hayatta kalabilir. Mantar hastalıklarına karşı da dayanım sağlayan ilaçlı su açık kök meyve fidanını ön plana taşıyan özelliklerden sadece biridir. Eğer bir meyve fidanı alma düşünceniz var ise hemen şu an irtibat numaralarımızdan firmamıza ulaşabilir ve fidanlarımız ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.