Toplumsal kategorisindeki yazılar


Askerden terhis olunca para ödeniyor mu?

Tarih: 16 Ocak 2019 Çar 13:33 | Bu yazı 265 kez okundu.

Askerde hep konuşulan konulardan biri ile karşındayım bugün sayın okuyan. Askere giderken bildiğin üzere yolun uzunluğuna göre PTT’ye adımıza para yatırılıyor. Benim yol ve yemek ücreti toplamda 88 lira yatmıştı. Askeriyeye teslim olmadan gidip çekmiştim. Askerden terhis olmaya yakın herkes yol parasını veriyorlar mı, yemek parası veriyorlar mı veya askerlik parası ödüyorlar mı diye birbirine sorup duruyordu ama kimse net cevap alamıyordu. Ben bedelli askerlik yaptım ve 15 bin lira vererek bedelli askerliği yapmış kişilerin bu tarz sohbetlere girmesini garipsemiyorum, sende garipseme. Durduk yere biri ise para verse yok demezsin köftehor.

Askerden terhis olduktan sonra bize yol parasının yatacağı söylendi. Ve yatan parayı 6 ay içinde çekebileceğimizi yoksa iptal olacağı söylendi. Ancak terhis olmamın üzerinden yaklaşık 1 ay geçti ama PTT’de herhangi bir hareketlilik olmadı. Ne gelen vardı ne giden…

Biz terhis olmadan önce arkadaşlarla birbirimize numaramızı vermiştik ve Whatsapp grubu kurulmuştu. Bugün ise gruptan bir arkadaş dönüş parasını çektiğini söyledi. Üstüne dekont attı. 21 günlük bedelli askerlik için Ziraat Bankası’na 73 lira yattığını söyledi. Eğer banka hesabın yok ise yani kartsız çekeceksen 10 lira para kesilip tarafına 63 lira ödeniyormuş. Biz PTT’den takip ederken diğer bankada paramız kuzu kuzu yatıyormuş. Bugün gidip bende çekeceğim askerlik paramı.

Bu arada eğer askerlik paran yatmadıysa endişe etmene gerek yok. Dediğim gibi terhis olalı 1 ayı geçiyor ve daha yeni yatmış paralar. Bazı arkadaşlar askere gelirken bile yol parasını alamadığını gördüm. Gecikmeli olsa da mutlaka paranız yatıyor.

Bilginiz olsun.AÖF Üç ders sınavı başvuru, ücreti ne kadar ve kimler girebilir?

Tarih: 29 Mayıs 2018 Sal 20:03 | Bu yazı 1.692 kez okundu.

AÖF işletme okuyan biriyim ve inşallah önümüzdeki üç ders sınavında da alttan kalan iki dersimi de verip diplomaya kavuşacağım. Diplomanın pek bir işe yarayacağını sanmıyorum ama olsun bir yükten kurtulacağız. Altın bilezik dedikleri gibi, dursun kenarda.

AÖF üç ders sınavı ile ilgili bilgileri vermeye başlayayım o zaman…

Önceden örgün eğitim görenler gibi tek ders sınav hakkı tanınıyordu fakat bu sayı üç derse çıkarıldı. Artık tek ders sınavı kalmadı. Yerine üç ders sınavı gelmiş oldu.

Üç ders sınavına alttan bir, iki veya üç dersi kalan öğrenciler girebiliyor. Yani dört dersiniz kaldıysa mecburi olarak bu sınava giremiyorsunuz. Sınavla verip mezun olma şansınız yok. Üç ders sınavının mantığı alttan en fazla üç dersi olanları kapsaması. Üç ders olayı dönemlik değil. Yani ilk dönem (güz dönemi) iki dersim alttan var, ikinci dönem (bahar dönemi) üç adet var ve ben sadece ikinci dönemin üç dersini kurtarmak adına gireyim diyebileceğiniz bir sınav değil. İki dönemin toplamı en fazla üç ders olacak.

Üç ders sınavı her sene temmuz ayı civarlarında yapılıyor. 2018 yılını baz alırsak 21 temmuz (cumartesi) tarihinde saat 15:00’de yapılacağını belirtmiş olayım. Klasik AÖF sınavı gibi her ilde yapılmıyor bu sınav. Sadece Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa’da yapılıyor. Eğer bu illerde değilseniz en yakın ili sınav merkezi olarak belirleyebilirsiniz. Size en yakın ilde sınava girmeniz gerekecek kısaca. Eğer AÖF büroları ile işiniz olacaksa da yine az önce yazdığım illerde işlem yaptırabileceksiniz. Sınav günü de AÖF büroları 10:00 ile 15:00 arası açık oluyormuş haberiniz olsun. Eğer bir taşınma veya başka ilde sınava girme durumunuz var ise sınav giriş ilinizi 22-23 Haziran tarihlerine kadar değiştirebiliyorsunuz. 2017 yılında bu tarihteydi ama bu senede aynı tarihler olacak gibi. Her yıl çok değişikliğe gidilmiyor tarih açısından.

Sınavdan geçme işlemine gelecek olursak genelde 30-40 arası almak yetiyor geçmek için. Çan sistemi olduğu için bazen çok farklı sonuçlar çıkabiliyor. Yani herkes iyi yapar 70-80 bir ortalama yakalar ve siz 55 puanda kalırsanız, niye kaldım 55 ile geçilmiyor muydu demeyin. Tamamen çan sisteminden dolayı. Normal bir AÖF sınavından daha fazla sorulara odaklanmış ve çalışmış, bir an önce mezun olmayı hedefleyen kişilerle sınava gireceğinizi unutmayın. Çalışmadan girmeyin. En kötü AÖF geçmiş sorulara mutlaka bakın ve şıkları bir kez okuyun. Ezber olmuş olur size.

Üç ders sınavına girebilmek için yine öğrenci girişi yaparak bir çıktı almanız ve kimliğiniz ile birlikte sınava girmeniz gerekiyor. Ekstra bir belgeye gerek yok.

Sınava girmek için bir ödeme yapmanız gerekmiyor.  Zaten sınava giriş yapabilmek için o yıl ki güz ve bahar dönemine kayıt yaptırmış ve harç ödemesini ödemiş olmanız şartı aranıyor.

Bildiklerim bu kadar. Sorularınızı yorum olarak yazarsanız cevaplarım.