Kim demiş YouTube para kazandırmıyor diye? İşte size fikir!

Tarih: 08 Haziran 2017 Per 23:06 | Bu yazı 1.633 kez okundu.

Bugün yemek tarifi niteliğinde mükemmel bir tarif vereceğim. Üstelik para kazandıran bir tarif. Anında olmasa da sürekli olarak ek gelir olabilecek bir iş tavsiyesi de diyebilirim.

Lafı uzattıkça uzatan yazarları sevmediğini biliyorum. O yüzden direk konuya giriş yapıyorum ki bana “hadi amk anlat” demeye başlama.

Herkesin dilinde “YouTube’da video çek, çıkan reklamlardan çok para kazanıyormuşsun” gibi söylemler var. Ama YouTuber olarak adlandırdığımız kişilere “çektiğin videolardan para kazanıyor musun?” tarzında sorular sorulunca net bir şekilde “kazandırmıyor” cevabını veriyorlar. Haklılar bu cevabı vermekte. Eğer milyon takipçiye sahip değilsen 500-600 lira civarı rakamlara bile ulaşamıyorsun kazanç olarak. Üstelik bu rakama ulaşmak için harcadığın emek ve zaman da cabası. Haliyle bu seviyelere gelmeden video çeken çoğu kişi “cidden para kazandırmıyormuş” diyerek video işini bırakıyorlar.

Bakın, ben video çeken biri değilim. YouTuber olmak aklıma yatsa da hala icraate dökebilmiş değilim. Ama YouTuber olup video çekmeyi para kazanmak için yaparsan üzgünüm, para kazanamazsın. X kişi şu kadar kazanıyormuş diyerek bu işe başlamamalısın. İçerik üretip, insanların ilgisini çekebilecek videolar çekersen kazanç sağlamaya başlarsın. O kazancı da uzun vadede sağlayabilirsin.

Gelelim fasülyenin faydalarına… YouTube işinde en kolay büyümeyi ve izlenmeyi sağlayarak kısa sürede nasıl para kazanırız? Şimdi bunu anlatacağım.

YouTube sektöründe en kolay para ve takipçi kazanabileceğin kanal yapısı kesinlikle çizgi film veya eğlence olmalı. Ama dediğimi yanlış anlama. Pokemon, Beyblade tarzında telifli çizgi film olanlardan veya çizgi karakterlerden bahsetmiyorum. Evinde oyuncaklar ve boyalarla yapabileceğin özgün videolardan bahsediyorum. Şuan çoğu kişi asgari ücret seviyelerinde çalışırken, akşam eve geldiğinde de ek olarak bu işi yapmaya çalışıyor. Ufak video editleme bilgisiyle de gayet bu işin üstesinden geliyor.

Lütfen buradan itibaren yazdıklarımı gözünde canlandır! Sıfır bir YouTube kanalın var. Takipçin ve içeriğin sıfır. Çocuklara ve 2-3 yaşındaki bebeklere hitap edebilecek bir eğlence kanalı açıyorsun. Amacın büyümek ve para kazanmak. Eğer elinde çocuğun için almış olduğun oyuncaklar var ise oyuncak almana gerek yok başlangıç için. Ama oyuncak yok diyorsan bu işe ufak para ayırıyorsun ve gidip yeni oyuncaklar alıyorsun. Alacağın oyuncaklar dikkat çekici, korkutucu veya komik olabilir. Çocuğun ile normal geçireceğin vakitleri biraz daha eğlenceli hale getirerek bunları videoya çekiyorsun. Eğlenceli hale getirmek için ise yüzünü boyuyorsun, kötü gülüşler yapıyorsun. Kısaca çocukların dikkatini çekecek her şeyi yapıyorsun. Bir gün içinde aynı oyuncaklar ve farklı renk boyalarla, farklı senaryolarla yaklaşık 5-10 arası yarım saatlik video çekersin. İş bitti mi? Hayır. Çektiğin videoların ilk 3 tanesini 1-2 güne yayarak kanalına atacaksın ve aramalarda da bir nebze çıkmak için her başlığın sonuna “eğlenceli çocuk videoları” yazmayı ihmal etmeyeceksin. Anahtar kelimemiz bu. 1 günde 10 video atmak yerine 1 haftaya yayarak sürekli aktiflik sağlayarak kanalın hayatını devam ettireceksin.

1 hafta içinde çektiğin videoların hepsini kanalına attığını varsayalım. Artık gidip yeni oyuncaklar alman gerekiyor. 150-200 lira para ayırarak gidip yeni oyuncaklar alıp bunlarla da videolar çekiyorsun. İlk videon oyuncak kutu açılışı tarzında olabilir, sana kalmış. Diğerleri ise yine aynı şekilde çocuğunla vakit geçirerek, yeni oyuncaklarıyla oynadığını anlatan videolar olacak. İlk 4-5 hafta bu şekilde oyuncaklar alarak sürekli yeni videolar üretmeye devam edeceksin. Yavaş yavaş kanalının izlendiğini ve büyüdüğünü göreceksin zaten.

Çoğu büyümüş çocuk kanalları genellikle akülü araba üzerinden video çekmeye çalışırlar. Çünkü vereceğin 600-700 liralık bir akülü araba seni video anlamında 1 ay rahatlatır. Akülü arabaya çocuğunu bindirdikten sonra parkta, bahçede, otoparkta veya evde farklı farklı videolar çekebiliyorsun. Konu aynı olsa da mekan farklı olduğu için miniklerin dikkatini çekiyor bu tarz videolar. Hem çocuğun oyuncak olarak böyle şeylerden mahrum kalmıyor hem de senin işine geliyor. Uzun sürece şöyle bir göz atarsak; hem ilerde yavaştan sürekli bir gelir sahibi oluyorsun hem de çocuğun büyürken sürekli farklı oyuncakları oluyor. Aldığın oyuncakları bir nevi işe çevirerek o iş üzerinden para kazanıyorsun. İzleyicilerin neredeyse hepsi de minik bireyler olduğu için “video çekerken utanırım, beni tanırlar, rezil olurum, çekinirim” tarzında çelişkiler de yaşamıyorsun. Ama istemiyorsan videolarda görünmeyebilirsin de…

Diyeceklerim bu kadar. Sanırım önemli bir yeri atlamadım. Bu işe başlayacak konu altından akıllarına takılan soruları sorabilirler.

Ek1: Eğer bayansan makyaj kanalı açabilirsin ama şuan büyümek çok zor. Gerçi bayan olduğun için milletim sağ olsun klasik vlog kanallarına göre çok daha hızlı büyüyorsun.

Ek2: Eğer macerayı seviyorsan şuan popüler bir konu olan “cin bulmaya” çıkabilirsiniz. Şuan maşallah bir sürü kanal paranormal olaylar başlığı altında cin avı yapar gibi garip garip yerlere gidiyorlar. İlgi çekici ve ürkütücü olduğu için insanlar merak ediyor ve iyi izlenim alıyor. Bu da haliyle kazanç demek.

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 2 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!

  1. Blogu Takibe Başladım.. Başarılar Dilerim..


  2. Ersin

   teşekkürler. 🙂

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.