Kodmatik yüzünden Facebook’a giriş sorunu ve çözümü!

Tarih: 23 Kasım 2017 Per 6:05 | Bu yazı 11.597 kez okundu.

Öncelikle belirtmeliyim ki eğer hesabınızda güvenlik için kodmatik vb. gibi ek güvenlik önlemleri kullanıyorsanız kullanmayın derim. Başınıza birşey gelse veya cihazlarınıza birşey olsa hesaba giriş yapamama riskiyle karşılaşıyorsunuz. Bugün tam da bu konuda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

2-3 gündür muzdarip olduğum bir konu. Telefonunuzu değiştirdiniz ve kötü bir telefon kullanmaya başlamanızla Facebook’u telefonunuza kurmadınız. Bilgisayarınıza ise format atarak veya tarayıcı geçmişini komple silme tarzında bir işlem yaparak tüm verilerin gitmesini sağladınız. Ve hesabınızda eski hattınızın numarası ekli ve haliyle şifremi unuttum gibi bölümlerden yararlanarak tek kullanımlık kod alamıyorsunuz.

Böyle bir durumda kodmatik özelliği açık olan Facebook hesabımıza nasıl gireriz? 

Daha önce blogumda yazdığım üzere iPhone 6S kullanıcısıydım fakat geçtiğimiz haftalarda abimle telefonlarımızı değiştik ve S2 kullanmaya başladım. Telefon hevesimin geçtiği bu dönemde sadece arama, mesaj ve birkaç internet işimi görmesi bana yettiği için Facebook tarzında büyük yer kaplayan ve şarjı çabuk bitiren bir uygulamayı telefona kurmadım. Bilgisayarım yavaşladığı için ise Chrome geçmişini komple silerek biraz da olsa rahatlar düşüncesiyle rahat davrandım. Yıllardır kullandığım Facebook hesabım olduğu için bundan 3 yıl önce kullandığım telefon numaramın hala hesapta kaldığını da farketmedim. Haliyle hesapla alakalı giriş yapabildiğim tüm cihazları sıfırlayınca hesaba girmek istediğimde kodmatik bana dur dedi. Hesabının açık olduğu bir cihaza kod gönderdik dese de böyle bir cihaz bulunmadığı için hesaba giremiyordum. Şifremi unuttum bölümü üzerinden birşeyler yaparım desem de yine çare olmadı.

Son çare olarak şifremi unuttum bölümün girdiğimizde en altta “Diğer/Facebook’a bir istek gönder” bölümü yer alıyordu. Bu alandan form doldurabiliyor ve kendimizin olduğunu kanıtlarsak tarafımıza mail olarak bir link gönderiyorlar. Bu bölümü çoğu zaman maili ele geçirdikten sonra hack amacıyla da kullananlar olabiliyor sanırım. Her neyse. Hack olaylarına hiç girmeyeyim çünkü yanlış yönlendirme olur. Daha sonrasında formu doğru doldurup dosya ekleme yerine de telefondan çektiğim kimliğimin ön yüzünü de ekleyip destek ekibine gönderdim. Yaklaşık olarak 10 saatten kısa bir sürede tarafıma dönüş sağladılar ve hesaba giriş yapabileceğime dair bir link gönderdiler. Linke tıklayınca “tarayıcıyı kaydet” diyerek devam butonuna tıkladıktan sonra yine karşımıza numarayı güncelleme ve kodmatiği kaldırma seçenekleri geliyor. Ben ikisini de güncelledikten sonra sorunsuz olarak hesabıma giriş yapabildim.

Eğer hesap sahibiyseniz ve herhangi bir sebepten dolayı hesabınıza ulaşamıyorsanız kimliğinizin bir resmini Facebook destek ekibine gönderin. İnternette yazılan yazıların çoğu eski veya güncellenmemiş yazılar. Haliyle farklı farklı bir sürü yöntem bulunuyor. En kesin ve net çözüm kimlik ile doğrulama yaparak sorunumuza çözüm aramak.

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 15 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!

  1. Bu kodmatik yüzünden eski facebook hesabıma giremiyorum.
   facebook’a defalarca eposta atmama rağmen hesabımı alamadım.
   adamların canı sıkıldıkça bir özellik getiriyor facebook’a.


  2. aybüke

   herşey kolaylaşacakmış gibi düşünüyoruz ama öyle olmadığını görüyoruz. Belki çağımızın en büyük sorunu bilgi güvenliği. Firmalar bilgi güvenliği sağlamaya çalışırken bazen tıkır tıkır işleyen sistemleri zorlaştırıyorlar bence buda kabul edilebilir bir durum bir nebze


  3. tekcan

   öncelikler merhabalar
   kardeşim sana facebook mailimi ve şifremi vereyim sen facebookla iletişime geç facebookla iletişime geçtiğin gibi kodmatik için benimkinide yaparmısın kardeş elllerin şifalı onları seni tanıyorlar benimkinide yaparmısın lütfen


  4. hava demirci

   facebook hesabıma kodmatik kod alamıyorum telefon numaram aynı neden kod alamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz


  5. ali

   peki mailede giremiyorsak başka nasıl çözebiliriz bu sorunu ?

  6. Bu kodmatik yüzünden eski facebook hesabıma giremiyorum.
   facebook’a defalarca eposta atmama rağmen hesabımı alamadım.

  7. Fecebuk calindi kotgelmiyo

  8. bu kodmatik başıma bela olmuş bu nasıl birşeydir ben anlamadım abi telefon olmayınca masa üstünden facebook açamıyorum

  9. Kotmatik den şifre alamiyorum


  10. Fatma Gedik

   Merhaba kotmatik den şifreyi almamıyorım bana yardım eder misin? Lütfen


  11. Deniz

   Daha önce açmış olduğum eski bir facebook hesabım var. Ve 10-12 ay evvel hatı değişince kodmatiği kapatmasını unuttum. bu sorunu nereden kaldırabilirim?


  12. Hande

   Dediğini yaptım ama kimliğimi doğrulamadı sanırım doğum tarihimi facebooka kaydolurken yanlış yazdım oyuzden doğrulamadı. Başka nasıl kurtarabilirim kod geliyor telefonuma ve diyorki Görünüşe göre daha önce bu tarayıcıdan giriş yapmamışsın. Lütfen telefonundan aldığın giriş kodunu aşağıya gir. Giriyorum yine olmuyor lanet olasıca sinirlerimi bozdu


  13. Zeynep guner

   Ben facebook actim bir sürü olmuyor artık kolaylık olsun ya yada uygulamayı kaldırsınlar silemiyorum hesapları yardım edin lütfen sıfırlamak istemiyorum

  14. Daha önce açmış olduğum eski bir facebook hesabım vardı hatı değişince kodmatiği kapatmasını unuttum. bu sorunu nereden kaldırabilirim?


  15. aaa

   kodmatik açamıyorum fecem kapalı giriş yapamıyorum

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.