Voxeljet Teknolojisi Nedir?

Tarih: 23 Haziran 2018 Cts 10:01 | Bu yazı 1.092 kez okundu.

Pazardaki en büyük endüstriyel 3D yazıcı olan Voxeljet teknolojisi, ünlü Alman mimar Wieland Schmidt tarafından 3D yazıcılar ile evlerimizin ilerleyen dönemlerde ne şekilde görüneceğinin anlaşılabilmesi için yapılan bir lamba çalışması ile ön plana çıkmıştır.

Mimarlar, tasarımcılar, mühendisler ve sanatçılar tarafından kullanılan bu teknoloji Türkiye’de de kullanılmaktadır. Benzer projelerin hayata geçirildiği ülkemizde farklı alanlardan esinlenilerek çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan geleneksel üretim teknikleri arasındaki kuma döküm ve hassas döküm yöntemlerini daha da hızlı bir hale getirebilen Voxeljet teknolojisi, ince partiküller haline gelmiş olan mum bazlı plastik ve kum malzemelerin reçine ile katman katman sertleştirilmesi prensibiyle üretim yapar.

Voxeljet Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mum bazlı olan malzemeler Voxeljet’in katmanlı üretim teknolojisi sayesinde kalıpsız bir üretimden geçirilerek hassas döküm yöntemleri ile metal parçalar elde edebilmenizi sağlar. Havacılık, otomotiv ve makine sektöründe hızlı bir şekilde parça elde edilmesini sağlayan teknoloji aynı zamanda film sektörü, mimari ve sanat gibi alanlarda da üretime destek verir.

Voxeljet teknolojisi kullanılarak elde edilen kum kalıpları alüminyum, pik, sfero ve paslanmaz madenlerin dökümleri de hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Karmaşık geometriler elde edilebilmesi için de gerekli olan kum maçaları hassas bir şekilde üretilir.

Voxeljet’in Avantajları Nelerdir?

Üretilen mum modelleri, ardıl işlemlerden ve mum infiltrasyonundan geçerek döküme hazır hale getirilir. Gelenekselleşmiş olan döküm yöntemleri için uzun sürelerin gerekli olması çoğu kişinin günümüzde Voxeljet teknolojilerine yoğunlaşmasına yol açmaktadır.

Prototiplerin ve test fazlarının en hızlı şekilde yapılabilmesi gibi avantajlardan da Voxeljet teknolojisi sayesinde yararlanabilirsiniz. Kalıplar için yatırım gerekmediği için belirli adetlere kadar kum kalıp ve maçaların ön seri üretimlerinde ürünlerinizi hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Voxeljet ile Neler Üretilir?

Voxeljet teknolojisi pek çok farklı sektörde farklı ürünlerin üretilmesi için kullanılan bir teknolojidir. Karmaşık kum kalıpları ve hassas maçalar Voxeljet teknolojisi sayesinde elde edilebilir.

Otomotiv ve havacılık sektöründe yer alan motor parça kalıpları da Voxeljet teknolojisi sayesinde hayata geçirebileceğiniz ürünler arasındadır. Savunma ve havacılık sektöründe topoloji optimizasyonları sonucu ortaya çıkan modeller için de Voxeljet teknolojisi tercih edilebilir.

Niteliği artırılmış olan mum modeller, titanyumlar ve inconel parçalar da Voxeljet teknolojisi ile üretilir. Kompozit parça üretiminde büyük bir öneme sahip olan kırılabilir kum maça çözümlerine de aynı teknoloji sayesinde erişebilirsiniz.

3D baskı için ekonomik bir seçenek sağlayan Voxeljet teknolojisi günümüzde giderek yaygınlaşan en güvenilir ve maliyeti uygun teknolojiler arasındadır.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.