Hayat çok acaip ya KPSS falan #kpss2018

Tarih: 23 Temmuz 2018 Pts 18:28 | Bu yazı 3.112 kez okundu.

Sınava dün girmeme rağmen yazıyı anca yayınlama fırsatım oldu. Kusura bakmayın falan diye yazıyı uzatsam mı diye düşünüyorum ama pek umrunda olduğunu düşünmüyorum bu durumun sayın okuyan. O yüzden kusura mı bakarsın, dışarıda gezen kızlara mı bakarsın ne bok yersen ye. Ben yazıma devam ediyorum istiyorsan okursun. (Nasıl trip attım ama kendi kendime)

Dün iki kez KPSS’ye girdim. İlki klasik olan sınav. Her telden tipin girdiği, en ufak umudu olan ama hiç bilgisi olmayan, dershane eğitimi alıp full çekecekmiş gibi her boku bildiğini sanan, okunmuş pirinci yedikten sonra sınava girip 8. soruda ona cevabı yukarıdan ileteceklerine inanan, KPSS’ye KPSS sınavı diyen diye uzatabiliriz. Peki sen nesin aq diyen varsa da inanın bir bok değilim. Bir bok olmadığım gibi acaba hangi bokun lacivertiyim diye merak edip bu sınava girenlerdenim. Bu yıl mezuniyet falan derken hiç çalışmadığım, çalışsam da çok fark olacağını düşünmediğim, çalışıp yüksek puan alsam da torpil bulamayacağım için pek önemsemiyorum bu sınavı. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Sınavdaki zorluk derecesini herkese sorarlar. Bana soracak olursanız Türkçe ve matematik kolaydı. Ama tarih ve coğrafya zordu. Düzenli çalışan biri için bana göre hepsinin yapılabilir seviyesi vardı. Çok zorlamamışlar bu sene. Açığa almalar sonrasında memurluğa çok adam mı lazım ne?

Öğleden sonra ise Eğitim Bilimleri sınavına girdim. Alan sınavıymış sanırım. İşletme mezunu olarak hiçbir işime yaramayacak ama yanlışlıkla başvurduğum bir sınav oldu. Yanlışlıkla da olsa 60 lira verdik boşa gitmesin dedim ve hem kendimi test edeyim hem de kalem silgi boşa gitmesin diye kendimi sınavda buldum. İnanın normal KPSS’ye göre çok daha kolay sorular soruluyor. Bilgi değil tamamen yoruma dayalı sorulardan oluştuğu için çalışmasanız da yapabileceğiniz düzeyde. Ama siz yine de çalışın, rakip çok.

Ha bir de şu sınavları gözünüzü seveyim sabahın köründe yapmayın. 10:15’de sınav başlıyor, 10:00’da okula giriş yapmış olmak gerekiyor ve haliyle 08:00 civarı uyanmak gerekiyor. Okul uzaksa hele 07:00’de uyanmak gerekiyor. Eğitim bilimleri sınavını nasıl ki 14:45’de yapabiliyorsanız buna da bir çare bulabilirsiniz. Sabah zinde olunuyor bla bla bla muhabbetlerini bir kenara bırakalım lütfen. Konu geleceği olunca normal hayatında ilerizekalı olup sabah çok zeki sınava girmiyor. Akşam neyse sabah da o. Adam zaten o sınav için 1 yıl çalışmış, odaklanmış hedefe. Gece 03:00’da yapsan da uyumayıp gelir merak etme.

Kategori: Genel Kültür
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 10 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!

  1. Aslında hayat çok garip degil bu hayata zoru başarmak önemli fakat hayatı zorlaştıyorlar kpss falandan direk atama olsa ne güzel olur fakat mecbur kurallar dogrutusunda kpss sınavına girilmesi zorunludur.

  2. Aslında hayat çok garip degil bu hayata zoru başarmak önemli fakat hayatı zorlaştıyorlar kpss falandan direk atama olsa ne güzel olur fakat mecbur kurallar dogrutusunda kpss sınavına girilmesi zorunludur.

  3. Gayet Güzel Bir Yazı Olmuş.Dedikleriniz De Doğru Buldum bu konuda Haklısınız.Teşekkürler

  4. KPSS artık formaliteye döndü. Memur alımları aşırı derecede azaldı. Kayda değer düzeyde bir sıralamaya girilmediği müddetçe atanmak çok zor. Hele ki b grubu dediğimiz memur, vhki, mühendis vb. atamalarda çok daha zor…

  5. çok faydalı bir makale olmuş fakat Bana göre Matematik çok zordu resmen çuvalladım.

  6. Kpss yerine hep özel sektörde olmayı tercih ettim. Kpss’ye başvuranlar ve devletin bünyesine kendisini atmak isteyen insanları ise nedense hep küçümsüyorum. Bu ön yargımı da kıramıyorum kolay kolay. Sanki bir garanticilik var. Kovulmama garantisi gibi. İnsanın kendisine güveni yokmuş gibi. Yine de Kpss’ye hazırlanan insanlara başarılar dilemekten başka elimden bir şey gelmiyor.

  7. başkan ne sitem etmişsin böyle 🙂

  8. kpss’ye bela okumak isterdim ama tek değilki abi ya 😀

  9. bu sınav neden zor bu yılda zordu umarım istediğim bir bölüme yerleşirim

  10. Her şeyin hayırlısı, sıkma canını..

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.