Andezit Taşı

Tarih: 31 Ekim 2021 Paz 13:56 | Bu yazı 383 kez okundu.

Taşlar, pek çok yapının ana malzemesi olarak yaygınca kullanılmaktadır. Günümüzde pek çok farklı taş çeşidi olup, bu taş türlerinden biri de andezit olmaktadır. Andezit taşlar, volkanik olaylar sonucu meydana gelmekte ve yeryüzüne çıkınca anında soğuyarak son halini almaktadır. Andezit adı verilen taş türleri, en çok Ankara ilinde bulunmakta ve bu nedenle Ankara taşı olarak da anılmaktadır.

Andezit taşı, tarihi yapıların neredeyse tamamının ana malzemesi olarak kullanılmıştır. Bu yapılar, günümüze kadar gelebilmiş olup, restorasyon ihtiyaçları da yine aynı taşlar ile giderilmektedir. Andezit taşı, inşaat malzemesi olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, kaldırım, şömine, levha, panel, plak gibi farklı alanlarda da görülebilmektedir.

Andezit Taşı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Andezit taşı kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Kolay aşınmayan ve kırılmayan bu taş, oldukça sağlam yapıdadır. Bu nedenle sıkça yenilenmeye ve bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Andezit taşı fiyatları da oldukça uygundur. Bu bağlamda günümüzde hemen hemen her alanda kullanılmaktadır.

Andezit kullanmanın bir diğer avantajı da kolayca farklı materyallerle kullanılabilmesidir. Mat ve kaydırmaz yapıya sahip olan bu taş, farklı taş veya yapı malzemeleri ile kullanılarak parlak ve kaygan hale gelebilmektedir. Ayrıca birlikte kullanıldığı ürünün dayanıklılık seviyesini de büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu sayede andezit taşı kısa bir süre içerisinde restorasyona ihtiyaç duymamakta ve isteğe bağlı olarak şekillendirilebilmektedir.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.