Kısa zamanda yüzme nasıl öğrenilir?

Tarih: 30 Haziran 2015 Sal 1:18 | Bu yazı 16.680 kez okundu.

Yüzme öğrenmek isteyenlerin en sık sorduğu sorular yüzmeyi nasıl öğrenirim, kolay yüzme nasıl olur gibi sorular olur. Aşağıdaki pratiklerin kolay yüzme öğrenme için yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Yüzme hem zor hem de kolay bir aktivitedir. Tıpkı bisiklet binmeye benzer.Her iş başta zorlayıcıdır bisiklet sürmede öyle. Bisiklet sürmeyi öğrenenlerin başlarda en zorluk çektiği konular dengeyi sağlama ve dengeyi bozmadan hareket etme konularıdır.

Hiç alışık olmadığımız yüzmeyi öğrenirken de biraz zorlanırız. Bu zorlanmanın en büyük nedeni kendimizi suya bırakmadaki zorlanmadır. En önemli husus olan kendimizi bırakma,insanın hiç zorlamadan,kasmadan suya bırakabilmesidir. Suyun kaldırma gücü zaten vücudumuzu kaldıracak güçtedir, ancak yüzme bilmeyen kişiler batacağım korkusuyla vücudunu kastığı için bu kuvvete su tepki vermez ve batmaya başlar.

Yüzmeyi nasıl öğrenirim?

Bol bol egzersiz yapmak gerekir. Tabii bu egzersiz boyunuzun yettiği yerde yapılması daha sağlıklıdır. Denizde egzersiz yapıcak iseniz göğsünüze kadar gelen yerlerde ve denizden kıyıya doğru alıştırma yapılmalıdır. Bu egzersizlerde kıyıya parelel alıştırma yapılmamalı. Çünkü denizin altını görmüyosunuz ve her an bir çukura rastgelebilir o panikle daha açığa gidebilirsiniz. Bu tür egzersizlerde yanınızda bir uzman olması çok daha iyi olur.

Bu şekilde kendimizi  suya bırakma alıştırmalarını yapmalıyız. Sakince kendimizi suya bırakıp, yatay konuma geçmeye çalışmalıyız. Tekrar tekrar denemeliyiz. Alıştırma yaptığımız yer göğsümüze kadar geldiği için boğulma riski yoktur. Bu yüzden korku yaşamanıza gerek yok. Denemeleri sık sık yapmalı, suda durmayı başarınca kulaç atmaya çalışıp ayaklarınızı da çok hafifçe yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeye çalışın. Kulaçları dıştan içe doğru daldırarak aşağıdan kenarlara doğru götürüp, hafif hareketlerle deneyin. Bir kol ardından diğer kola geçin. Pedal çeviriyormuş gibi düşünün. Bir kolunuz suda ise diğer kolunuz yukarıda olsun. Bu sayede kayık burnunun gördüğü vazifeyi siz de ellerinizle görüyorsunuz. Kendimize yol açmış oluyor ve ellerinizle önünüzdeki suyu yarmış oluyorsunuz.

Bu kol ve ayak hareketlerini yapmaya çalışın asla sıkılmayın, vazgeçmeyin. Battığınız anda kalkın yeniden deneyin. Yüzmeye başlamak için bu hareketleri günde bir iki saat deneyerek birkaç gün içerisinde başarabilirsiniz.

Bazıları deniz araçları ile yüzmeyi daha kolay bulabilir. Bana göre bunlar öğrenmeyi kolaylaştırmaz aksine rahatlığa alıştırarak daha geç öğrenmenizi sağlar.

Yukarıda anlattığımız gibi günde düzenli egzersizler ile kolayca yüzme öğrenebilirsiniz.

Kategori: Off-Topic
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 11 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. siyah peynir

   bende yüzmeyi 3 yaşında öğrenmişim atlayın gerisi geliyor 🙂


  2. ankara dijital baskı

   Yüzmeyi öğrenmenin şart olduğunu düşünüyorum bence hem spor hem zevkli bir hobi 🙂


  3. nehir

   ben 1 ay gittim öğrenemedim ama sudan korkma fobimi yendim


  4. bilgi

   Maalesef bu yaşıma kadar yüzmeyi öğrenemedim. çok üzgünüm bu yüzden.


  5. muhammed

   Yuzmeyi biliyorum


  6. Umut Can

   Arkadaşlar muğlada okuyorum ve yüzme öğrenmem gerek çok rezil bir durum 🙂 Söylenenleri uygulamaya çalışıcam. Faydasını görürsem tekrardan burdan paylaşırım


  7. Asudem

   Bende yüzme bilmiyor simitle yüzmeye çalışıyorum. Bu sefer ki denize gidişimizde denilenleri yapmaya calısıcam inşallah ise yarar hafta ya ise yarayıp yaramadığını paylaşırım

  8. yüzme öğrenmek şart. hem spor olarak hem de zaten tatile gidilince herkes denize girip yüzerken öyle dışarıdan bakmak, sadece yarıya kadar denize girmek çok kötü. denize girip ıslanmalıyız ki, çıktığımızda bronzlaşabilelim.


  9. NERO

   ben iki aydir gidiyorum ama serbest uzemiyorum


  10. Toprak

   Biraz biraz anladım denicem ama keşke fotrafla anlatsaydiniz


  11. adım sizi ilgilendirmez

   deniycem

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.