AÖF Üç ders sınavı başvuru, ücreti ne kadar ve kimler girebilir?

Tarih: 29 Mayıs 2018 Sal 20:03 | Bu yazı 1.879 kez okundu.

AÖF işletme okuyan biriyim ve inşallah önümüzdeki üç ders sınavında da alttan kalan iki dersimi de verip diplomaya kavuşacağım. Diplomanın pek bir işe yarayacağını sanmıyorum ama olsun bir yükten kurtulacağız. Altın bilezik dedikleri gibi, dursun kenarda.

AÖF üç ders sınavı ile ilgili bilgileri vermeye başlayayım o zaman…

Önceden örgün eğitim görenler gibi tek ders sınav hakkı tanınıyordu fakat bu sayı üç derse çıkarıldı. Artık tek ders sınavı kalmadı. Yerine üç ders sınavı gelmiş oldu.

Üç ders sınavına alttan bir, iki veya üç dersi kalan öğrenciler girebiliyor. Yani dört dersiniz kaldıysa mecburi olarak bu sınava giremiyorsunuz. Sınavla verip mezun olma şansınız yok. Üç ders sınavının mantığı alttan en fazla üç dersi olanları kapsaması. Üç ders olayı dönemlik değil. Yani ilk dönem (güz dönemi) iki dersim alttan var, ikinci dönem (bahar dönemi) üç adet var ve ben sadece ikinci dönemin üç dersini kurtarmak adına gireyim diyebileceğiniz bir sınav değil. İki dönemin toplamı en fazla üç ders olacak.


Üç ders sınavı her sene temmuz ayı civarlarında yapılıyor. 2018 yılını baz alırsak 21 temmuz (cumartesi) tarihinde saat 15:00’de yapılacağını belirtmiş olayım. Klasik AÖF sınavı gibi her ilde yapılmıyor bu sınav. Sadece Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa’da yapılıyor. Eğer bu illerde değilseniz en yakın ili sınav merkezi olarak belirleyebilirsiniz. Size en yakın ilde sınava girmeniz gerekecek kısaca. Eğer AÖF büroları ile işiniz olacaksa da yine az önce yazdığım illerde işlem yaptırabileceksiniz. Sınav günü de AÖF büroları 10:00 ile 15:00 arası açık oluyormuş haberiniz olsun. Eğer bir taşınma veya başka ilde sınava girme durumunuz var ise sınav giriş ilinizi 22-23 Haziran tarihlerine kadar değiştirebiliyorsunuz. 2017 yılında bu tarihteydi ama bu senede aynı tarihler olacak gibi. Her yıl çok değişikliğe gidilmiyor tarih açısından.

Sınavdan geçme işlemine gelecek olursak genelde 30-40 arası almak yetiyor geçmek için. Çan sistemi olduğu için bazen çok farklı sonuçlar çıkabiliyor. Yani herkes iyi yapar 70-80 bir ortalama yakalar ve siz 55 puanda kalırsanız, niye kaldım 55 ile geçilmiyor muydu demeyin. Tamamen çan sisteminden dolayı. Normal bir AÖF sınavından daha fazla sorulara odaklanmış ve çalışmış, bir an önce mezun olmayı hedefleyen kişilerle sınava gireceğinizi unutmayın. Çalışmadan girmeyin. En kötü AÖF geçmiş sorulara mutlaka bakın ve şıkları bir kez okuyun. Ezber olmuş olur size.

Üç ders sınavına girebilmek için yine öğrenci girişi yaparak bir çıktı almanız ve kimliğiniz ile birlikte sınava girmeniz gerekiyor. Ekstra bir belgeye gerek yok.

Sınava girmek için bir ödeme yapmanız gerekmiyor.  Zaten sınava giriş yapabilmek için o yıl ki güz ve bahar dönemine kayıt yaptırmış ve harç ödemesini ödemiş olmanız şartı aranıyor.

Bildiklerim bu kadar. Sorularınızı yorum olarak yazarsanız cevaplarım.


Kategori: Toplumsal
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 35 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Neslihan

   Merhaba ben AÖF Adalet bölümü 2sınıf öğrencisiyim güz döneminde bir dersten kaldım sadece bu ders için 3ders sınavına girebilir miyim?cevaplarsan memnun olurum.


  2. Ersin

   Girebilirsin. Dönem fark etmiyor ona girmek için. 1-2-3 dersin var ise girebiliyorsun. Bizzat kendim girdim geçen sene.


  3. Tuba

   Merhabalar ben1.dönemden 3 tane FF aldım
   1 tane de DD var genel not ortalamam 2.18
   2. Dönem kayıt yenileyip 1 tek dersim var onu da inşallah verirsem 3 ders hak kazanabiliyor muyum bunun için sistem otomatik mi sınava giriş belgesi veriyor yoksa bir yere kayıt yapmam gerekiyor mu


  4. Ersin

   2 dönem toplamında 3 tane olması gerekiyor mantık bu. 2. dönem o bir dersi mutlaka ver 3 tane kalsın. Aöf 3 ders sınavı için herhangi bir ücret veya başvuru yapmıyorsun. Otomatik olarak sınav gününden 1 hafta önce yerler açıklanıyor. Herkese bu hak tanındığı için başvuru vs. yok. Verilen okula gidip sınava giriyorsun o kadar. Çoğu kişi bu hakkını kullanıyor zaten sıralar boş kalmıyor.


  5. Ayşe

   Ben güz döneminde derslerimi verdim ama bahar dönemine ait üç dersim daha var. Dönem açmadan direk üç ders sınavına girebilirmiyim? Teşekkürler


  6. Elif

   DGS sınav sonuçları 3 ders sınav sonuçları öncesinde açıklanıyor. Dgs’ye girebilir miyim peki? Bir de üç ders sınavı ile KPSS A grubu aynı gün. Tarihlerin değişme imkanı var mıdır?


  7. Murat

   Slm güz döneminden tek dersim kaldı üç ders sınavına girebilmem için bahar dönemi için kayıt ücreti yatırmam gerekiyormu?


  8. Hacer

   Merhaba,
   Benim kredim yettiği halde bir ders seçimi yaptırmıyor sistem sebebi dört yıldan da birer ders olduğu için en fazla üç dönem seçiliyormuş.
   Bu durumda da benim bir tane dersim alttan kalmış oluyor ancak ben bu dersi geçen sene aldım ve ff olarak bulunuyor.
   Şimdi ben bu sene kayıt yenilemede bu dersi seçmediğim için üç ders sınavına hakkım oluyor mu yoksa dönem mi uzamış olacak?
   Yardımcı olur musunuz?


  9. Ersin

   3 dersin var ama bahar kaydı yapmayıp yıl sonunda 3 ders sınavına girip bir bakıma harç parasını ödememek istiyorsun sanırım. Kaydının pasif değil aktif görünmesi gerekiyor. Harç gerekli.


  10. Ersin

   Değişme imkanı yok. Çakışma varsa birini seçeceksin. DGS başvurusu daha önceki tarihlerde oluyor. Sen başvurunu yaptın mı? Son yılın ise DGS girebiliyorsun diye biliyorum. Son sınıftakiler ve mezunlar DGS girebilir.


  11. Ersin

   A.s kaydının pasif değil aktif görünmesi gerekiyor. O yüzden gerekli.


  12. Ersin

   Toplamda 3 derse girebiliyorsun. 4. dersin görünüyorsa hiçbir şekilde giremezsin. 4 dersin vardır ama 3üne gireyim de aradan çıksın yapamıyorsun. İlla toplamda 3 ders ve altında istiyor AÖF.


  13. Esra

   Peki yaz donemi için kayıt yaptırmaya gerek yok değil mi yuzden kalan ders için


  14. Ersin

   bahar döneminde dersin yok ise harç yatırmana gerek yok. 3 ders sınavına girmek için iki dönemde harç yatırmalısın gibi bir durum yok


  15. Müge

   Merhaba. Benim bu dönem 1, güz dönemi 2 dersim var. Bu dönem kayıt yaptırsam sınava gitsem. Geçtim kaldım neyse artık temmuzda 3 ders sınavına girsem? Güz dönemi kayıt yaptırmayacağım geçersem öyle mi? Yani güz dönemi sınavına temmuzda giricem alttan derslerim?
   Teşekkür ederim


  16. Ersin

   İki dönemde de alttan dersin var. Her iki döneme de kaydını yaptırman lazım ki öğrenciliğin aktif görünmeye devam etsin. Bu şekilde girebilirsin üç ders sınavına. Eğer harç yatırmazsan öğrenciliğin pasife düşüyor. Ama bu sefer üç ders sınavına girebiliyor musun bilmiyorum ama böyle bir imkan varken niye riske atasın.


  17. Mina

   Merhaba ben bu yıl aöf önlisans 1.sınıfım 3 dersten kaldım temmuzda 3 ders sınavına girme hakkım var mı çünkü eğer birinci sınıfsan giremiyorsun 2.yıl giriyorsun dediler?


  18. İbtisam

   Merhabalar, ortalamam 2 üzeri ve 1 dersten kaldım, 4 tane de diğer dönemlerden sorunlu geçtiğim ders var 3 ders sınavına girebilir miyim?

  19. Merhaba,benim güz dönemi 2 tane ff dersim var. bahar dönemi 2 tane dersin kayıt yaptım.bahar döneminde inşallah 2 tane dersin veririm.uc ders sınava girmek için AÖF büroya gitmene gerekiyormu başvuru için.


  20. Ersin

   aöf 3 ders sınavına yalnızca mezun olabilecek düzeyde olanlar girebiliyor diye biliyorum. 3 dersin kalmıştır ve mezun olacaksındır girmeye hak kazanmış oluyorsun. 4 dersin var ise giremiyorsun.


  21. Ersin

   giremezsiniz. toplamda alttaki derslerinizle beraber 3 dersiniz olmak zorunda. 3ü geçerse giremiyorsunuz.


  22. Ersin

   hayır başvuru gerekmiyor. bahar döneminde en az 1 tanesini ver ve toplamda 3 ders kalsın. böylece 3 ders sınavına girebilirsin.


  23. İbtisam

   4 ders koşullu geçti 1 ders kaldı gözüküyor ve ortalamam 2 üzeri geçilmiyor mu yani?


  24. İbtisam

   Ortalama 2 üzeri olduğu zaman koşullu dersler sorun yapmıyor diye biliyordum yanılıyor muyum?


  25. Ersin

   FF var mı


  26. Ersin

   FF var ise koşullu derslere de girmen gerekiyor.


  27. İbtisam

   1 tane ff var ama ortalama 2 üzeriyse koşullu dersleri geçiyosun, kaldığın dersler için 3 ders sınavına giriyosun diye okumuştum yönetmelikte öyle değil mi?


  28. Ersin

   2 üzeri ise ff dersini geçerseniz diğerleri de koşullu sayılır zaten.


  29. münüre bozkurt

   2 DERSİM FF 2 DERS DÖNEMLİK GEÇTİ DİYOR
   ÖĞRENCİ GİRİŞİNDE PASİF GÖRÜNÜYOR ANADOLU KAMPÜSÜMDE DE KALAN 2 DERS BİLGİLERİNE ULAŞAMIYORUM ORDAN ÇALIŞIYORDUM BAHARDAN DERSİM YOK BİR ŞEY EKSİK Mİ ANLAMADIM


  30. Berna koylu

   Merhaba ilk senede girebiliyoruzmu bu sinava 1 dersten kaldm 3 dersmi olmasi lazim


  31. Ersin

   yok ilk seneden girilemez. sadece mezun olmak isteyen ve 3 dersi olan kişiler için yapılmış bir sınav.


  32. Anıl

   3 ders sinawina girebilmek için son sınıf olmak gerekiyor yani dimi.?


  33. Ersin

   evet


  34. Sinem

   Sınava girdik 3 dersin 2 sinden başarılı olduk tek ders kaldı seneye sınava girerken 1 dersten mi giricez yoksa 3 dersten mi yani 3 ders sınavında 3 dersi de vermek mi gerekiyor ?


  35. Ersin

   Seneye tek kalıyor ikisini verirsen. 3 dersin hepsini vermene gerek yok.

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.