Yangın Kapılarının Önemi

Tarih: 02 Ocak 2018 Sal 13:38 | Bu yazı 1.350 kez okundu.

Yangın Kapıları Yangın kapıları veya yangın kapısı , yangın anında açıl olarak çıkmanıza yarayan bir kapı türüdür. Yangın kapıları ve yangın sistemlerine dair birçok ürünü Fatih Mühendislik ile temin edebilirsiniz. Yangın durumları maddi ve manevi birçok kaybın olduğu felaketlerdir. Bunların önceden önlem alarak çözülmesi gerekir. Yani olası zararları önlemek için mutlaka yangın söndürme sistemlerinden faydalanmak gerekir. Yangın durumları kimsenin istemediği ve konuşmak dahi istemediği konulardır. İnsanların olduğu yerde hata riski de her zaman olduğundan bu tür önlemler ayrıca önem kazanır. Eskiye göre azalan ancak yine de bilincin tam oturmadığı durumlarda yangın söndürme sistemleri de işe yaramayabilmektedir. Bu nedenle sadece malzeme ile iş bitmemektedir.

Kapalı Alanda Yangın İçinde Kalmak

Yangının en kötü yanlarından biri zehirlemesidir. Yakarak deriye verilen hasar dışında duman nedeniyle zehirlenme ve can kayıpları olabilir. Bu gibi durumlarda yangın kapısı hayati önem taşır. Özellikle çok katlı ve kamusal alanlarda yangın kapısı çıkışının sağlam olması ve kilitli olmaması gerekir. Bazı yerlerde bu kapılar bilinçsiz kullanıma bağlı şekilde kapatılabilmektedir. Ancak bu düşüncesiz davranış sonradan insanların toplu olarak yok olmasına neden olabilir. Katliamlar olmaması için bilinçli uygulamalara dikkat etmek gereklidir.

Yangın Kapıları ve Yasalar

yangın kapıları her binada olması gereken alanlardır. Yani yangın merdiveni ile olası yangınlarda çıkış sağlanır. Ancak eski tip binaların bazılarında bunlar yoktur. Aşağıya inişin olmaması yine kriz nedenidir. Yangın kapısının tanımına bakıldığında ise belli bir süre boyunca yangın durumuna çözüm getirecek bir çıkış alanıdır. Bazen bu kapı doğrudan merdivene bağlanmaz. Ancak sadece kapı olarak vardır. Bu da yine nefes almayı sağlama bakımından önemlidir. Hastane, avmler, kamu binalarında zorunlu olan yangın kapıları dışarıdan açılamayan şekilde ayarlanmıştır. Bazı yerlerde panik bar kolu ile anında kilit sistem açılabilir. Ancak bu her yerde yoktur. Manuel kilit olursa bu durumda daha fazla dikkat etmek gerekir.

Yangın Kapısı Nasıl Olmalı?

Yangın kapısı malzeme özelliğine gelince ısıya dayanıklılık temel alınır. Metal malzeme sayesinde yangında zarar görmez. Eğer merdiven yoksa sadece hava almak için kullanım olur. Ancak genellikle yangın merdiveni ile beraber kullanım olur. Yangın kapılarında bazı binalar dekorasyon açısından da önem kazanır. Bunu kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
Kimse yangını ne yaşamak ister, ne ihtimalini konuşmak; ama ne yazık ki insanoğlu var olduğu sürece yada var olmadan önce ve sonrada olacak bir durum yangın ve diğer doğal afetler.
Geçmişe göre azalmış olabilir ama halen baş ağrısı ve halen tehlikeli yangınlar. Özellikle kapalı alanda kalmışsak…
İşte bu kapalı alanda yangına yakalanma ihtimali sebebiyle çeşitli önlem ve araçlar geliştirilmiştir.
Bunlardan en önemlilerden biri yangın halinde ortamdaki can kaybınızı azaltmak için hızlı tahliye amacı ile yangın kaçış ve çıkış kapıları konması olmuştur.

Kanuni tanımı ile yangın kapısı bir yapıda kullanıcılar, hava ya da nesneler için dolaşım olanağı sağlayan, kapalı tutulduğunda duman, ısı, alev geçişine belirli bir süre direnecek nitelikteki kapı, kapak ya da kepenktir.
Olası bir yangın durumunda ortamda bulunan insanların çabucak çıkış yapabileceği kapılardır.

ÖNERİLEN YANGIN KAPISI ÜRETİCİSİ

İstanbul bölgesine hakim bölgesine hakim ve en iyi üretici Fatih bey’ın şirketi olan Fatih Mühendislik‘dır.

SPONSOR İÇERİKTİR.
Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.