Mobilya Fiyatlarına Pandemi Etkisi! Yemek Odası Takımları Ne Kadar?

Tarih: 07 Şubat 2022 Pts 23:48 | Bu yazı 337 kez okundu.

2019 yılında başlayan Covid – 19 salgını, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sağlığımızı ve doğal yaşam şartlarımızı olumsuz etkileyen Covid salgını, hepimizin hayatında değişikliğe yol açtı.

Salgının yayılması sadece sağlığımızı değil, ekonomi ve finansal piyasaları da fazlasıyla etkiledi. Günümüzde hala etkisini sürdürmekte olanpandemi dönemi, başta sağlığımız olmak üzere hayatımızın her alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Pandeminin ekonomiye olan bu etkisi her sektör gibi mobilya sektörünü de etkisi altına almıştır. Pandeminin ilk çıktığı zamanlar mobilya sektörü, diğer sektörlere göre daha şanslıyken, bu sürenin uzaması mobilya sektörünü de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Ham maddeye gelen durdurulamaz zamlar, yemek odası takımı,koltuk takımı, yatak odası, salon takımları gibi mobilyaürünlerine fiyat artışı olarak yansımıştır.

Pandemi Dönemi İle Ürün Tercihleri ve Alışveriş Alışkanları da Değişti!

Covid – 19 salgınının çıkması ile birlikte, tüm dünya evlere kapandı. Dolayısıyla satışların ve alışverişlerin büyük bir çoğunluğu online satışa yöneldi.

Pandeminin tüketim alışkanlıklarını değiştirdiğini ve hatta azalttığını söylememiz mümkün. Toplumun büyük bir çoğunluğu tüketimini azalttı ve bunun sonucunda üretim düştü. Genel itibariyle üretim ve tüketimin düştüğü gözlemlense de mobilya sektörü için bu durum biraz daha farklı. Çünkü birçok insanın evlerde vakit geçirmesi, ev dekorasyonların da değişiklik veyenilik yapma fikrini oluşturdu. Özellikle en çok vakit geçirilen alanlardaki mobilyalara talep artışı başladı. Yemek odası takımları, çocuk odaları,koltuk takımları, yatak odası takımları talep gören ürünlerden sadece bazıları. Özellikle yemek odasımodellerine artan büyük ilgiyi fark eden firmalar, çeşitli kampanyalar düzenleyerek, pandemi krizini fırsata çevirmeyi başarmıştır.

Covid – 19 Salgınının Uzun Sürmesi Mobilya Sektörünü de Vurdu!

Salgının ilk ortaya çıktığı zamanlarda, mobilya sektöründe adından bahsettirmiş olan köklü firmalar, krizi fırsata çevirmeyi başardı, fakat pandeminin uzun sürmesi mobilya sektörünü de olumsuz etkiledi!

Evlerimizde sağlıklı ve konforlu bir alan yaratmak ve verimli zaman geçirebilmek için yemek odası modellerigibi farklı modeller de mobilyalara ihtiyaç duyarız. Bu mobilyalar lüks değil, ihtiyaç olduğu için kesinlikle alınması gereken ürünlerdir. Fakat son zamanlarda hammaddeye gelen zamlar, mobilya firmalarını ve tüketiciyi ciddi anlamda zorlamaya başladı. Bu durumun bir sonucu olarak, tüm mobilya firmalarıçoğu ürününe kısa süreli aralıklarla zam yaparak çözüm oluşturmaya çalışmakta. Pazarlama yönetimini ve becerisini iyi kullanabilen ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bazı firmalar ise hammaddeye gelen yüksek zamlara rağmen, yemek odası takımı fiyatlarıgibi özellikle en çok tercih edilen modellerde piyasaya göre daha düşük fiyatlar belirledi.

Bu krizi en iyi yöneten firmalardan biri olan Gündoğdu Mobilya, tüketiciler tarafından en çok tercih edilen firmalar arasında en üst sıraya çıkmayı başardı. Kaliteli ürünleri uygun fiyatla müşterilere sunması, özellikle yemek odası takımımodellerinde satış patlaması yaşamasını sağladı.

Pandemi Döneminde Mobilya Firmalarının İş Sürekliliği Aksadı!

Pandemi dönemi ile birlikte ortaya çıkan en büyük problemlerden biri de iş sürekliliğinin azalması olmuştur. Sektöründe tecrübeli mobilya firmalarının, iş sürekliliğini sağlamak adına, çalışanlarını motive etmeli ve müşteri memnuniyetini arttırmalıydı. Tam kapanma geldiğinde iş sürekliliğini sağlamak adına evden çalışma yöntemi de giderek yaygınlaştı. Fakat çoğu mobilya firmasıbu dönemdeki dengeyi sağlayamayıp yok olmaya mahkum oldu. Bazı mobilya firmaları ise krizi fırsata çevirerek ivmesini arttırdı.  Pazarlamanın sürdürülebilir olmasını sağlayan tüm nitelikleri taşıyan ve sorumlulukları yerine getiren Gündoğdu Mobilyagibi firmalar ise bu krizin kazananı ve kazandıranı oldu.

Pandemi krizini doğru yöneten, müşteri ilişkilerine önem veren, kaliteli ürünü uygun fiyata sunan bu firmanın yemek odası takımı, yatak odası takımı, koltuk takımı, genç odası takımıgibi tüm modellerini inceleyebilirsiniz.

Ekonomik kriz ile birlikte artan fiyatların daha da yükselebilme ihtimaline karşı yemek odası takımı, koltuk takımı gibi sizinle yıllar boyu kalacak ürünlere ihtiyacınız varsa elinizi çabuk tutmanız da fayda var! Uzun süren pandemi dönemi ve son dönemlerdeki ekonomik krizi göz önünde bulundurarak uygun fiyatlı fakat kaliteden ödün vermeyen firmalara yönelerek bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.