Etiket » staj defteri doldurmak


Naylon staj defteri nasıl doldurulur?

Tarih: 29 Haziran 2014 Paz 4:34 | Bu yazı 41.160 kez okundu.

Lise ve üniversiteye giden öğrenci kardeşlerimin sene sonunda staj yeri bulamamasıyla ortaya çıkan bir durumdur naylon staj. Aciliyeti ve stajı yapma zorunluluğu olduğundan öğrenciler naylon staja yöneliyorlar maalesef. Daha önceki yazılarıma bakarsan görmüş olacaksın ki naylon staja çok sıcak bakan biri değilim. Fakat gün oluyor, zorda kalıyorsun ve naylon staj yapman gerekebiliyor. Bu durumlarda naylon stajı nerede yaparım ve staj defterini nasıl doldururum soruları aklımıza geliyor. Eğer bir şirkette naylon staj yapıyorsan veya yapmak istiyorsan söyleyeceğim şeyleri kulağına küpe yap. Yap ki hata yapma.

Bilmeyenler için söyleyeyim; stajlarımızı kurumsal yada şahıs şirketlerinde yapabiliriz. Bu şirketler hakkında ufak bir bilgi sahibi olmak yararımıza olacaktır. Çünkü; biraz ticari zeka ve biraz işletmeyi bilmek, staj defterimizi daha rahat ve kolay doldurmamızı sağlayacaktır. Her stajın belirli gün aralıkları vardır ve genelde 30 gündür. Biz stajımızı naylondan yaptı olarak göstereceğimiz için zamanın pek de önemi yok. Çünkü istediğimiz tarih aralığını girebiliriz. Sülalemiz rahat panpa yani bu yönden.

Genelde naylon staj yapan öğrenciler staj defterine ne yazacaklarını bilemezler. En önemli nokta budur naylon stajlarda. Deftere ne yazacağız? Elbette yazacağımız şeyler bölümümüz ile alakalı departmanda yapılmış şekilde görünmeli. İnandırıcı olması da cabası. Bunları sağlarsak sorunsuz olarak staj yapmış görünebiliriz. Ama staj defterimizi kontrol edecek kişiyi yazdıklarımıza nasıl inandırabiliriz? Yukarıda dediğim gibi naylon staj yapılacak firmanın-şirketin birkaç özelliğini bilmek gerekir. Hangi sektörde hizmet veriyor, verdiği hizmetler neler, verdiği hizmetler için ofiste neler yapılıyor gibi birçok sorunun cevabını kafanızda kurgulamanız lazım. Ve unutmayalım ki bir gün için yazdığımız şeyleri diğer günlere yazmayalım. İlk gün A işi yapmış isek, 10. gün A+B işini yaptık diyerek ekleme yapmalıyız. Aynı şeyleri yazmak inandırıcılığı kesinlikle azaltacaktır.

staj1

Staj defterini doldururken internetten de yardım alabilirsin. Senden önce staj yapan bir çok kişi internette yardım amaçlı bu bilgileri paylaşabiliyorlar. Sende bu staj defterlerinde yazılan yazıları kendi departmanına uyarlayıp, günlerini de değiştirerek tümüyle kendine özgü bir staj defterine dönüştürebilirsin.

Tüm bunların dışında internet üzerinden ücretli olarak naylon staj sağlayabilecek firmalar-şirketler bulabilirsin. Elbette bu tarz yerleri bulmak zordur. Bulsak bile özel olarak görüşmek gerekir. Hiçbir firma veya şirket yetkisinin herhangi bir site üzerinde açıkça naylon staj kabul ediyoruz dediğini göremezsin. Çünkü bu yasak. En ufak bir şikayette ceza alma durumunu bildikleri için naylon staj olayları el altından olur.

Staj aslında çok da büyütülecek bir durum değildir. Ufak ücretler karşılığında istediğiniz yerde stajını yapabilirsin.