WordPress Ultimate Category Excluder Eklentisi!

Tarih: 03 Mayıs 2013 Cum 23:27 | Bu yazı 4.294 kez okundu.

İlk kez blog açtığım zamanlarda bu konuyu çok araştırmıştım ve index.php dosyasına ufak bir kod ekleyerek bu işi halletmiştim. Ama geçtiğimiz günlerde bir eklenti gördüm ve sitelerimde kullanmaya başladım. Çok beğendiğimden ve basit kullanımından dolayı sizlerle de paylaşmak istedim.

WordPress siteniz varsa ve belli kategorilerde yayınladığınız yazıların anasayfada çıkmasını istemiyorsanız bu konumu sonuna kadar okuyun.

Eklenti adı: Ultimate Category Excluder

Bu eklenti sayesinde hiçbir kod ekleme gereksinimi duymadan, tek tık ile istediğiniz kategorideki yazıların anasayfada, feedlerde ve arşivde yok olmasını sağlayabilirsiniz. WordPress sitemizin admin panelinden “Eklentiler” bölümüne girerek “Yeni Ekle” butonuna tıklayıp, arama bölümüne “Ultimate Category Excluder” yazarak eklentiyi buluyoruz ve ardından kurup, aktif ediyoruz. Daha sonra “Ayarlar” bölümüne gelip eklentimizi açıyoruz.

Eklentiyi açtığımızda, aşağıdaki resime benzer kategorilerinizin alt alta sıralandığı bir sayfa göreceksiniz. Resimden de anlayacağınız üzere kullanımı çok basit ve bir o kadar kullanışlı bir eklenti. O yüzden pek zorluk yaşamayacaksınız.

kategori

Kategorilerin karşısındaki ilk sütundaki yerleri tıkladığınızda, o kategori altında yer alan yazılarınız anasayfada görünmemeye başlar. Kategorilerin karşısındaki ikinci sütunu tıklarsanız, yazınız feedlerde görünmemeye başlar. Kategorilerin karşısındaki üçüncü sütunu tıklarsanız, yazılarınız arşiv bölümünde görünmemeye başlar.

Unutmayın! Bu eklenti sayesinde görünmemesini sağladığınız yazılar arama motorları tarafından kesinlikle indexlenmektedir.

Ben genelde bu eklentiyi “tanıtım yazısı” kategorilerimde ya da sitenin konusu ile alakadar olmayan kategorilerde yayınladığım yazılar için yapıyorum. (Örnek: müzik konuları ve video konuları)

Eklentiyi admin panelinizden kuramıyorsanız, buraya tıklayarak eklentiyi indirebilir ve sitenizin ftp alanına kurarak aktif edebilirsiniz.

Kolay gelsin…

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 8 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Enes

   Yararlı bir eklenti. Tanıtım yazısı yayınlarkan ana sayfada çıkmasını istemediğimizde faydalı olacaktır. Teşekkürler.


  2. Promosyon ürünleri

   Exclude tabiri wordpress de yoksay olarak kullanılır. bloklarda sayfa yazılarında önümüze çıkar ve birçok eklenti de de çıkar birşeyi görmek istemiyorsak veya dahil etmek istemiyorsak Exclude i kullanmak gerekir.


  3. deniz

   Merhaba sitenizde yayınladığınız (Ultimate Category Excluder)
   bu eklentiyi wordpress kurup yazılarımızın ana sayfada çıkmasını gizliyebileceğimizi söylemişsiniz. hakeza öylede oluyor. fakat bu profram yazılarımızın google tarafından indexlenmesini ve sitemizin seosunu etkilemiyor değil mi? sadece goruntuyu gızlıyor. bu konuyu merak etmıstım. eger cvp bılgılendırırsenız cok sevınırım. sımdıden tesk.


  4. Ersin

   Hayır etkilemiyor. Sadece anasayfa bölümünden kategori seçilirse index olayında sorun yaşamazsın.


  5. jeneratör

   o kısımlarda bence de index sorunu yaşamaması gerekiyor.


  6. NursimaL

   Allah razı olsun kardeşim çok işime yaradı…


  7. Oğuzhan

   Hocam, acaba yazıları değilde, kategori şablonunda gizlemek için bir eklenti mevcut mudur? Sitemde sağ kısıma kategoriler bloğu ekledim ve bazı kategorilerin burada görünmesini istemiyorum? Ama yazdıklarım anasayfamda yayımlansın.

   Teşekkürler, Allah razı olsun.


  8. Ersin

   Bunu eklenti değil kod ile hallediyoruz. Aşağıda verdiğim kodu temanın functions.php dosyasının en altına yapıştır.

   function exclude_widget_categories($args){
   $exclude = “Kategori id”;
   $args[“exclude”] = $exclude;
   return $args;
   }
   add_filter(“widget_categories_args”,”exclude_widget_categories”);

   Kodun ikinci satırındaki “kategori id” bölümüne görmek istemediğin kategorilerin id numaralarını yazacaksın. (Örn; 1,2,3,4,23,44 vs. gibi)

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.