Off-Topic kategorisindeki yazılar


Kısa zamanda yüzme nasıl öğrenilir?

Tarih: 30 Haziran 2015 Sal 1:18 | Bu yazı 11.144 kez okundu.

Yüzme öğrenmek isteyenlerin en sık sorduğu sorular yüzmeyi nasıl öğrenirim, kolay yüzme nasıl olur gibi sorular olur. Aşağıdaki pratiklerin kolay yüzme öğrenme için yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Yüzme hem zor hem de kolay bir aktivitedir. Tıpkı bisiklet binmeye benzer.Her iş başta zorlayıcıdır bisiklet sürmede öyle. Bisiklet sürmeyi öğrenenlerin başlarda en zorluk çektiği konular dengeyi sağlama ve dengeyi bozmadan hareket etme konularıdır.

Hiç alışık olmadığımız yüzmeyi öğrenirken de biraz zorlanırız. Bu zorlanmanın en büyük nedeni kendimizi suya bırakmadaki zorlanmadır. En önemli husus olan kendimizi bırakma,insanın hiç zorlamadan,kasmadan suya bırakabilmesidir. Suyun kaldırma gücü zaten vücudumuzu kaldıracak güçtedir, ancak yüzme bilmeyen kişiler batacağım korkusuyla vücudunu kastığı için bu kuvvete su tepki vermez ve batmaya başlar.

Yüzmeyi nasıl öğrenirim?

Bol bol egzersiz yapmak gerekir. Tabii bu egzersiz boyunuzun yettiği yerde yapılması daha sağlıklıdır. Denizde egzersiz yapıcak iseniz göğsünüze kadar gelen yerlerde ve denizden kıyıya doğru alıştırma yapılmalıdır. Bu egzersizlerde kıyıya parelel alıştırma yapılmamalı. Çünkü denizin altını görmüyosunuz ve her an bir çukura rastgelebilir o panikle daha açığa gidebilirsiniz. Bu tür egzersizlerde yanınızda bir uzman olması çok daha iyi olur.

Bu şekilde kendimizi  suya bırakma alıştırmalarını yapmalıyız. Sakince kendimizi suya bırakıp, yatay konuma geçmeye çalışmalıyız. Tekrar tekrar denemeliyiz. Alıştırma yaptığımız yer göğsümüze kadar geldiği için boğulma riski yoktur. Bu yüzden korku yaşamanıza gerek yok. Denemeleri sık sık yapmalı, suda durmayı başarınca kulaç atmaya çalışıp ayaklarınızı da çok hafifçe yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeye çalışın. Kulaçları dıştan içe doğru daldırarak aşağıdan kenarlara doğru götürüp, hafif hareketlerle deneyin. Bir kol ardından diğer kola geçin. Pedal çeviriyormuş gibi düşünün. Bir kolunuz suda ise diğer kolunuz yukarıda olsun. Bu sayede kayık burnunun gördüğü vazifeyi siz de ellerinizle görüyorsunuz. Kendimize yol açmış oluyor ve ellerinizle önünüzdeki suyu yarmış oluyorsunuz.

Bu kol ve ayak hareketlerini yapmaya çalışın asla sıkılmayın, vazgeçmeyin. Battığınız anda kalkın yeniden deneyin. Yüzmeye başlamak için bu hareketleri günde bir iki saat deneyerek birkaç gün içerisinde başarabilirsiniz.

Bazıları deniz araçları ile yüzmeyi daha kolay bulabilir. Bana göre bunlar öğrenmeyi kolaylaştırmaz aksine rahatlığa alıştırarak daha geç öğrenmenizi sağlar.

Yukarıda anlattığımız gibi günde düzenli egzersizler ile kolayca yüzme öğrenebilirsiniz.Yeni keşfettiğim yabancı dizi: Fargo!

Tarih: 23 Ağustos 2014 Cts 8:09 | Bu yazı 2.557 kez okundu.

Aslında çok da yeni değil, başlıkta yazdığıma kanmayın. Bu dizinin ilk sezonunu yaklaşık iki ay önce bir gecede bitirmiştim. Çok fena sarıyor izleyenleri ve Türk dizileri gibi uzattıkça uzatmıyor. Ne olacaksa pat diye olduğundan her bölüm yaklaşık olarak bir saat civarında sürüyor. Anlayacağınız bu yabancı diziye 10 saatimi ayırdım ve sonuna kadar izledim. Pişman mıyım? Kesinlikle hayır. Filmin konusu, bağlayıcılığı ve oyunculuğu çok üst seviyede.

Spartacus serisini bitirdikten sonra kendi kendime herhalde başka yabancı dizi izlemem diyordum ki bu diziyle tanıştım. Fargo sanırım şu an Türk televizyonlarında yayınlanmıyor. Belki de yayınlanıyordur alt yazılı olarak ama bilgim yok o konuda. Zaten yayınlansa herhalde diğer yabancı diziler gibi çokça isminden söz ettirir herhalde. Eğer bir gün evde televizyon kanallarına bakarken şak diye fargo gelirse karşınıza aman diyeyim değiştirmeyin. Mutlaka ama mutlaka izleyin. Her bölümü aynı bir olay ama filmi tam olarak anlamanız için ilk bölümden başlamanız gerekiyor. Yoksa imkanı yok bu diziyi anlayamazsınız. Ayrıca dizinin başkaları çok anlamsız ve saçma gelebilir ama Fargo öyle bir dizi ki, futbolda sonradan açılan takımlar gibi. O yüzden ilk bölümü izleyip asla bırakmayın diziyi.

Yabancı dizileri çok izlemediğimden oyuncuların hiçbirini daha önce görmedim. Belki de birçok yabancı dizide yer almışlardır ama ben Fargo’da her birini ilk kez görüyorum. Özellikle başrol oyuncularını hiç görmemem şaşırttı. Eğer ünlü kişilerse sorun bende, ünsüz kişilerse bu film nasıl bu kadar tuttu? Çünkü günümüzde kurgu ve oyunculuğun yanı sıra artık biraz da oynayanların popülaritesi de önemli.

Aksiyonu bol, aşk tam kıvamında işlenmiş ve bir insanın nasıl değiştiğini 10 bölümde görmek istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

Dipnot: Filmin konusunun detaylarını vermiyorum çünkü izlemek isteyenler olabilir. Onların heyecanını en baştan kırmayayım istedim.