Yeni Zamlar Sonrasında, Elektrik Faturanızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak 8 Taktik

Tarih: 20 Aralık 2018 Per 13:14 | Bu yazı 1.112 kez okundu.

Elektrik kullanımına yapılan yeni zamlar birçok kişinin tasarruf yapma yolları aramasına neden oldu. Fatura Smart tarafından yayınlanan infografik içerikler sayesinde birçok kişi evinde tasarruf yapmanın en etkili yollarını öğrendi. Tasarruf yapmanızı sağlayacak en önemli 8 ipucu aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 1. Buzdolabınızı Güneşten Uzak Tutun

Buzdolabına gelen ısı, dolabınızın kendini soğutmak için daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bu nedenle güneş, fırın, ocak gibi ısı üreten şeylerin dolaptan uzak olması gerekir. Bu sayede tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz.

 1. Kurutma Makineleri Kullanmayın

Çamaşır kurutma makineleri en yüksek enerji harcayan aletlerin başında gelmektedir. Bu nedenle kullanımını azaltmak faturanıza doğrudan yansıyacaktır. Çamaşırlarınızı kuruturken gün ışığından faydalanın.

 1. Saç Kurutma Makinesi Kullanmadan Önce Saçınızı Havlu İle Kurutun

Saç kurutma makineleri çok küçüktür ve bu nedenle ne kadar enerji yaktığı konusunda yanılmalar olmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda yüksek enerji harcaması yapar. Bu nedenle kurutma makinesini çalıştırmadan önce saçınızı havlu ile iyice kurulayın. Bu sayede hem tasarruf yapmış olacaksınız hem de saçlarınız daha kolay şekil alacak.

 1. Klima Kullanmak Yerine Vantilatör Kullanın

Yazın çok sıcak olduğu zamanlarda klima çok fazla kullanılmaktadır. Bazı kişiler tüm gün boyunca bu klimaları hiç kapatmamaktadır. Bu nedenle çok yüksek faturalar ödemektedir. Bunu engellemek adına klimadan çok düşük enerji harcaması yapan vantilatör kullanılmalıdır.

 1. Çamaşır Makinesi Tam Dolu Değilken Çalıştırmayın

Birçok kişi çok yüksek kilo kapasiteli çamaşır makineleri almaktadır. Fakat makinenin yarısı dolmadan çalıştırmaktadır. Bu enerji israfının yanında su ve deterjan israfı da yapar. Bu nedenle sadece makine tam dolu olduğunda çalıştırılması önerilir.

 1. Güç Tasarrufu Olan Ampuller Kullanın

%75’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir ve elektrik faturanızı düşürebilirsiniz.

 1. Uyku Modu Kullanın

Birçok elektrikli cihazda uyku modu mevcuttur. Bu cihazlar telefon, televizyon, bilgisayar olabilir. Bu cihazlarda uyku modunu açık bırakarak daha az enerji tüketimi sağlayabilirsiniz.

 1. A sınıfı Cihazlar Kullanın

A sınıfı cihazların enerji tüketim oranı diğerlerine göre oldukça düşüktür. Bu sayede daha düşük elektrik faturası gelmesi mümkün olacaktır.

faturasmart.com‘a bu infografik için teşekkür ederiz.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.