B sınıfı ehliyet nasıl alınır? B sınıfı ehliyeti alma aşamaları!

Tarih: 15 Haziran 2014 Paz 14:01 | Bu yazı 102.045 kez okundu.

Konunun başlığı biraz uzun oldu ama olsun. Bugün B sınıfı ehliyet alma aşamalarından ve B sınıfı ehliyeti nasıl alabileceğimizden bahsedeceğim sana.

Bildiğin gibi, B sınıfı ehliyet almak için mutlaka 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Bu yaş olaylarında da insanların kafası çok karışık aslında. 18 yaşına girildiğinde mi yoksa 18 yaşını doldurduğunda mı ehliyeti alabiliyoruz? Evet, bilmeyen için çok düşündüren soru. Fakat kısaca örnek vererek bu kararsızlığını ortadan kaldıracağım. 1995 doğumlu olanlar 2014 yılında kayıt yapabiliyorlar. Yani 22 ocak 1995 tarihinde doğmuşsan, 23 ocak 2014 tarihinde başvuru yapabiliyorsun. Doğum gününden bir gün sonra anlayacağın. 2014 yılı içerisindeyken henüz 1996’lı arkadaşlarım kayıt yaptıramazlar ve sınava giremezler maalesef. 1996 yılında doğmuş olanlar 2015 yılını bekleyecekler ehliyet alabilmek için.

Yaş olayında işin özeti bu. Gelelim ehliyet alma aşamalarına…

Ehliyet için ilk olarak bir sürücü kursuna gidiyorsun ve kaydını yaptırıyorsun. Fakat evden çıkmadan cebinde 750 lira veya 1.000 lira olsun. O gün içerisinde hepsini harcamayacaksın ama en başından hazır et tüm parayı. Ülkemizde kurs ücretleri genelde 500 lira, 600 lira veya 700 lira civarlarında oluyor. Bu ücreti 4-5-6 ay gibi taksitlendirebiliyorsunuz kredi kartı olmadan. Kredi kartı olmadan diyorum çünkü, karşı taraf ehliyet alabilmek için onlara taksidi paşa paşa ödeyeceğinizi biliyor. Fakat bu aşamada şöyle bir tilkilik var. Kayıt oldunuz, kurs ücretini altı taksite böldürdünüz ve kurs başladı. Zaman geçtikten sonra herşey tamam oluyor ve o an size dosyanızı vermek için taksitli kalan tüm kurs ücretini istiyorlar. İki ay taksitli ödediyseniz üçüncü ayda dört taksidi birden istiyorlar yani.

Sürücü kurslarının çok zor olduğunu düşünmeyin sakın. Trafik, motor bilgisi ve sağlık üzerine çalışacağınız üç kitap var. Bu kitapları iyi anlayıp ezberleyeceksin. Fakat ben onu da yapmamıştım ve geçmiş yılların sorularını çözmüştüm. Çünkü sınavda karşınıza çıkacak sorular aslında geçmiş yıllarda çıkan soruların karmasıdır. Aynı sorular veya çok yakın sorular çıkıyor. Eğer hiçbir bilgiye sahip değilim diyorsan, sürücü kursunun verdiği kursa mutlaka katıl. Hocalar eşliğinde çok daha iyi anlayacaksın dersleri. Ama biraz zekiysen ve kendim de çalışırım dersen hiç gitmeni önermem. Çünkü ben gittiğimde 40 kadın ve 3 erkek vardı. Hepsi de yaşını almış kişiler. Yaşımızı aldıktan sonra bir de ehliyeti alalım demişler ve kayıt olmuşlar. Derste ve ders aralarında sohbetlerini görsen kaç yıllık arkadaş sanarsın. O kadar içten ve candan ki hepsi. Ama bu içtenlik ve candanlıklarını sadece dedikodu yapmak için kullanıyorlar. Öyle ortamda kimsenin bulunmasını istemem.

Her neyse… Nerede kalmıştık?

Eğer araba sürmek için yeterli bilgiye sahipsen kursmuş, dersmiş umrunda olmasın. Her türlü geçersin. Sadece direksiyon dersinde çok bilmişlik yapma yeter. Orada kral olanların, arabanın arka tarafına oturan iki gözetmen olduğunu da unutma.

ehliyet

Yazılı sınav günü yaklaştığında ise sürücü kursuna gidiyor ve giriş belgeni istiyorsun. Fakat direk alamıyorsun. Sürücü kursun seni bankaya gönderiyor ve para harcama olayları yavaştan başlıyor. Bankaya Motorlu Taşılar Sınavı için 50 lira yatırıyor ve sürücü kursuna geri dönüyorsun ve makbuzunla beraber giriş belgeni alabiliyorsun. Bu sınav dediğim gibi geçmiş sınav sorularının karması gibi. Kitaba değil de geçmiş sınav sorularını ezberlesen bile geçersin. Bu yazılı sınavdan yaklaşık iki hafta sonra ise direksiyon sınavı oluyor. Bu ara süreçte sürücü kursu sana direksiyon dersi veriyor. Yanınızda bir hoca eşliğinde yavaştan sürüşlere başlıyorsun 3-4 kere… Yazılı sınav ve direksiyon sınavını geçtikten yaklaşık bir hafta sonra ise sürücü kursuna giderek ehliyet dosyanı alıyorsun. Dosyayı hazırlamak üzere yine senden 35-40 lira gibi bir ücret istiyorlar.  Ben dosya getir-götür yapmak istemiyorum derseniz bu ücreti verin. Eğer bu ücreti vermem derseniz, “işlemleri kendim yaptıracağım” deyip dosyanı alabilirsin. Dosya ve kan grubu kartınla birlikte bulunduğun yerdeki Şoförler Cemiyeti’nin yerini öğren birinden ve gidip 20 liraya işlemini tamamla. Gördüğün üzere 20 lira kâra geçtik.  Ardından sana en yakın vergi dairesini bul ve 334 lira olan harç ücretini ödeyip makbuzunu sakla. Sakladığın bu makbuz ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Trafik Bölümü’ne giderek 101 lira ile 112 lira arasında değişen kart ücretini yatır. Tüm işlemler tamamlandığında ise ehliyetini yine Emniyet Müdürlüğü’nden alabileceksin. Ben kart ücretini yatırıp bir hafta sonra alabilmiştim ehliyetimi. Çünkü sıra çoktu ve daha basılmamıştı. Fakat şu an durum öyle ki sabaha tüm işlemlerini yetiştirirsen, Emniyet Müdürlüğü’nde “öğleden sonra gel” sözünü duyabilirsin. Hemen aynı gün içinde veren yerler var. Çünkü ehliyetin makinada basımı iki dakika bile sürmüyor.

Kafanıza takılan bir soru veya sorunda bana yazabilirsin.

Kategori: Genel Kültür
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 106 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Mert Özkan

   Ehliyet alırken yaşadığım sıkıntılar ve aklıma takılan şeyler gözümün önüne geldi. Teşekkürler.


  2. Hakan

   Detaylı anlatım için teşekkürler. Tam da aradığım konuyu anlatmışsınız.


  3. Gökhan ömer

   Ehliyet almak cok basit özellikle direksiyon dersleri ağırlaştırılmalı


  4. ahmetedip

   benimde acilen ehliyet almam lazım ama direksiyonum hiçyok


  5. barbi oyunu

   güzel bilgi teşekkürler


  6. Kız Oyunları

   Yazıya bir düzeltme yazarak başlamak istiyorum. Artık sınav komisyonu aracın arkasında değil. Komisyona başkanlık eden kişi aracın önünde otururken, diğer komisyon üyesi ise aracın arka koltuğunda oturuyor. Bende bir komisyon üyesi olarak şunu söyleyebilirim. Adayların en çok zorlandıkları nokta kendi heyecanları oluyor. Artık sınavlar eskisi gibi aman ben ne olsa geçerimden çok uzakta. En ufak bir hatanızı affetmezler. Örneğin aracı çalıştıramadın sınavın biter veya araç ile yola çıkarken sinyal vermedin sınavın biter gibi. Tüm ehliyet alacaklara tavsiyem kursta aracı en iyi şekilde kullanmayı öğrensinler. Yoksa boşuna çırpınırlar.


  7. Thorin

   Ehliyet alacaklar için faydalı bilgiler, paylaşım için tşkler..


  8. kızılay bilgisayar tamircisi

   peki bu alınan sertifikanın ehliyete dönüştürülmeden önceki geçerlilik süresi ne kadardır?


  9. Ersin

   bu konuda bilgi sahibi değilim fakat 2 yıl olması lazım.


  10. Gelinlik modelleri 2014

   2007’de almıştım B sınıfı ehliyetimi bu başlık bir anda geçmişe götürdü beni, artık ehliyet almak daha kolaylaştırıldı sanırım eskiden daha zordu..


  11. kral oyun

   2010 yılında aldım Allahdan b ehleyeti…


  12. Geyik Box

   Eskiden b ehliyeti almak daha kolaydı gün geçtikçe zorlaştırıyorlar. güzel bir makale olmuş elinize sağlık


  13. Oyun haberleri

   Ehliyete yeni sahip olacak arkadaşlar için güzel bir bilgilendirme, yeni değişiklikler ile birlikte güncel tutarsanız daha sağlıklı olacaktır. Birde naçizane tavsiyem yazılarına “devamını oku” şeklinde bir bağlantı koyarsanız daha iyi olacaktır, aksi halde 2 yazı tüm anasayfayı kaplamakta.


  14. kpssegitimleri

   Daha bugün ehliyete yazıldım 🙂 bu yazı benim için yararlı oldu. Teşekkürler


  15. Ömer

   Ben 07.01.1997 dogumluyum ne zamn alabilirim ehliyeti?2015 temi 2026 dami


  16. ahmet yıldız

   Ehliyet için yazılı sınavını geçtim. direksiyon I. sınavı ve Direksiyon II. sınavı geçemedim. Üniversitede imtihanlarım nedeniyle memleketim olan ıspartaya gelemedim. raporda almadığımdan, diğer sınavlara giremedim. 3 ay geçti. sınav hakkımın öldüğünü söylüyorlar. ne yapmam lazım. beni, bilgilendiriseniz sevinirim. ahmet yıldız.


  17. Ehliyet sınav sonuçları

   Ehliyet almak günümüzde gerçekten önemli bir belge olmuştur. Zira günümüzde araç kullanmak gerçekten de zorunluluk halini almıştır. Eğer sizler de ehliyet almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey sınava iyi hazırlanmak ve sınav sonuçlarını takip etmenizdir.


  18. mehmet

   hacam eski sınavları çözüyorum yani ayni sorular çıkarmı


  19. Ersin

   çıkar tabii ki.


  20. adana

   Gnld benzer sorular çkyo hatta aynı çıktığıda oluyor.


  21. göksel

   Ben motorsiklet kullanicisiydim ve bir kaza sonrasi ehliyetsizlikten dolayi 1462 lira trafik cezasi yedim ve bunu henuz odemedim malum o para ha diyince bulunmuyor ve ehliyete yazilmayi dusunuyorum olurda olumlu giderse ehliyeti emliyet mudurlugunden alirken bu yemis oldugum ceza bna sorun ckarirmi cezayi odemeden ehliyeti verrmeyiz gibisinden bi sorun yasarmiyim.


  22. Ersin

   Çıkabilir dostum. Böyle bir olay yaşamadığım için pek net cevap veremiyorum. Ehliyet sürücü kursuna başvurabilirsin adamlar sadece parasına bakar fakat belgeler, ehliyet vb. işin içine girince sonuç ne olur bilemem.


  23. göksel

   Peki dostum bu konuyla ilgili daha detayli bilgi alabilecegim bisey onere bilirmisin bna yani surucu kursuna gittigimde olayi anlatsam bna net bilgi verirlermi veya bi trafikci ilemi gorusmeliyim tabiki trafikci daha iyi bi bilgi verir tahminimce ama soru sorabilecegim tanimis oldugum bi trafikci yok varmi senin bildigin sen sorsan yada bna bi irtibat kurabilecegim adres numara tarzi bisey ulastirsan mumkunse cunku ehliyet alirken bole bi sorun yasarsam bnim icin buyuk skinti olur oyuzden bi ise adim atmadan daha derinlemesine arastirmayi iyi eyledim oyuzden yardimci olabilirsen cok sevinirim.


  24. Ersin

   Usta telefonla falan bu konuda bilgi vermezler. Yüz yüze konuşmak ister sürücü kursları. Gidip konuş ve durumu anlat.


  25. göksel

   Eyw. Dostum bilgilerin icin sag ol.


  26. iffet inceer

   Net ve anlaşılır bir diller bilgilendirme yaptığınız için teşekkürler. Sadece yaş hesaplama kısmı yanlış gibi. Sizin hesabınızla 19 yaşında ehliyet alınıyor. Bu sene (2015) 1997 liler ehliyet almaya başlıyor mesela . Saygılar


  27. yilmaz

   10.07.1997 doğumluyum ehliyet kursuna gitmek istiyorum. .18 yaşını bitirmeden kursa gitmemde bir sakınca varmidır bilgi verirseniz sevinirim Ba-2


  28. yusuf gürlek

   Hem b sınıfı hem de a2 sınıfı serifikam var. İkisini de aynı anda emniyetten çikartmak istiyorum. Fiyat artar mi?


  29. Ersin

   Bilgim yok kardeşim o konuda.


  30. Fethullah

   Yani şimdi yazılsam kaç günde ehliyet elimde olur


  31. Mehtap

   Anlatım tarzını beğendim,tşk edrm.fakat bi sorum, war ehliyeti elime almam toplamda kaç ay süryo?


  32. Batuhan

   Haberlerde 1 ayda ehliyetin alınabileceği yazıyor doğru mu


  33. Ersin

   Doğru değil.


  34. NUR

   Diyelim ehliyet sınavına girdik ve geçtik.ama direksiyon sınavının tarihi uymadığı için o tarihte değil de bir dahaki direksiyon sınavına girmek istiyorsun .olabilir mi ?


  35. Ersin

   Olabilir.


  36. kerem

   Sa ben 6 eylulde olan direksiyin sinavina giricem hocam ben ehliyeti biran once elimde olmasi lazim eger gecersem sinavdan;kendi imkanlarimla ne kadar surede en hizli alirim yardimci olursaniz sevinirim


  37. Ersin

   Direksiyon sınavını geçip geçmediğin kursuna bildirilir. Kursunda sana bildirir. Genelde ertesi gün bildiriyorlar. Sende kursa gidiyorsun ve gerekli evrakları alıp emniyete gidiyorsun. İşlemleri yazımda belirttim zaten. Aynı gün içinde alabildiğinde oluyor. Eğer işini erteleyen memurlara denk gelmezsen aynı gün alırsın. Yoksa 1 hafta içinde alırsın. Eskisi gibi uzatmıyorlar artık direk veriyorlar ehliyeti.


  38. songul

   Merhaba. Simdi ben araba kullanmayi cok isitiyorum. Bu sene ehliyet almayi planliyorum. Alacam İnsaAllah. Simdi surucu kurslarinda bize araba kullanma ogretiliyor mu ve bu ogretme trafige cikma icin yeterli midir ,? .


  39. Ersin

   Hayır yeterli değil bence. Elbette trafikte sürdürüyorlar yanınıza hoca vererek. Fakat daha profesyonel bir hale gelmek için bir araba ile sürekli deneme sürüşleri yapmak, trafiğe yavaştan çıkmak gerekiyor. Ancak bu şekilde tam olarak diğer sürücüler gibi araç kullanabiliriz.


  40. ipek

   Iyi gunner 2015 ehliyet icin basvuru tarihi tam olarak ne zaman


  41. Ersin

   Tam bilgim yok. Ehliyet kurslarına sorabilirsiniz.


  42. Osman

   Ehliyet için ne mezunu olmak lazim


  43. Ersin

   Ortaokul diye biliyorum. Lise mezunuysan zaten problem yok. İlkokul kabul edilmiyor diye biliyorum.


  44. mahmut

   ben 1997 dogumluyum ne zaman kayit ola bilirim ersin bey


  45. turan

   Lütfen yardim ben ehliyete yazildim ama hic bir bilgim yok en cok direksiyonmu yoksa yaxili sinavmi ?


  46. Ersin

   Direksiyon kesinlikle.


  47. zetsurin

   hiç unutmam yazılı sınavı çok rahat geçmiştim hepsinden 95 ortalama almıştım. Daha sonra direksiyon sınavına cidden endişe yaparak girdim. Girdiğim gün stop ettirdim ve o yüzden ilk girişmde veremedim. Ve inanın ilk girişte verememek insana çok kötü kouyoyor. Ama 2.cide rahat bir şekilde girdim ve ehliyet aldım. Önemli olan sınavlara rahat girmek. Eğer rahat giremezseniz ve heyecan yaparsanız sınavlarda başınız çok ağrır ve sakın direksiyon hocasının sorularına ona dönerek değilde yola bakarak cevap verin 🙂


  48. Ediz Baran Kaya

   Ben 1 haziran 1998 doğumluyum. Ben 2016 daki ehliyet sınavına ne zaman girebilirim?


  49. Ersin

   1 haziran 2016’dan sonraki sınava girebilirsin. Bende yıllar önce senin gibi kafamda soru işareti vardı fakat sürücü kursu kabul etmedi. Yani 2016 yılına girdiğin an 18 olmuyorsun. En azından belgede kabul etmiyorlar bu durumu.


  50. Emre

   14 nisan 1998 dogumluyum. 2016 da ehliyet kursuna basvurucam. B sinifi ehliyeti ne kadar zaman da alabilirim. 15 nisanda basvurursam. Tesekkurler..


  51. aydın

   5 ocak 1998 doğumluyum 10 ocak 2016 da yazılı sınav var ona direk katılabilirmiyim ve ne zaman ehliyet elimde olur


  52. Aleyna

   Merhaba ben sürücü kurlarında teorik ders değil de sadece pratik ders yani direksiyon dersleri almak istesem bu mümkün mü ? Teşekkürler


  53. Ersin

   Mümkün elbette ama o hocaların yerine özel ders almanızı tavsiye ederim. Bir kez veriyorsunuz parayı ama hayat boyu öğrenmiş oluyorsunuz en ince detayına kadar.


  54. aydın

   5 ocak 1998 doğumluyum 10 ocak 2016 da B sınıfı yazılı sınav var ona direk katılabilirmiyim eğitim veya kurslara gitmem şartmı ve ne zaman ehliyet elimde olur demiştim ama cevap gelmedi bida soruyorum ersin beyy


  55. Ersin

   Sözden kaçmış olabilir kusura bakmayın. 98 doğumluysanız seneye girebilirsiniz. 5 ocak veya 6 ocak günü gidip kayıt yaptırın. Ardından yazılı sınav ve direksiyon sınavı. 2016 içinde zaten elinizde olur. Ama ben şimdiden kursa yazılayım, 2016 başında doğmuşum zaten, o zamana yaşım tutar sınava girerim dersen olmuyor. Çünkü sürücü kursunun çoğu kabul etmiyor. Tanıdık ise bilemem.


  56. 2016 burç yorumları

   Sanırım burada yazdığınız bilgileri yeniden gözden geçirmeniz gerekecek, çünkü bu sene sonu itibariyle ehliyet alma kurallarında değişikliğe gidiliyor. Ayrıca çipli ehliyetlerin çıkması söz konusu. bu konularada yer verirseniz iyi olur.


  57. Ersin

   bu konu hakkında detaylı bilgiyi ekstra bir yazımda anlatacağım.


  58. ibrahim bahtiyar

   Merhaba
   gerçekten aklimdaki tüm soruların cevabini aldim,teşekkür ederim.
   bir ehliyetin gerçek olup olmadığını nerden anlaya biliriz???


  59. Ersin

   bunu işin ehline sormak lazım. sınava girip tecrübelerini anlatan birine sormak yanlış olur.


  60. Atakan

   İlk once motor ehliyeti alsak yasimiza baktığımızda direksiyon kurşuna girip zaman geçmeden alabilirmiyiz cevabı bekliyorum şimdiden teşekkürler


  61. aydın

   ehliyet almak iştiyorum ama alamıyorum bana yardımcı olurmusunuz


  62. ela

   Merhaba ben ehliyet kursuna yazilmak istiyorum yazili sinavdan gecebilirim dusunuyorum yalniz direksiyon dersinden korkuyorum çünkü hiçbir bilgim yok araba kullanabilir miyim bilemiyorum


  63. Ersin

   Pratik yaparak kesin olarak geçersin. Zor değil sadece biraz gözümüz korkuyor. 🙂


  64. Şerif

   Ehliyet alma ne kadar sürer en fazla bütün sınavlar dan geçince herşey yolunda gidince en fazla hangi süre zarfında alınır


  65. k

   Bilgiler çok yararlı oldu teşekkürler 🙂


  66. Hürşide

   Araba kullaniyorum ama ehliyetim yok ehliyet almak istiyorum ne yapmam gerekiyo


  67. nilufer

   Bir sorum olucak. Ben sınavı kazandım geçen sene ama hala ehliyetı almadım. İptal olma duru var mıdır


  68. Ersin

   Sınavı kazandıktan sonra iptal olmaz diye biliyorum. Elbette bunun bir zamanı var. O zamanı geçince iptal oluyor. Ama zamandan kastım 2-3 yıl. O civarlarda bir şeydi. Yani bu yıl alacaksanız sıkıntı olmaz.


  69. Birol

   Peki nasıl çalışmam gerekiyor çünkü pek ez berim iyi deyil korkuyorum alamicam die


  70. Ersin

   Etrafında bu da mı ehliyet almış diyebileceğin kişiler yok mu? O kişiler bile aldıysa sen neden alamayasın. Ezberin iyi değilse öğren. İşi bilirsen ezbere gerek kalmaz ve anında yaparsın.


  71. Azra

   Ben 18.04.1998 doğumluyum sürücü kursuna katılıp ehliyet alabilir miyim


  72. Ersin

   Alabilirsin.


  73. izzet

   Ben şimdi ehliyetimi sınavsız halledebilirmiyim


  74. Ersin

   ne durumda olduğunu bilmeden bu cevabı vermek zor. sınavsız ehliyet olayını bilmiyorum.


  75. Ercan Dal

   Ben şuan 15.02.1999 doğumluyum ve acilen ehliyet almam gerekiyor ama 2017 ehliyet sınavı 11.02.2017 de acaba başvuru yapabilirmiyim Şubat sınavı için ??
   Acil cevap bekliyorum teşekürler.


  76. Ersin

   yapamazsın. doğum tarihinden 1 gün geçmesi gerekiyor ehliyet kaydı için. en azından benim öyle olmuştu.


  77. @Furkanein

   Oha çok güzel yazmışsın dostum???
   Kulakdan dolma, kafadan sallayan adamlar uyduruyorda uyduruyor..ehliyet çok para falan diye..he ama ehliyet kursları ortalama Bin500 lira civarında


  78. Ersin

   eyvallah, yardımcı olabildiysem ne mutlu.


  79. Ecrin

   Derslere girmek sart mi?iki cocugum var.benim icin her gun derse katilmak sıkıntı olur.devamsizlik olayi var mi? Simdiden tesekkur ederim


  80. Ersin

   derslere girmeyebilirsiniz. hatta hiç gitmeyebilirsiniz. devamsızlık durumu söz konusu değildir. esas olan yazılı sınav ve direksiyon sınavından geçmektir. hiçbir ehliyet kursu size gelmenizi şart koşamaz.


  81. mehmet kartal

   Çok güzel bahsetmişsiniz ehliyet konusunda aydınlandım teşekkür ederim.


  82. dilara

   Ben sınavı geçtim parkuruda gectim ehliyet almaya hak kazandım. Pekii simdii maliyee banka emniyett nasill vee hangi sırayla gidecem yardımcı olur musunuz lutfen


  83. Ersin

   Herşey tamam ise ehliyet kursunuza gidip gerekli belgeleri aldıktan sonra emniyete geçerek ehliyetinizi bastırabilirsiniz.


  84. Alican

   29,01,1999 doğumluyum 2017 şubat 11 sınav varmış ben o sınava yazılma şansım varmı veya sınava girme tarinin kaç gün önce yazılmamız gerekiyor


  85. Ersin

   Doğum tarihinden 1 gün sonra kursa yazılabilirsin. Ama şubat sınavına yetişemezsin.


  86. Recep

   Abicim ben ehliyete yazıldığım andan ehliyet elime geçinceye kadar geçen süreyi merak ediyorum acaba yardım edermisin


  87. karikatür mizah

   yeni kanun yoldaymış diyorlar yaş sınırını yukarı çekebilirlermi.bilgilendiriseniz sevinirim ersin bey


  88. karikatür mizah

   bu 18 yaş olayını arttırabilirlermi öle duyumlar var ortalıkta söyleniyor .ve kursa yazım tarihi 18 den gün alıncamı? yoksa almadanmı?


  89. Ersin

   3-4 ay civarı. dönem dönem sınavlar olduğu için çok uzun olmuyor.


  90. Ersin

   arttırmazlar öyle saçmalık olmaz. kursa yazım tarihin 18 yaşından gün alınca. doğum tarihinden 1 gün sonra gidip başvurabilirsin ben 18 oldum diye. 18 yaşını bitirmek gerekmiyor.


  91. Ersin

   saçma haber inanmayın. o kanun çıkmaz.


  92. BirBayan

   Yukarda verdiğiniz bilgiler çok hoş fakat ben araba ile ilgili hiç bisi bilmiyorum direksiyondan geçemem diye korkuyorum acaba 1 hatada kalirmiyim yani ehliyet için tekrar mı aynı ücretleri ödemem lazım bide pratik mi yapmam mi lazım direksiyonda heyecan yapmamak için yani sözlü sınavları her şekil geçerim ama direksiyon zor mu


  93. Ersin

   eğer yakınınızın bir arabası ile veya özel ders alarak bu heyecanı ve endişeyi kafandan atabilirsin. özellikle ders başı 70-80 lira vererek belki de benden iyi şoför bile olabilirsin. Profesyonel destek aldığın için direksiyon sınavında da hiç sıkıntı çekmezsin. Araba konusu bilmeyebilirsin ama arabayı bilen biri de senin çok iyi bildiğin işlerden anlamaz. Bu durumlar karşılıklı. Sana tavsiyem karamsar düşünmemen. Etrafımızda ne insanlar var. Bu adam bile araba sürüyorsa ben sürerim dediğin hiç olmuyor mu? En cahil insanlar bile arabayı sürmeyi bir şekilde başarıp devamını getiriyor. Sen hayli hayli getirirsin.


  94. Onur

   Ben yazıldım cumartesi yazılı sınava gircem ehliyet ne zamana elimde olur !


  95. Okan

   Ben ehliyeti almak istiyorum paramla


  96. Bünyamin

   Ben kitaba odaklanamıyorum bir türlü çıkmış sırulara çalışıyorum 43 yada 44 net doğru yapıyorum acaba sınavda geçermiyim acil cevap bekliyorum arkadaşlar

  97. Ben 1999 29 mayıs doğumluyum 3 ay sonra yazılan bilirmiyim


  98. Uğur

   Hocam ayıptır sorması ben ehliyeti almak için toplam ne kadar para odeyecem

  99. Surucu kursu yazili sinqvda yardimci olurmu Ben oluyomus diye duydum


  100. Ersin

   Soruları bilmeden nasıl yardımcı oluyorlarmış. Tamamen palavra.


  101. Ahmet

   18 yasımı doldurmama 3 ay var ehliyet kursuna kayıt yaptirabiliyormuyum


  102. Ersin

   Hayır 18 yaşını doldurmuş olman gerekiyor.

  103. Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı.


  104. Yusuf

   28 Nisan 2000 doğumluyum
   29 Nisan 2018 de yazılabilir miyim yani


  105. Ersin

   evet başvurabilirsin. bende ertesi gün başvurmuştum zaman kaybı yaşamamak için.


  106. Bekir ÖZHANOĞLU

   Selam aleyküm bende e sınavdan sınava girdim 90aldım. Geçen hafta perşembe günü. Peki kaç hafta sonra direksiyon kursu ve sınavı oluyor.

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.