İleti Yönetim Sistemi E – Devlet Ne Demek?

Tarih: 24 Mayıs 2021 Pts 22:43 | Bu yazı 425 kez okundu.

İleti yönetim sistemi 2015 yılından bu yana yürürlükte olan alıcı ve hizmet sağlayıcılarının alıcılara güvenli bir şekilde istediği veriyi gönderme işlemini kontrol altına almak amacı ile hizmet verir. Sistem üzerinde hem alıcılar hem de hizmet sağlayıcılar erişim sağlayarak, izinleri girme, izinleri iptal etme ve şikayet etme işlemleri yapabilmektedir. Özellikle istenmeyen ticari reklamların gelmesi durumunda alıcıların girip sistem üzerinden şikayette bulunmalarını sağlamaktadır. Peki, ileti yönetim sistemi E – devlet ne demek ve ne tür işlemler yapılmaktadır?  

İleti Yönetim Sistemi ve E – Devlet İşlemleri Nedir?

İleti yönetim sistemi, istenmeyen ticari içerikli reklam mesajları, e – postaları ve aramalarına yönelik verilen izinlerin kaldırılması, hizmet sağlayıcıları tarafından fiziksel ya da elektronik ortamda alınan izinlerin girilmesi, alıcıların verdiği izni daha sonradan kaldırması gibi işlemleri yapabileceği, Türkiye Ticaret Bakanlığı tarafından kontrol edilen ulusal veri tabanıdır.

Sistem üzerinde yapılacak işlemler hizmet sağlayıcıları ve alıcılar olmak üzere iki farklı işlem türüne sahiptir. Hizmet sağlayıcıları, ticari ileti için izin aldıkları kişilerin izinleri girme zorunluluğu bulunmaktadır. Alıcılar ise izin durumlarını, izin kaldırma ve şikayet işlemlerini yapabilmektedir. Bu noktada, ileti yönetim sistemi ile ilgili tüm işlemler e devlet üzerinden de yapılmaya başladı. Böylelikle kişiler e devlet üzerinden işlemleri yaptırabilmektedir.      

E – Devlet Üzerinden İleti Yönetim Sistemi Nasıl Yönetilir?

İleti yönetim sistemi www.iys.org.tr adresi üzerinden ya da doğrudan e – devlet üzerinden yapılabilmektedir. Verilen izinleri ve şikayet gibi işlemleri yapmak isteyen kişiler ileti yönetim sistemi e – devlet üzerinden Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi araması ile yönlendirilen sayfada istedikleri işlemleri yapabilmektedir. Hangi onayları verdiğinizi görmeniz için yapılan arama sonrası “yeni iletişim adresi ekle” butonu üzerinden iletişim bilgileri (e – posta ya da telefon) girilerek hangi onayların verildiğine yönelik liste görülmektedir. Gelen listede onay düzenleme butonu ile verilen onay kaldırılabilmektedir.      

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

İleti yönetim sistemi e – devlet ile alıcılar, istemedikleri ticari iletileri kontrol edebilmekte, onayı kaldırabilmektedir. Böylelikle, istenmeyen ticari iletilerden izinler kontrol edilebilir, izin verilemeyen ticari iletiler şikayet edilebilir hale gelmektedir. İleti Yönetim sistemine girerken vatandaş girişi ve hizmet sağlayıcı girişi ile yapılan işlemler çeşitlenmektedir. Bir ticari kurum adına hizmet sağlayıcılar sistem üzerinden alıcılar için alınan izinleri girmek amacı ile e – devlet üzerinden işlem yapabilmekte ve ticari iletileri güvenli bir hale getirebilmektedir.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.