2016 KPSS’ye başvurdum!

Tarih: 25 Ağustos 2016 Per 14:57 | Bu yazı 1.887 kez okundu.

Ülkemizde yapılan sınavlarda çok da başarılı olduğum söylenemez sayın okuyan. Yine de şans bizden yana döner belki diye çabalayıp duruyorum. Ne kadar işe yarar onu da bilmiyorum.

Bundan 3 gün önce eşimin annesi ortaöğretim ve önlisans için KPSS olacağını ve başvuru yapmamızı, şansımızı denememizi söyledi. Mantıklı geldi biraz da bu isteği. Büyüklerimizin de geçmişte “devlete yaslananın sırtı yere gelmez” dediği gibi bizde eşimle başvuru yaptık. Dışarıdan bakıldığında işin garanti, kredi gibi borçlara girsen “acaba özeldeki gibi birden işten çıkartmalar olur mu?” gibi sorular hiç aklına gelmiyor. İstediklerini yavaştan almaya, gelişmeye ve aksiyon hayata doğru sürükleniyorsun. Güzel bence. O yüzden mantıklı geldi zaten.

Şuan Sincan’da olduğum için Sincan Anadolu Lisesi üzerinden kayıtlar alınıyormuş. Son gün gidip 300 kişilik bir sıraya girip 3 saatten fazla bir zamanda işlemlerimi tamamladım ve kaydı yaptırdım. Sadece lise mezunları ve 2 yıllık üniversite mezunlarını kapsayan bir sınav olduğu için ipini koparan gelmişti başvuru için. Haliyle yoğunluk kaçınılmazdı. Herkes bu zor zamanda 1.300 TL kazanmak yerine sırtını devlete yaslayıp daha fazla kazanma peşinde. Bizim gibi. Haklılar. Matematiğinden Türkçesine, ne kadar doğru yaparsanız hayat okulunda birçok kişiden önde olmayı da o kadar başarıyorsunuz.

Benim son 6-7 yıldır internetten gelirim olmasına rağmen, ailem ve çevremin zorlaması beni bu sınava girmeye itti. Çağımızda hala internetten kazanç pek kesin görünmediği için herkes “maaşlı bir işin olsun” kafasında. Bu zamana kadar öyle görmüşler çünkü. Bu kafaların değişmesi gerekiyor. Benim ise amacım, devlette maaşlı bir işim olsun, internetten geleni de birikim olarak saklayayım ve ihtiyaç halinde kullanayım. Zor zamanım olmasın kafasındayım yani. Çünkü internet işinin tek kötü yanı var o da emeklilik. Hiçbir yerden emekli olamıyorsunuz. Haliyle yaşlılığınıza yatırım yapmıyorsunuz. Belki de yaşlandığımda en çok kendime bu yüzden küfür edeceğim. O yüzden bilgisayar başında memurluk gibi bir iş şart görünüyor.

KPSS’ye çalışmak için yaklaşık 2 ay gibi bir süre var. İnsanlar ne kadar çalışır, ne eder bilinmez bu sürede. YGS’ye bile daha fazla sürede çalışıyoruz. Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözüp, konu mantığını anlayıp sınava girmeyi hedefliyorum eşimle birlikte. Eşim ortaöğretim yani Lise, ben ise 2 yıllık üniversite bitirdiğim için önlisans düzeyinden gireceğim. “Farkı ne?” diye sormayın bende bilmiyorum. İlk kez gireceğim KPSS’ye ve kafamda birçok soru işareti var.

Her neyse…

Yıllar önce haksız yere bu yerlere yerleşen şerefsizlerin mesleklerinden ihraç edilmesi belki de bizim kurtuluşumuz olacak. Bu yıl ki sınavda yaşanan olaylardan dolayı pek torpil vb. gibi durumları görmeyiz herhalde. Hakkımız neyse onu alırız ümidiyle gireceğim sınava. İnşallah başarılı oluruz.

Sınava girecek arkadaşlara başarılar diler, giremeyecek olan arkadaşlara bir sonraki KPSS’de başarılar dilerim. (Muavinler de olmasa bu tarz cümleleri bir araya getiremeyeceğiz herhalde.)

Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 16 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Beko Klima Servisi

   Başvuran bir çok kişi var devlet başvuru işlemlerini kolaylaştırdı. Herkes doldu sabah kayıta gidiyorsun insanlar saat 05:00 da isim yazdırmaya başlıyorlar. İnş başarılı olursun 🙂


  2. Polatlı Evden Eve Nakliyat

   Çok başvuru oldu umarım biryerler çıkar. Yararlı bir yazı olmuş bu arada.


  3. satılık araba

   şimdi paralel gitti bakalım kpss de gerçek başarılı olanlar istedigi yere gelecekmi bakalım.


  4. Film İzle

   KPSS Sınavsız Geçiz Dönemi Başladı 🙂 Artık Lise Mezunlarını Sınavsız Alıyorlar Sanırım Polislik İçin Geçerli Sadece Sizinde Fovorilerinizde Polislik Varsa Sınavsız Girebilirsiniz. 🙂


  5. video sitesi

   Bu yıl kaç kişilik kontenjan olucağı konusunda bir bilginiz var mı?


  6. Ersin

   Maalesef yok ama geçen yıllara göre daha fazla katılım olmasına rağmen çok kişinin gireceğini düşünüyorum. FETÖ olayları bize yarar umarım.


  7. salih aslan

   KPSS kopya vs. saymazsak harbiden şans işi ha kpss kazandın atandın oh ne ala memleket değil işte sözleşmeli işe başlıyorsun kılın teki müdür olur al başına belayı ama yinede kapağı devlete atmak iyidir 🙂


  8. Ankara Web Tasarım

   Başarılar, Bende Sincan Fatih’deyim Bol şans


  9. Nurullah

   Çok başvuru oldu umarım biryerler çıkar. Yararlı bir yazı olmuş bu arada.


  10. yabancı dizi izle

   Bende katılıcam bakalım hayırlısı 🙂


  11. ilginç Bilgiler

   artık pekte önemi kalmayan bir sınav oldu. Yinede giren arkadaşlara başarılar dilerim. Her şey memuriyet değil bakın onlar işten daha kolay atılıyor.


  12. Ortamnedio

   KPSS başvurmakla çok akıllı bir seçim yapmışsınız dolu açık var şuan başvurmadığıma pişmanım.


  13. pelinay

   Bu sene başvuruların 5 milyon üzeri olduğu söyleniyor. Eşimde KPSS’ye girdi. Daha önce tecrübeniz var mıydı? Fena kazık olacağı söyleniyor.


  14. adnan bolat

   bende başvurdum fakat güncelleme yapmayanların kayıtları silindi gibi bi muhabbet dönüyor inş öyle birşey olmaz


  15. Çoşkun Sigorta

   Kpss başvurduk ama , 75 personel diyorlar.
   Şartları girmek için uygunlaştırmnıyor devlet. Rakam boşa.


  16. karikatür mizah

   sanırım biz diğer sınava kalıcaz rakamlar sembolik galiba şartlar uymuyor .

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.