Kazakça Çeviri ve Tercüme

Tarih: 18 Nisan 2022 Pts 15:36 | Bu yazı 465 kez okundu.

Kazak dili, Türk dil ailesinin Kıpçak Nogay dillerinin alt koluna ait bir dildir. Dünya genelinde Kazak dili, yaklaşık 23 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Ülkemizde tercüme bürolarında Kazakça çeviri en fazla talep gören çevirilerden biridir. Kazak dili Kazakistan’ın resmi dilidir. Aynı zamanda Kazak dili Rusya’da, Altay Cumhuriyeti’nde ve Çin’de bölgesel bir dil olarak kabul görmektedir. Kazak dili en fazla Kazakistan’da, Rusya’da, Çin’de, Özbekistan’da ve Kırgızistan’da konuşulmaktadır. Günümüzde Kazak dili Latin alfabesi, Kiril alfabesi ve Arap alfabesi ile yazılan bir dildir. Kazak alfabesinde toplam 38 harf vardır. Kiril alfabesi ile yazılan kazak alfabesinde ise 42 harf bulunur. Kazakça’da eski Türkçe kökenli birçok kelime yer alır. Kazakça’dan tercüme yapmak için eski Türkçe konusunda uzman olmak gerekmektedir. Aynı zamanda Kazak dili, Rusça’dan oldukça etkilenmiş olan bir dildir. Bunun en önemli nedeni Sovyet Rusya döneminde Kazakistan’ın resmi dilinin Rusça olmasıdır. Kazakça’daRusça’dan geçmiş birçok kelime mevcuttur. Kazakça’dan tercüme yaparken, Kazakça’daki Rus etkilerini iyi bilmek ve Rusça hakkında bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir.

Kazakça Türkçe Çeviri

Kazak dili ülkemizdeki tercüme bürolarında en çok talep gören çeviri dillerinden biridir. Tercüme bürolarında en çok tercüme edilen Kazakça Türkçe çeviri konuları; iş sözleşmeleri, resmi belgeler, nüfus cüzdanı, diploma, boşanma belgeleri, ticari anlaşmalar, şahsi tercümeler ile yeminli noter onaylı tercümelerdir. Ülkemizde Kazakça’danTürkçe’ye veya Türkçe’denKazakça’ya en fazla talep edilen diğer çeviri konuları ise akademik yayınlar, akademik metinler ile tez ve ödev çevirileridir. Kazakça’dan Türkçe’ye tercüme fiyatları tercüme edilmiş metindeki boşluksuz 1000 karakter sayısına göre hesaplanır. Kazakça yeminli tercümelerde ve resmi belge çevirilerinde ise ücret hesaplanırken belgenin toplam sayfa sayısı temel alınır.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.