Spor kategorisindeki yazılar


Gainer kullanarak kilo almak!

Tarih: 28 Ağustos 2015 Cum 6:51 | Bu yazı 32.616 kez okundu.

Kilo almayı aklıma koyduğumdan beri diyet listelerinden tutun da yediğimiz muzun bile kalorisini şıp diye söyleyebilecek duruma geldim. İnternette oldukça fazla araştırma yaptım ve kilo almak için en mantıklı yolun gainer kullanmak olduğuna karar verdim. Gainer hakkında detaylı bilgiye sahip olup da çok bilmişlik yapacak arkadaşlar için şimdiden söyleyeyim. Evde mekik ve şınav çekmekten başka spor yapmıyorum (spor denirse tabii) ve amacım hacim kazanmak. Bu kas ile de olabilir yağ ile de. Bunu yazımın en başında belirtmemin sebebi gainer ürünlerini çok araştırmış ve yapılmış yorumları tek harf atlamadan okumuş olmam.

“Spor yapılmaz ise gainer asla kilo aldırmaz” diyen zihniyetler bulunuyor aramızda. Zaten internette bulunan sayısızca soruda da denildiği gibi “kilo almak istiyorum, gainer işe yarar mı?” tarzında sorular var. Çoğu çok bilmiş “gainer spor yapmadan kilo aldırmaz” diyebiliyor. Ama hiçbiri spor yapmazsan yağ olarak alırsın, hacim kazanırsın demiyor. Acaba bu sektörde kilo almayı istemek kas almak demek mi? O zaman sporcu forumlarında açılmış olan “kilo almak istiyorum” başlıklı konularda neden “gece yatmadan çikolata ye, makarna ye, cips ye, kola iç şişersin” tarzında öneriler var? Bu öneriler kas yapmak için mi? Hayır. Eee o zaman neyi uzatıyorsunuz? Bazı arkadaşlar protein tozu ile gainer tozunu birbirine karıştırıyor. Onlarla hiç tartışmaya bile girmeyin bence.

Gelelim bu eleştirel ufak bölümden sonra asıl konuya…

N11 üzerinden geçtiğimiz hafta tadını beğenip beğenmeyeceğimi belirlemek için test amaçlı bir gainer aldım. Çok satan listesine göz attım ve listede yer alan Hardline Progainer dikkatimi çekti ve 1406 gramlık çikolata aromalı küçük kutusundan 69 liraya bir adet aldım. Tam olarak 1 hafta oldu kullanıma başlayalı ve önerildiği şekilde kullandım. Günlük 2 ölçeği 250 ml. süte karıştırıp bazı günler 3, bazı günler ise 4 kez aldım. Oldukça hoş tadı var. Çikolatadan tiksindiren bir tadının olmadığı söyleyebilirim. Çikolatalı süt misali içiyorsunuz. Gainerı önerildiği şekilde kullanırsanız ki az önce belirttim, 1 hafta içinde kutu bitmiş oluyor.

Benim günlük almam gereken kalori miktarını hesapladım ve 1750 kalori civarı almaya çalışıyorum. Günlük toplamda 8 ölçek tozu 1 litre süte karıştırıp günün farklı zamanlarında içerseniz (2 ölçek 250 ml. süt) zaten 750-800 arası kalori almış oluyorsunuz. Geriye kalan 1000 kaloriyi ise normal beslenme ile almaya çalışıyorum. Benim gecem gündüzüm belli olmadığı için uyanık kaldığım sürede yiyebildiğim kadar sık yemeye çalışıyorum. Patates kızartması, pilav, tost, hamburger, armut, muz, elma, tavuk göğsü diye sıralayabiliriz yediklerimi.

Sonuç ne? Gainer kullandıktan sonra kilo aldın mı?

Evet 1 haftada 1406 gr. gainer ile 700-800 gram civarı kilo aldım. Fakat unutmayın ki ben en düşük miktar olan 1406 gram toz aldım. 1406 gram toz sadece 1 hafta yetiyor insana. Bu tozu düzenli kullanmamız gerekiyor. Haliyle 3 kilo veya 5 kilolara bakma vakti geliyor yavaştan. Ben tadına bakma açısından test amaçlı almıştım ve ufaktan da olsa işe yaradığını düşünüyorum.

Her gün sıraladığın yiyecekleri nasıl yiyelim, para mı var?

Aslında bakarsanız o kadar da pahalı değil sıraladığım yiyecekler. Bim, A101 veya Şok gibi yerlere giderseniz dondurulmuş 1 kg. patates kızartmasını 3-4 liradan bulabilirsiniz. Yine aynı şekil 5 adet hamburger dana köfteyi bu tarz yerlerden ucuza dondurulmuş olarak alabilirsiniz. Armut veya elma gibi meyveler hepimizin evinde var. Yoksa bile yarım kilo alabilirsiniz, pahalı değil. Sizi bayağı idare edecektir. Tavuk göğsü pahalı gibi görünse de değil. 5 adeti 10 lira civarında fakat paketli satıldığı için gözümüze pahalı geliyor. 1 adet tavuk göğsü 2 lira düşünebiliyor musunuz? Fakat toplu alınca gözümüze abartı gelebiliyor fiyatı. Eğer sevmem derseniz nugget tarzında beslenebilirsiniz. 1 paketi aynı fiyat neredeyse. Pirincin fiyatını hiç bilmiyorum fakat pilavı her zaman evimizde tüketiyoruz zaten. Her evde bulunan ana besin makarna ve pilav. Tüm bunların dışında ara öğünlere yer fıstıklı metro, browni, fındık-fıstık veya benimo tarzında atıştırmalıklar da ekleyebiliriz. Aslında kilosunun 60-70 lira civarı olduğunu düşünürsek fındığı falan hiç tavsiye edemiyorum. Maddi durumunuz varsa mutlaka alın ama bütçeniz kısıtlıysa ve amaç sadece hacim ise dediklerim makul seçenekler…

Verdiğin örnekler zararlı değil mi?

Ben zararlı veya zararsız demedim. Spor yapanların hiçbiri verdiğim şeyleri pek tüketmezler. Ama bu besinleri yerseniz de ölmezsiniz. Hacim kazanır mısınız? Evet, kazanırsınız. Evde yapılan patlıcan yemeğiyle veya fasulye yemeğiyle de şişersiniz ama bir süre sonra bu yemeklerden de bıkarsınız. Nedenini bilmiyorum ama diyetimiz için özel olarak alışveriş yapmak bizi daha çok diyete hazır hale getiriyor. Zaten normal evde yediğimiz yemeklerden kilo alsaydık şimdiye almıştık. Biraz farklılık ve düzen gerekiyor sadece.

Gainer kilo aldırır mı?

Al-dı-rır. Kimse aksini iddia etmesin. Biraz beslenmeye dikkat ederek ve düzenli olarak gainer tozunu kullanarak alınabilir. Bu alım spor yapıyorsanız kas ile spor yapmıyorsanız yağ ile size geri dönüş yapar.

Gainer kimlere kilo aldırmaz?

Kilo almamaya sebebiyet veren hastalığınız var ise alamayabilirsiniz. En çok bilinen rahatsızlık ise bağırsak kurtların vücutta bulunmasıdır. Eğer vücudunuzda bağırsak kurdu var ise kilo almanız neredeyse imkansız hale gelir. Var olup olmadığı bilmiyorsanız test yaptırmanız gerekir ve var ise tedavi olmanız gerekir. Ardından zaten normal beslenme ile kilo alımınız başlayacaktır. Ve ayrıca aileden gelen genetik bir durum var ise yine kilo almanız için gainer etkili bir yol değildir.

 

Hardline Progainer 3000GR Satın Al
Hardline Progainer Türkiye’de en fazla satışı yapılan 3KG gainer ürünüdür kendileri. Ben de kilo alma serüvenime bu ürünle başlamıştım. İçerisinde çok miktarda multivitamin bulunuyor. (işe yaramaz demeyin, içindeki bol vitamin hastalıktan vs. koruyor) Kilo almak isteyen biri için karbonhidrat tozu fazlasıyla yeterli çünkü içerisinde herşeyi barındırıyor. Ekstra protein, BCAA veya amino asit almanıza da gerek yok zaten içerisinde var. Ayrıca kilo alımı için her servisinde 784 kalori bulunuyor. (Her servisinin 5 ölçek olduğunu hatırlatayım)

Hardline Progainer 5000GR Satın Al
Hardline Progainer’ın en büyük ebatlı karbonhidrat tozu… Türkiye’de en fazla satışı yapılan 5KG karbonhidrat ürünüdür. Ben zamanında muzlu ve çikolatalısını almıştım ve çok memnun kalmıştım. Tad ve karışım güzel. Çok zengin içeriği var. Kilo alımı için her servisinde 784 kalori bulunuyor ve boyutu büyük olduğu için hemen bitmiyor. (Her servisinin 5 ölçek olduğunu tekrardan hatırlatayım)

Multipower Mass Gainer 5440GR Satın Al

Önceki paketine denk gelmedim ama yandaki resimde yeni paketini görüyorsunuz. Multipower Mass Gainer’ın 5440GR olarak ülkemizde sadece çikolatalı şekilde satılıyor şuanlık. Efsane bir aroması var. Boğazı yakmayan çikolata tadı, süt ile karıştırdığımızda köpürmeyen servisler ve kolay karışım. Alman üretimi olan, düşük yağ ve yüksek miktarda karbonhidrat içeren formülü ile hedeflediğiniz kiloya daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor. Multipower Mass Gainer’ın her servisinde 401 kalori bulunuyor. (Her 1 servisi sadece 1 ölçek olduğunu unutmayın. Diğer gainer ürünlerinde 1 servis 5 ölçek falan oluyor.)

Kategori: Spor
facebook Twitter friendfeed