Evlendim!

Tarih: 06 Şubat 2015 Cum 15:30 | Bu yazı 3.638 kez okundu.

Sonunda bende evli erkekler grubuna geçiş yaptım. Yaklaşık üç senedir birlikte olduğum sevdiğim ile bir ay önce nikah yaptık ve geçen hafta da düğünümüz vardı. Oldukça hoş ve beklediğimden çok daha iyi bir düğün oldu açıkçası.

Uzun zaman olmuş bloğuma yazı yazmayalı. Uzun zaman sonra da böyle bir konuyla başlangıcı tekrardan yapmak hayırlı olur diye düşündüm. Aslında bu yazıyı biraz da evlenmemiş olan kişilere yazdım. Onları evlilik öncesinde, kına veya düğün öncesinde neler bekliyor onları yazmak için bu konuyu açtım.

Öncelikle evlilik dedikleri kadar zormuş onu söyleyeyim. Hazırlığından tut da yaşanılan stresine kadar hepsi çok zor… Uygun ve münasip bir düğün istiyorsan cebinde rahat 25-30 bin TL civarı paranın nakit olarak bulunması gerekiyor usta. İstersen ben böyle ortaya karışık anlatım yapmak yerine sana sırasıyla size durumu özetleyeyim.

İLK AŞAMA

Gelin için alınacak tektaş, alyans, bilezik ve takı set şeklindeki mücevherler. Yaklaşık olarak 10-15 bin TL civarı tutar. Evlilik sürecinde “ne oluyoruz yav” dediğin süreçtir. Çünkü elden birkaç saat içinde 10-15 bin TL gidince şaşar kalırsın. Hangimiz hayatımızda günlük 10-15 bin lirayı bir anda harcıyor? Ben hayatımda 15 bin lirayı tomar halinde eline alamamış adamım. Ani bir şok olabiliyor, doğal.

Takıları ayarladıktan sonra gelin ve damat için kınada giyeceği elbiseden tut ayakkabısına, ayakkabısından tut çorabına, çorabından tut saçına kadar hepsini ayarlıyorsun. Bu durumda da eli açık olman gerekiyor çünkü gelin tarafının ve senin tarafının büyüklerinin de giyimleri sana ait. Haliyle beğenilmiş bir elbisenin fiyatını görünce pahalıymış deme şansın bulunmuyor.

Tüm bunların yanında kına için gerekli malzemeleri de alman gerekiyor. İnan yaklaşık olarak 2-3 bin TL civarı da bu aşamada rahat gidiyor.

İKİNCİ AŞAMA

İster ilk aşamadan önce ister ikinci aşamada düğün salonunu ayarlaman gerekiyor. Çok farklı fiyatlandırmaları var bu salonların. Neye göre fiyatlar belirlenmiş ben anlamadım. Ama fiyatlar semtine göre değişir. Ben 2.5 bin TL civarı salon masrafı ödedim. Benim ödediğim normalin de ucuzu yani. Sen düğün gerisini.

Salonu ayarladıysak artık gelinlik ve damatlık almaya gidebiliriz. Onca deneme ve beğeniden sonra birinde karar kılarsın ve ona da 3 bin TL civarı para gider. Çünkü yine aile büyüklerini baştan aşağı düğün için giydirirsin. “Banane yav kendileri alsın giyeceği şeyi” deme şansın bulunmuyor çitlembik.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Düğün için davul/zurnacı tutmak istersen 200 TL civarı da onlara gidiyor. Yukarıdaki tüm işlemleri yaparken de altında özel arabanın olması lazım ki yollarda sefilleri oynama. Bunun benzin/gaz parasına da 500 lira ayır. Bunların yanı sıra düğün için davetiye olayını hallet. O çok ücret tutmuyor ama beğeni meselesi olduğu için zaman kaybı çok oluyor.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA

Aşamalar bitmiyor usta. Bu aşamada ise gelinin ve yanında götürdüğü kişilerin kuaför masrafları sana ait. Sizin taraftan da giden olursa o da sana ait. Gelini düğün öncesi kuaföre götürürken veya götürdükten sonra arabayı bulup süsletmen lazım. Gelin arabasının da ne çok iyi ne de çok kötü olması lazım. Fazla pahalı araç olursa sokakta arabayı süremezsin bile. Çocuklar önünü kesip para istiyorlar. O yüzden bu gibi durumlarda çocuğu ezmemeye dikkat et.

BEŞİNCİ AŞAMA

Ev ve eşya olayını hiç söylemiyorum zaten. Sadece eşya için 30-40 bin TL civarı bütçenin olması lazım. Ama nakit olarak değil tabii ki. Senetle iş yapan bir yerden alırsan aylık taksitli olarak eşyaları tümüyle alırsın. Ama ben bilindik yerden alacağım, marka takıntım var, avm gibi yerlerden alınmazsa olmaz diyorsan nakit olarak tüm parayı çıkartmak zorundasın. Dediğim tutar kadar kredi kartı limitin varsa ve taksit yapılabiliyorsa amenna.

Ev tutma olayında ise kredi çekmeni öneririm. Ben kirada kalmayı saçma buluyorum eğer en az 5-6 sene o yerde oturulacaksa. Tayin gibi durumların yaşandığı bir işteysen sürekli kirada kalman en mantıklısı…

Aşamalar bu şekilde…

Düğün zamanı gelip çattığında azcık bulunduğunuz yörenin oyununu bil. Düğün öncesinde azcık çalış yeterli. Çünkü onca insan içinde rezil olmak var işin ucunda. “Oynamam ben” deme şansın da yok. Kendi düğününde bile oynamıyor diye lafları işitirsin. Zaten işitmene zaman kalmadan kendini oynayanların ortasında bulursun. Yaka paça alırlar yanlarına oynatmak için.

Yukarıda uyardığım konular dans içinde geçerli. İnternetten aç bir dans videosu izle, taktik al. Yoksa düğünde dünyanın döndüğü gibi dönersin. Üstelik gelen bütün kalabalığın gözü sadece sendeyken bana göre dansı mutlaka bilmelisin.

Bu kadar tavsiye yeter sana. Gerisi sana kalmış. Ha şimdi evlenir miydin bir daha desen maddi olarak hayır, manevi olarak kesinlikle evet derim.

Kategori: Kişisel
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 21 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Thomas taw sipariş ver

   Bir ömür boyu mutluluklar dilerim. Böylesine güzel bir anınızı da bizler ile paylaştığınız için teşekkür ederim. Büyük bir zevkle okudum ve çok beğendim.


  2. pepper time yorumları

   Evliliğe dair adımları en iyi şekilde anlatmışsınız. Paylaşımınız için de teşekkür ederim.


  3. biber hapı sipariş ver

   Evliliğinizin aşamasını çok doğru ve aynı zamanda eğlenceli bir şekilde anlatmışsınız. Bu durumda pek çok kişiyi yazıya çekiyor.


  4. Can Dirgen

   Hocam allah bi yastıkta kocatsın. Hayırlı olsun.


  5. kendin yap

   Evlencekler için harika bilgiler, teşekkür ediyorum sizlere..


  6. Ersin

   Çok teşekkürler.


  7. Ersin

   Çok teşekkür ederim.


  8. Canlı Tv

   Hayırlı, uğurlu olsun Allah bir yastıkta kocatsın. Darısı tüm bekarlara 🙂


  9. Ersin

   Çok teşekkürler.


  10. Usluer

   Hayırlı olsun Ersin. Evlilik olayını uzatmayarak en iyisini yapmışsın. 🙂


  11. Ersin

   Çok teşekkürler İsmail darısı başına inşallah. 🙂


  12. sohbet

   evlilik zor bir aşama evlendiktn sonra ki gün uyandıgında bakmışsın ki yanlız yatmış oldugun yatagında biri daha var.. Aynı şekilde arkadaş ortamı akşam gezmeler tozmaları unutmak püfff 🙂 askerlik başladı:P
   Allah ikinizede uzun ve sevgi dolu ömür nasip etsin usdat.


  13. Epila Tüy Dökücü

   Hayırlı olsun Allah bir yastıkta kocatır inşallah


  14. Burak Göç

   Valla baba bende 3. aşamadan sonrası yok, daha fazlasını yüreğim kaldırmadı 😀


  15. Oğuz

   Kardeşim benim, zaman çok çabuk geçiyor erken yaşta kendini yakmışın :)) bi ömür boyu mutluluklar dilerim.

   eski bir dost


  16. Ersin

   eyvallah kardeşim darısı başına. 🙂


  17. Sesli Chat

   teşekkür ederim paylaşımınız için


  18. Gaziantep Efe Halı Yıkama

   Hayırlı uğurlu olsun 🙂 Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim bizde ona göre bütçemizi ayarlamaya başlamamız gerekmekte sanırım 🙂


  19. Soğuk Hava Odaları

   Allah bi yastıkta kocatsın sizleri işalah çok mutlu verici bir şey sanırım kısmet olmadı henuz :X) işallah bizde o gunleri gorerırzı evlliliğiniz mutllugunuz daim olur işallah


  20. esenyurt mobilya

   mutluluklar 🙂


  21. Evlilikcom

   Ah ah bende evlenmek istiyorum ama parasızlıktan evlenemiyoruz, bu devirde evlenmek çok zor, Allah benim gibi garibanları evlendirmek nasip etsin inşallah..

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.