Az bütçeli Thodex mağduru

Tarih: 27 Nisan 2021 Sal 5:33 | Bu yazı 2.016 kez okundu.

Başlık gayet açık, konunun özeti. Türkiye’de 85 milyon kişi içinden dolandırılan şanslı 30bin kişi arasına seçilmişim sanırım. Ülkede parayla ilgili en ufak olumsuz durumun içinde nasıl bittiğimi inanın bende bilmiyorum. Para kaybetmeyi hobi haline getirdim galiba. Evde mining işi yapmaktayım. Elde ettiğim kazancı da Thodex borsası üzerinden TL’ye çevirip çekim yapıyordum. Tam da elektrik faturasının mining yüzünden 600 lira geldiği şu haftada adam bir anda sistemi kapattı gitti. Üstelik cumaya gittim dönecem diyen esnaf gibi yaptı bunu.

Bu tarzda dolandırılmalarda umut hep var olur insanın içinde. Hele ki para kaybetmişse… Ama bu işte paranın neden geri gelmeyeceğini söyleyeyim size. Adamın iyi niyetli hareket etmediğini uçağa binmeden, siteyi bakıma almadan o son ana kadar sistemi aktif tutmasından ve yeni kullanıcıların para girişi yapmasını sağlamasından anlamalıyız. Sistemde bir sorun veya hacklenme var ise sistemi kapatırsın ve bakıma alırsın. Ancak yaşadığımız bu durumdaki bakım olayı bundan dolayı değil. Kripto paralar bildiğiniz gibi bankacılık gibi gizli saklı olmuyor. Bir işlem yapılıyorsa bu bir yerlere kayıt oluyor ve TX kodu üzerinden falan bakabiliyorsunuz nereye ne kadar gitmiş, ne zaman işlem yapılmış falan diye. Yağuşuklu kobra fato 6 saatlik bakım olayını ortaya attığı sıradan itibaren sistemdeki bütün kripto varlıklarını soğuk cüzdana aktarmaya başlıyor. Bunun takibini Twitter üzerinde yüksek mebladaki kripto para transferleri gösteren botlardan öğrenebiliyorsunuz. Eğer parayı bir borsadan soğuk cüzdana alıyorsanız bunu o botlar hemen yakalıyor ve insanlarla paylaşıyor. Kripto borsasında 100 bin adet bitcoin bulundurduğunuzu düşünelim. Bunu soğuk cüzdana çektiğinizde X borsasından bilinmeyen cüzdana 100 bin adet BTC transfer edildi diye haber gibi botlar paylaşım yapıyorlar. Kripto para piyasasında olanlar bunu bilirler. Bahsettiğim 6 saatlik bakımda da bu gerçekleşiyor. Daha sonra ortak arıyoruz o yüzden yurtdışındayız, sistem açılacak ve paranız geri ödenecek yalanı ise tamamen zaman kazanma durumu var. Ama bizim ülke bunu yer mi? Daha önce test edilmiş sayısız dolandırıcılık vakasından tecrübeli olacaklar ki ertesi gününde kırmızı listeye adı yazıldı. Çünkü kaçan yağuşuklu kobra fato zaman kazanıp kendini Arnavutluk üzerinden Türkiye’nin iade anlaşması olmadığı bir Güney Amerika ülkesine atmak istiyor. Tosuncuk gibi bu da ailesini falan geride bırakıp kendine bok gibi parayla sıfır hayat kurma peşinde olacak. Ulan ben ailemden uzak olmayım, hayata bir kez geliyoruz hep yüz yüze olalım diye KPSS veya atanma durumları olan işlere girmedim bile bu yaşıma kadar. Bu adamlardaki bu sevgisizlik nereden geliyor acaba? Ben ülkeden tonla parayla kaçacağım ve ailem ülkede dolandırıcı damgası yemiş olarak gözaltında tutulacak ve ben de arkama bakmayacağım? Kafayı yemiş olmam lazım. Parayı ne kadar seversen sev bu değerleri yok sayamazsın içinde, kabullenemezsin.

Şuraya her boku yazdın, senin ne kadar zararın var diyenler olacaktır. Söyleyeyim; 200 dolar… Milletin sıfırı bol paraları gitmiş durumda. O yüzden 200 dolarla bu olaydan kurtulduğuma sevinmeliyim bence. Kripto borsalarında son zamanlarda Allah’tan Paribu kullanıyordum. Ara yüzü daha hoş gelmişti. İyi ki gelmiş. Ama ben yine de artık Binance kullanmaya başladım. Türk borsalardan bir halt olmaz artık. Zaten olayın olduğu tarihten itibaren Türk borsalarından Binance gibi global borsalara %50 civarı para geçişi olmuş. Binance çok mu güvenli? Hayır ama bu işin büyük kısmı bu borsa üzerinden dönüyor. Burası da kepenk indirirse zaten kripto para diye bir şey kalmaz. Kalsa da kripto piyasaları batmış durumda olur. O yüzden şu dolandırılmadan sonra diğer Türk borsalarını kullanan herkes akıllandı desek yalan olmaz. Türk borsaları bu güvensizlikle, devletin yeni çıkaracağı kanunlarla ne kadar ayakta durur bilemeyiz. Bizden bir halt olmasın da zaten baksanıza adam altın yumurtlayan tavuğu varken bile kaçıyor. Coin alırken ve satarken zaten kullanıcıdan komisyon alıyorsun. Günlük deli gibi para kazandıran bir sistemin var. Niye dolandırıcılığa soyunursun ki anlamadım gitti. Ülke resmen dolandırıcıların test yeri haline döndü. Takım elbiseli ofis fotoğrafı, markayı kağıda deftere bardağa yazdırıp promosyonlu ürün dağıt, devletin üst düzey birkaç kişisiyle resim çekinip güven kazanmaya çalış, ünlü isimlere ve sitelere reklam ver ve ardından büyük vurgun. Her yıl bir dolandırıcılık vurgununa ülke alıştı galiba. Maşallah bizim ülkede de biri bir sistem çıkartsa da paramızı kaptırsak diye bekleyen bir kitle var sanırım. Bu sefer kandırılan her boku bildiğini sanan, kripto işinden kısa vadede çok para hevesinde olan yeni jenerasyon gençlere oldu. Bu gençlerin de birikimini yerine koyması, borç paraysa borcunu ödemesi ve belini doğrultması bir 10 senelerini alır.

Bakalım önümüzdeki günlerde ülkece yeni dolandırıcılık taktiği olarak ne göreceğiz…

Kategori: Toplumsal
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında bir yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!

    1. Geçmiş olsun 🙁

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.