Etiket » sahurda yenecek kolay yemekler


Sahur için hızlı ve pratik yiyecekler nelerdir?

Tarih: 06 Temmuz 2014 Paz 0:21 | Bu yazı 7.466 kez okundu.

Aslında herkes içten içe merak içindedir. Çünkü sahurda tüm insanlar hızlı, pratik ve kolay hazmedebileceğimiz yemekler yerler. Fakat bazı kişiler yediklerini küçümseyip başkalarının çok daha iyi yemekler yediklerini düşünürler. Şu konuda anlaşalım. Kimse sahurda fırında et sote tarzında yemek yemiyor. İftarda bile yemiyor ki sahurda yesin. Merakımız içten içe bu yüzdendir işte. Arkadaşımız, sevgilimiz veya komşularımız sahurda ne yemek yapıp da yiyor sorusu gelip hep aklımıza. Gidip soramayız da. Onlarda aynı duyguları yaşadığından ne yediklerini ne söylerler, ne sorarlar. Aslında normal olan da budur. Amaç gün boyu oruç tutmak ve bedeni sahurda mideyi olabildiğince yemekle doldurmak. Yani arkadaşın her gün sahurda et veya tavuk yiyerek oruç tutuyor da sen kuru ekmek ile oruç tutuyorsun diye üzülme boşuna. Tuttuğunuz oruç aynı, zamanı aynı, acıkma zamanınız bile neredeyse aynı. Sahurda ne yerseniz yiyin, uyandığınızda mutlaka acıkıyorsunuz. Sahurda ne yediğinizin bir önemi de kalmıyor. Allah ne verdiyse onu yedik demeniz bile Allah katında büyük sevaptır ve bana göre sizin tuttuğunuz oruç çok daha güzeldir.

Neyse çok konuştum galiba yine. Başlıkta da belirttiğim gibi sahurda hızlı ve pratik olan yiyeceklerden bahsedeceğim bugün. Yavaştan oruca alıştığımız şu günlerde verdiğim tavsiyeler belki sahur için bir fikir olabilir herhangi biriniz için.

Omlet

Omlet yapımı kolay olan ve tok tutan bir yiyecek olduğu için kesinlikle tavsiye ediyorum. Yanında az miktar zeytin ve peynirle destek vererek sahurunuzu yapabilirsiniz.

Tost

İşte bu en sevdiğim. Gecenin bir vakti tost yapmak çok uğraştırıcı ve zahmetli gelebilir gözünüze. Fakat tok tutması nedeniyse ben çok tercih ederim. Ucuz yollu bir sucuk bulabilirseniz kaşarın arasına küçük parçalar yerleştirip karışık tost elde edebilirsiniz. Fakat sucuğu çok koymayın çünkü gün içerisinde susatıyor. Dilerseniz direk olarak beyaz peynir kullanarak da yapabilirsiniz.

Menemen

Gece menemenin domatesini kesmek, biberini kesmek, soğanını kesmek ve hatta yumurtasını bile kırmaktan üşenip kaçabilirsiniz. Çünkü gece vakti bilirim ki insanın cadı iş yapmak istemez. Fakat karnınızı tam olarak doyurabileceğiniz yemeklerin başında gelir menemen. Üstelik menemen yanında bolca ekmek yedirdiğinden uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Gözleme

Pratik olduğu için buraya yazdığım bir yemektir gözleme. Fakat aşırı yağda yapıldığı için gün içinde insanı çok susatır. Fakat patatesli bir gözlemeye sahur vakti kimse hayır diyemez.

Sandviç

Salam, kaşar, maydanoz, peynir parçacıkları ve kıvırcık ile ekmek arası mükemmel bir karışım yaparak sandviç elde edebilirsiniz. Hafif olduğu kadar doyurucu olacaktır sizin için. Yanında çay yerine meyve suyu veya sütü tavsiye ederim. Süt içecekseniz de fazla içmeyin. Süt boğazda balgam yapar ve susatır. Sütün ardından bolca su içmeyi unutmayın.

Haşlanmış yumurta + maydanoz karışımı

Yiyebileceğimiz kadar ekmeği ikiye ayırıp içine bolca yumurta ve maydanoz ekleyip iyice tuzluyoruz. Yiyebileceğiniz en kolay ve proteini bol gıdaların başında gelir. Haşlanmış yumurta tok tutar fakat bazı kişileri susatabilir. O yüzden yedikten sonra bol su için.

Sucuklu yumurta

Sahanda sucuklu yumurtaya hiçbir zaman hayır diyemedim ben. Sahurda da hayır diyemem. Susatacağını bilsem de çok doyurucu ve tok tutucu olduğundan direk yiyebilirim.

Makarna

Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi biliyorsunuz ki makarnadır. Çünkü doyurucu ve tok tutucudur. Sahurda sizde makarna yiyebilirsiniz. Yapımı da kolaydır. Dilerseniz sosunu salça ile, dilerseniz de ketçap-mayonez ile yapabilirsiniz.

 

Sahurda krep tarzı hamurları yemenizi tavsiye etmiyorum. Gece tok tutabilir fakat midenizde ağrı yapabilir. Çünkü gün boyu midenize yemek girmeyeceği için sahurda çok yemek yemeniz gerekiyor. Fakat krep yemenin fazlası zarar getirir oruç tutarken. Ayrıca sahurda sürekli karpuz tüketiyorsanız az yemeye çalışın. Çünkü karpuz vücutta büyük gaz oluşturur ve mideyi şişirir. Haliyle kısa süreli tokluk yaşarsınız fakat sizin uzun süreli tok durabileceğiniz yiyecekler yemeniz gerekiyor.