Blog kurup para mı kazanmak istiyorsunuz? -2-

Tarih: 04 Nisan 2013 Per 13:39 | Bu yazı 2.692 kez okundu.

Tekrar merhaba,

Geçtiğimiz haftalarda blog kurup, para kazanmanın aşamalarından biraz bahsetmiştim. O konuyu yarıda kesmemek istemediğimden sana biraz daha bilgi depolacağım izninle… Öncelikle söylemeliyim ki altta linkini verdiğim ilk makalemi okumayan arkadaşlarım, bu yazımı hiç okumasın. Çünkü anlamayabilir. Bu makalemde anlatacaklarım, ilk makalenin devamı niteliğinde olacak.

Geçmişte yazdığım konuya gitmek için tıkla!

İlk makalemizi biraz özetleyecek olursak; bloğumuzu kurmaktan, bloğumuz için detaylı olarak içerik aşamalarından, webmaster forumlarında başlangıç yollarından kısaca bahsetmiştim. Bugün ise; içeriğini özgün bir şekilde girdiğin, her gün düzenlemelerini yaptığın siteniz için nasıl reklam satarsın bundan bahsedeceğim.

Ben ilk yazımda siteni büyütürken aynı zamanda webmaster forumlarında da vakit geçirmeni, ortam edinmeni söylemiştim. Bugün bunun faydalarından biraz yararlanacağız birlikte… Eğer bloğuna reklam almak istiyorsan, öncelikli olarak “tanıtım yazısı satışı” ve “link satışı” kategorileri, senin her gün bir defa ziyaret edeceğin kategoriler arasında olmalı. Çünkü bu kategorilere her gün onlarca konu açılıyor ve mesaj bırakılıyor. Sende artık yavaş yavaş reklam işine gireceğin için, bu kategorinin kurallarını, alış verişin nasıl yapıldığını biraz gözlemlemen lazım. Bu gözlem senin için çok faydalı olacak çünkü bu tarz kategorilerde dolandırıcılar çıkabiliyor.

Sana bu konuda vereceğim ilk tavsiye; herkese hoş görülü ve “müşteri daima haklıdır” anlayışı ile yaklaşman. Çünkü, sende dahil bütün insanlar, hangi konuda olursa olsun tatlı dili çok sever. Amacımız karşı tarafı ikna edip, reklam satmak ise bu başlıca prensibimiz olmalı.. Anlayacağın hoşgörülü yaklaşarak karşı tarafta bıraktığı olumlu etki, sana para olarak geri dönecek. Karşı tarafı bu psikoloji altına almalısın.

Bak sana bu konuda kısa bir örnek anlatayım:

Bir gün reklam alacak bir arkadaşımız ile forum üzerinden konuşuyorum. Elbette işin başında olduğum için ve parada işin içinde olduğundan biraz ön yargılı yaklaşıyordum. Haliyle istem dışı soğuk bir konuşma şeklim vardı. Çoğu kişi ile başlarda bu şekilde konuşuyordum. Haliyle karşı tarafta bir yakınlık hissi olmuyordu ve almayabiliyordu. Karşı taraf sitemin özelliklerine bakacağına benim tavrıma, konuşmama bakıyordu. Bu durumu ben sonradan sonraya fark ettim. Ama geç fark etmem onca müşterinin kaçmasına sebep oldu.

Anlayacağın müşteriye her zaman sıcak kanlı olmalısın. Sıcak kanlı bir yaklaşım içinde olursan, abi-kardeş ilişkisi tarzında konuşmalar ortaya çıkar ve senin sitelerin tam istediği düzeyde olmasa bile, seni sevdiğinden sitelerinden reklam alabilir. Bu durum aslında çoğu kez işe yarar ama bazen istisnalar olabilir. Fark ettiysen karşı tarafa uyguladığımız şey sadece psikolojik… Hiç tanımadığın, reklam satışından sonra hiç görüşmeyeceğin birine yapacağın 5 dakikalık hoşgörü sana para olarak geri dönüyor.

Okuyan arkadaşlarım hemen sıkılmasın diye daha fazla uzatmıyorum yazımı. Üçüncü yazımda reklamcılık ile ilgili daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

Sağlıcakla kalın…

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 4 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Denizli Apart

   blog yazarlığı, internette bir şeyler okumaya meraklı kişilerin ilgi alanlarına giren konularda edindiği bilgi ve tecrübeleri yazıya döküp okuyuculara ulaştırma şeklidir. Blog yazarlığı size yazdığınız ve dolayısıyla uzmanlaştığınız konuda müşteri sağlayarak para kazandırabileceği gibi, Ersin hocamın değindiği gibi backlink, reklam ve tanıtım yazısı yayınlayarak da iyi paralar kazanabilirsiniz.


  2. Yemek Tarifleri

   Blog açmak sürekli ilgi ve alaka isteyen bir iştir bunun altını oldukça kalın çizmek istiyorum. Eğer yeterince bilginiz ve zamanınız yoksa bu işe bence hiç kalkışmayın.


  3. moda trendleri

   blog açmak yazı yazmak paylaşım yapmak gerçekten zevkli, hele bir de getirisi olursa. fakat bu işi titiz ve sürekli olarak yapmak gerekiyor. bir çok arkadaşımız bir hevesle başlayıp hemen bırakıyor.

  4. Emeğinize sağlık yararlı bilgiler

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.