Gittikçe Büyüyen Bir Yatırım Aracı Çeviri Sektörü

Tarih: 20 Haziran 2019 Per 12:58 | Bu yazı 771 kez okundu.

Çeviri hizmeti pazarı Türkiye’de dahi 120 milyon doları aşmış durumda ki bu rakam tüm dünya genelinde çok daha fazla. Her bir gelişmeyi ve yoğun talebi fırsata çeviren yatırımcıların yeni gözdesi çeviri sektörü. Öyle ki, gün geçtikçe artan gerek insan kaynaklı gerekse bilgisayar tabanlı çeviri platformlarının sayısı bu duruma kanıt niteliktedir. Gelecekte de, diplomatik ilişkiler, uluslararası ticaret gibi sınırları kaldıran faaliyetler arttıkça bu rakamlar daha da artacaktır. Durum böyle olunca, online çeviri hizmeti sunan yeni nesil online çeviri büroları gerek çeviri ve tercüme sektöründen ekmek yiyen çevirmen ve tercümanların, gerek her bir gelişmeyi fırsata döndüren yatırımcıların gerekse akademik, teknik, medikal, hukuki ve tıbbi alanlarda çeviri hizmetine ihtiyaç duyan insanların odak noktası haline gelmiştir.

İnsan Kaynaklı Çeviri Hizmeti

Bilgisayar tabanlı çeviri hizmeti çok daha pratik, hızlı ve kolay olsa da insan kaynaklı çeviri hizmetinin yerini alması mümkün değildir. Öyle ki, her dilin kendine has yaşanmışlığı olduğu ve yöreden yöreye göre değişiklik gösterebileceği düşünülürse, bilgisayarların bunu analiz edebilmesi mümkün değildir. Bu noktada, büyük çeviri hataları ortaya çıkabilmektedir. Çeviri hizmetinin genel anlamı yazılı olan metinleri ve belgeleri bir dilden başka bir dile çevirmek olsa da direkt olarak kelimelerin karşılığının kullanılması her zaman doğru değildir. En basit şekli ile, atasözleri ve deyimleri direkt olarak başka bir dile çevirdiğimizde ortaya çıkan cümle oldukça anlamsız olacaktır.

Gençlerin Yeni İstihdam Alanı

Yaklaşık 6500 kişinin Türkiye’de çeviri ve tercüme sektöründe çalıştığı düşünülürse artık tercüme ve çeviri sektörünün gençlerin yeni istihdam seçeneği haline geldiği söylenebilir. Öyle ki, mütercim tercümanlık gibi bu sektörlerin eğitimini veren bölümlere olan rağbet ve eğitim gören öğrenci sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yeni nesil çeviri büroları sayesinde çok daha rahat ve esnek çalışma koşullarına sahip olan çevirmen ve tercümanlar, online çeviri hizmeti dönemi ile rahat bir nefes aldı. Çevirimvar online tercüme bürosu, çevirmen ve tercüman kadrosunu titizlikle seçerek ve her çeviri siparişine en uygun çevirmen ataması yaparak, profesyonel çeviri hizmetinin tüm özelliklerini karşılamaktadır.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.