Yandex mi?

Tarih: 04 Aralık 2012 Sal 22:29 | Bu yazı 3.416 kez okundu.

Farkında mısınız bilmem ama kaç gündür televizyonlarda ve internette sıkça karşımıza Yandex çıkar oldu. Bilmeyenler için Yandex’in ne olduğunu biraz özetleyeyim ki konudan uzak kalmasınlar.

Türkiye’de Google neyse Rusya’da Yandex odur. Kısaca arama motorudur kendileri. Artık Türkiye piyasasındaki madeni görmüş olacaklar ki buraya da el atmışlar. Beyaz show programının başlayış ve bitişinde, D-smart kanallarını gezinirken, reklamlarda “yandekse yandeksle” diye böğüren abiler-ablalar-kardeşler gibi birçok yerde Yandex karşımızda…

Ama soru şu.. Yandex bir arama motoru olarak Türkiye’de Google arama motorunu geçebilir mi? Bence geçemez. Artık insanlarımız bilgisayarlarını açar açmaz direk facebook’a girer oldular bildiğiniz gibi. Ama buraya girişi bile “face” veya “facebook” yazıp Google arama motoru üzerinden giriyorlar. En basitinden bir örnekle size bu durumu göstermek istedim ki, “Türk insanının kafasında Google nasıl bir yerde görün” diye..

Yandex arama motorunu ben hep şu tarz sitelere benzetirim. Hani site.com açarsınız ancak bu size yetmez. İlla sub domain açıp farklı hizmetler vermeye çalışırsınız. Buna da en basitinden örnek verecek olursak; herhangi bir forum sitesinin domain.site.com gibi açtığı subdomainde “domain who is” scripti kurması. Ama gel gelelim iki gün geçer ve artık o açtığı subdomaine bile uğramaz olur. Ama bilmez ki ihs veya isimtescil gibi siteler varken senin dandik kurduğun, reklamını yapmadığın, ilgilenmediğin sitene kimse girmez, düşünemez işte embesil kurarken.. Yandex’te bunun gibi, sürekli yeni subdomainlerde farklı ve kullanıcıya hitap eden şeyleri yapmaya çalışıyor. Kullanıcının sevmesi, kullanması, beğenmesi vb. ayrı konu ancak Google’ın yanında ancak çabalıyor, çırpınıyor. Bunu da şuna benzetebiliriz. 20 yaşındaki bir gencin normal olarak yürümesine Google arama motoru dersek, küçücük bebeğin daha yeni yeni yürümeye çalışması ve sürekli düşüp-kalkması olayına da Yandex diyebiliriz.

Eskilerimiz güzel demiş, olmuyorsa zorlamayacaksın. Hiçbir zaman Google olamayacaksın.

Dipnot: Şimdi bu yazımı okuyan bazı kişiler “Yandex Google gibi olmak istemiyor ki zaten” diyecekler. Deme gözünü sevdiğim. 5 yaşındaki küçük çocuğa “ne olacaksın?” diye sorduklarında ” büyüyünce babam gibi güçlü olucam” der. Buda o hesap…

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 7 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. karşıyaka bilgisayar servisi

   yandex bu piyasada bende varım diyor. Yandexin servisleri bence gayet başarılı


  2. Daktilo

   Aynı şeyleri bir yahoo,bing için demiş olsaydınız belki katılırdım ancak yandex bu piyasada gerçekten diğerlerine göre bir farklılık yaratıp insanlara google kadar olamasada kendini sevdirdiğini düşünüyorum , google gibi olabilmesi belki imkansız çünkü google senelerin alışkanlığı insanlarda ve alışkanlıklarda kolay kolay değişmez olayın sadece bundan ibaret olduğu düşüncesindeyim.


  3. Göbek eritme

   Yandex istediği kadar reklam yapsın google gibi olamaz ama kendi çapında zamanlada 2. konuma gelir bing den daha çok tutulucağına inanıyorum.


  4. elektrikli el aletleri

   yandex son zamanlarda bayağı aktif olmaya başladı, ama yinede bi google olamaz sanırım hiçbi zaman 🙂


  5. Sosyal İçerik Platformu

   yandex in arama sonuçlarının google dan daha iyi olduğunu bilmiyen yoktur. Çünkü google düzgün bir algoritme oluşturmadığından aramalarda hiç alakasız siteler eğer seo yapmışsa ilk sayfada ilk sıralarda çıkmaktadırlar. bir arama aynı siteyi peş peşe 4 kere bile göstermektedir.


  6. Polatlı Dişçi

   Yandex’de bir google kadar olmasada oda bu piyasada kendini gösteriyor. Yandex’i ne kadar sevmesem de başarılı olduğunu inkar etmemek gerekir.

  7. yandex son zamanlarda bayağı aktif olmaya başladı, ama yinede bi google olamaz sanırım hiçbi zaman 🙂

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.