Masrafsız bankacılık kullanmak bir başka!

Tarih: 03 Temmuz 2015 Cum 3:55 | Bu yazı 2.856 kez okundu.

Bu yazıyı tüm okuyan kardeşlerimden bazıları belki de hayatlarında bu sözü hiç söylememiştir. “Masrafsız bankacılık kullanmak da bir başka yahu!

Masrafsız bankacılık yeni dönemde çıkmış olan Kuveyttürk, Enpara veya Cepteteb tarzında bankacılık sistemlerinin başı çektiği, hiçbir işlemden ücret alınmayan mükemmel ötesi bir sistemdir. Ben zamanında işbank kullanırdım. Gerçi hala da kullanıyorum ama kapattırmayı düşünüyorum. Masrafsız bankacılık anlayışı çıktı çıkalı artık bankaları sever hale geldim. Havale yapıyorsunuz, eft yapıyorsunuz, kredi çekiyorsunuz, kredi kartı istiyorsunuz vs.vs.vs. birçok örnek verebiliriz. Bu örneklerin hiçbirine 1 kuruş dahi işlem ücreti almıyorlar. Ücret almamasının yanı sıra hızlılar da. Kredi çektin, uygun musun?, şak hesabında para. Hesap mı açtırdın?, temsilci ayağına gelsin, istediğin yerde istediğin zamanda 5 dakikada hesabını açsın ve kartını versin. Ben bu sistemi çok sevdim gerçekten. Benim gibi sevenler olacak ki bu işi sürekli ilerletiyorlar.

İlk olarak Kuveyttürk ile başladı bu macera bildiğim kadarıyla. Hiçbir masraf almadı işlemlerden. İnternette çok konuşulur hale gelip bolca müşteri kazanınca Finansbank’ta aynı olayı farklı sistem üzerinden yaptı. Enpara’yı kurdu. İnternet ve mobil bankacılığının önemini ilk olarak ben burada gördüm. İlk olmasına karşın oldukça profesyonel ve hız odaklı bir çalışma prensibi içerisindeler. İnternette bile enpara hesabımı açmadan araştırma yapmıştım. Tek bir olumsuz yorum olmaz mı? Müşteri hizmetlerini aradığımda adamlar için memnuniyetim o kadar önemli ki, görüşme sonunda “vaktiniz var ise memnuniyet anketimizi cevaplar mısınız Ersin Bey?” diye soruyorlar. Belki de bu durum kendilerini ölçmek veya yukarıdaki kişilerin çalışanların nasıl olduğuna bakmaları için falandır fakat benim açımdan da durum bu. Hepimiz için bu. Beni olayın öbür tarafları ilgilendirmiyor.

Enpara gibi sistemlerin çıkmasını bekliyordum elbette. Çünkü büyük ilgi vardı. Herkes “enpara enpara” diye sayıklarken Türkiye Ekonomi Bankası yani kısa adıyla TEB, Cepteteb’i çıkarttı. Enpara ile aynı sistem neredeyse. Görür görmez bunu da araştırdım. Bunda da pozitif karar kıldım ve hesap açtırdım. Mantık, kurgu her şey aynı. Tek farklı oldukları nokta isimleri. Normal bankacılık anlayışından çok uzak ve pratik bir bankacılık sistemi.

Şimdi diyeceksiniz hiç mi kötü yanları yok bu sistemin. Var elbette. Sevmediğim birkaç noktasını belirteyim.

Anında kredi olayı çıkarttılar. Başvurduğunuzda bilgilerinizi giriyorsunuz ve gelir belgesine gerek duymadan hesabınıza parayı yatırıyorlar. Aynı anda direk çekebiliyorsunuz. Fakat öğrencilere bile kredi verebiliyorlar. Yani sistemde görünen o. Fakat icraat yok. Madem öğrenciye kredi adı altında para vermeyeceksiniz, o listedeki meslek gruplarında neden “öğrenci” seçeneği var?

Başvuru sonrası temsilci ayağımıza kadar geliyor, güzel hoş! Fakat gelen kartımızda neden ad-soyad yazmıyor? Kuveyttürk hesabını da şubeden açtırıyoruz ve anında orada da kartı veriyorlar. Üstelik isim yazılı şekilde. Gelen tesmsilciye nasıl alırım dediğim de ise müşteri hizmetlerini arayın ve isimli kart istediğinizi söyleyin, başvurun, cart curt. Bu kadar zor olmaması gerek bu olayın.

Belirttiğim bankacılık sistemleri “internet ve mobil bankacılığı” adı altında hayatına devam ediyorsa daha fazla internete yatırımları olması gerekir. Örneğin, Enpara Steam %50 indirim, Cepteteb ise yemeksepeti siparişlerinde %20 indirim sağlıyor. Bunun gibi sayısız alternatiflerin olması lazım ki insanlar daha çok tercih etsin veya tercih edenler karlı çıksın. Gerçi havale, eft vs. derken karlı çıkıyoruz ama insan istedikçe istiyor.

Olay bundan ibaret. Tavsiyem artık paranızda gözü olan bankalardan elinizi ayağınızı çekmeniz. Enpara, Cepteteb gibi yerlerin diğer bankalardan hiçbir farkı yok. Çevremde enpara’da hesap açtırdım dediğim de insanların aklına direk faizli, kredili enpara reklamları geliyor. Müslüman toplum olduğumuz için her türlü haramı yiyoruz fakat faiz büyük günah. =)

Yazımı bitirmeden şunu da belirteyim. Enpara başvurunca gelen hediyeler kağıt ve kalem. Ama cepteteb başvurunca gelen hediye 2bin küsür miliamper taşınabilir şarj cihazı. Enpara’nın artık bir atak daha yapması lazım.

Yazı bu kadar üzgünüm, hadi çavs.

Kategori: Toplumsal
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 11 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. moda manya

   4-5 senedir KuveytTürk Bankası ile çalışıyorum kaç senedir bankaya bir kuruş ödemedim. Banka hesap işletim ücretlerinden kart kesim ücretlerinden bıkmış olanlar gönül rahatlığı ile KuveytTürk Bankası ile çalışabilir.


  2. can

   Bende enparayla çalışıyorum bayadır gerçekten çok avantajlı 2lira 3lira derken masraflar dağ oluyordu işbankasında :))


  3. Sinan Teker

   Zamanında çok sömürdüler 🙂


  4. moda editor

   Bankacılık sistemi maalesef iyi gün dostudur, zor zamanınınzda bilin ki yanınızda değil hep arkanızdan kuyu kazıyor olacaklardır.


  5. yangın merdiveni

   valla bankalar öyle ya da böyle bir şekilde masraf kesiyor.elini veriyorsun bedenin kaplıyor adamlar


  6. Mehmet

   Siz Teb’in yeni sistemini tavsiye ediyorsunuz fakat şube sayısı ve çağrı merkezi olarak ben yetersiz buluyorum. Her ne kadar işlemlerimizi internet üzerinden de yapsak kimi zaman çağrı merkezi yada şube lazım olabiliyor. Bu sebeple ben yine enpara kullanmaya devam ediyorum.


  7. Kadın Sitesi

   Hepsi birbirinden beter yapılan işlemlerde biz insanları sömürmekten başka hiç birşey yapmadıkları aşikar..


  8. mehmet

   cepteteb’e başvurmayı düşünmek gerek ozaman. hediye hediyedir dimi.


  9. kızlar soruyor

   bunun için alternatif bir çok seçenek var ve aralarında ne iyi imkanları sunanın enpara olduğunu söyleyebilirim. günlük para çekme limitleri muhteşem.


  10. toplu sms

   Yukarıdaki yorumda arkadaşın dediği gibi kuveyt türk bu konuda 1 numara. Gerek müşteri temsilcileri gerek verdiği hizmeti. Makale için teşekkürler


  11. Dekoratif

   Uzun zamandır Akbank direkt kullanmakla birlikte, şimdiler de cepteteb kullanmaya başladım. Çoğu işlem ücretsiz. Zaten bu devirde bankalara işlem ücreti ödemek kadar saçma bir şey de yok.

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.