Öğrenci evinde oynanabilecek oyunlar!

Tarih: 26 Nisan 2014 Cts 13:36 | Bu yazı 9.268 kez okundu.

Bende öğrenciyim ve şu an evimi bir arkadaşım ile paylaşıyorum. Başlarda yalnızdım ve çoğu öğrencinin oynadığı oyunlar yerine, internetten online olarak oynayabileceğim oyunlara bakıyordum. Fakat iki kişi kalmaya başlayınca işin rengi değişti ve eve yeni oyunlar aldık. Gerçekten de okul döneminde çok boş vaktiniz oluyor. Bizim bölümün güzelliğinden olsa gerek, hafta sonu hariç cuma günlerini de tatil yapmışlar. Ders sayısının diğer fakültelere oranla az olması, cuma gününün boş gelmesine neden oluyor okuduğum yerde. Haliyle can sıkıntısından uğraşacak, zaman geçirebileceğiniz şeyler arıyorsun. Biz de arkadaşımla aradık ve imkanlarımız yettiğinde almaya çalıştık.

İlk olarak: İskambil Oyunu (kart oyunu)

Hiç oyun alınmayan bir evde bu kartlar çok değerli oluyor ilk zamanlar. Fakat sonradan değişik oyunlar bulunca, kartları koyduğun yeri bile unutabiliyorsun evde. Fiyatı 1-2-3 lira arasında değişiklik gösteriyor.

iskambil-kagidi_3

İkinci olarak: Okey

Okey yerine zaman öldürücü deseler daha doğru olurmuş. 4 kişi başına oturunca zaman o kadar hızlı geçiyor ki inanamıyorsun. Hem zevkli hem de kart oyununa göre çok daha ideal. Okey’in plastik ve ahşap olmak üzere iki farklı çeşidi bulunuyor. Öğrenci olduğumuz için ucuz olanını yani plastik olanını tercih etmek durumunda kalıyoruz. Fiyatı ise 20-30 lira arasında değişiyor. Ahşap almak istersen iki veya üç katı fiyat ödemek zorunda kalabilirsin.

okey-oyunu

Üçüncü olarak: Jenga Boom

Bu oyun artık biraz daha kızlı-erkekli eğlencelerde oynayabileceğin bir oyun. Çünkü erkek erkeğe oynandığında pek tadı çıkmıyor. En az iki kişi ile oynandığı söylense de, en az üç kişi oynamak daha eğlenceli, daha zevkli. Fiyatı değişkenlik gösteriyor. 50 liraya da var, 80 liraya da var. Arasında fark yok ama bu oyunları alan çok olduğundan dolayı kar marjını yüksek tutuyorlar. Fiyatı biraz yüksek geldi derseniz bir önerim daha var. Mantığın aynı olduğu ve bu oyunun yan sanayisi diyebileceğim Nevka-b denge oyunu var. Daha önceleri BİM’de satıldığını görmüştüm fakat şu an satılmıyor. İnternette 15-25 lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor.

598x206-JengaBoom

Dördüncü olarak: Tabu XL

Geniş arkadaşlar çevren var ise bu oyun biçilmiş kaftan. Mükemmel zaman geçirebileceğin ve arkadaşların ile bol kahkahalı dakikalar yaşayacağın zamanlar seni bekliyor diyebilirim. Cips, kola ve tabu eşliğinde zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın bile. Fakat Tabu XL diğer oyunlara göre daha pahalı. Alabileceğin en pahalı oyunlardan biri olduğu için arkadaşlarınla ortaklaşa almanı şiddetle tavsiye ederim. İnternette 75 lira ile 100 lira arasında değişen fiyatları bulunuyor. Çok değişken fiyatlarda satılan bir oyun olduğu için en ucuzu bulmaya çalış veya kampanyalı olarak satılan yerleri takip et. Yok, ben o kadar uğraşamam, bende para var zaten diyorsan koy götüne gitsin.

tabu-xl

Bu dört oyun sanırım yeterli. Eğer parasal olarak çok daha iyiyim derseniz, PS4 veya Xbox önerebilirim.

Eğer evde sürekli tek kalıyorsan ve ev arkadaşı almadıysan senden iyisi yok. Aç internetini, online olarak diğer insanlarla satranç oyna, okey oyna, pişti oyna veya facebook oyunları ile zaman öldür. Ayrıca evde olmadığın zamanlarda da (dersteyken, yoldayken vb.) vakit geçirmek için ise telefonuna oyunlar indir. Çiftlik oyununu indirebilirsin mesela. Zamanında can sıkıntısından az oynamamıştık bu çiftlik oyunlarını. Bana zevkli gelmediği için silmiştim fakat arkadaşlarım hala zevkli bulup oynuyorlar.

Hepsi bir yana, oyunlar için ayırdığınız zaman, dersleriniz için ayırdığınız zamanları geçmesin. Çünkü, bu dünya düzeninde en iyi olmak için tek şart çalışmak…

facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 42 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. Barbi Bebek Oyunu

   he he öğrencilik gözümün önünde canlandı bir 🙂
   güzel bir paylaşım elinize sağlık


  2. Londra Gezisi

   İskambil gibisi yoktur ya. Tüm dünyada ekstra dil bilmeksizin insanları bir araya getiren, en eğlenceli, en klasik ev oyunu. 🙂


  3. saç dökülmesi

   güzel makale, en çok okey ve kart oyunları ile zaman öldürmekteyiz 🙂 teşekkürler


  4. Denizli Doğalgaz

   Ah öğrencilik. Bulaşığına batak, banyo temizliğine pişti, çöp dökmeye okey oynardık. Her yapılacak iş bir için öğrenci evinde bir oyun olurdu.


  5. Karaman

   En iyisi bence batak. 4 tane erkekle en iyi yapılabilecek şey olduğu için 🙂


  6. Muhammed Mağsum Gökyüz

   Bunlara ek olarak scrabble da oynayabilirsiniz, eğer benim gibi dil öğrencisi iseniz 🙂


  7. Pembe Portakal

   Oyunlar ve anlatım için teşekkürler eski günler gözümün önüne geldi tebessüm ettim sayenizde teşekkür ederim.


  8. mutfak masası modelleri

   Bilgisayar oyunlarından sadece cs oynasam da hep bir ukde kalmıştır içinde diğer oyunlar için.


  9. ahmet hamdi

   Yılbaşı için harika bir tavsiye teşekkürler.


  10. Korku Sever

   Pc üzerinden konuşursak toplanıo LoL oynamak gibisi yok 🙂


  11. ek iş ilanları

   üniversite öğrenci evleri denldiği zaman zaten ya akla batak oyunu gelir ya da okeydir falandır başka da muhabbetler arasında part time iş, ek il ilanları sohbetlerinin en çok döndüğü yerdir.


  12. lig tv izle

   öğrenci evinde oyuna gerek yokki zaten durduk yere bi sürü oyun çıkar :))


  13. En güzel oyunlar

   Haha biz de evde uno oynuyoruz : )


  14. mahmut alaca

   Bizde oynuyoz bunları ögrenci evi mağlum baska zaman geçmez


  15. Salih

   Biz arkadaşlarla hep batak atıyoruzzz 😀


  16. 1Komik

   Listede Batak neden yok =) ?
   Kızlara yönelik bir yazı olmuş gibi gibi geldi


  17. my vodafone

   Öğrenci evi öğrenci evi değil oyun salonu zaten 🙂


  18. Babalar Günü

   Tabu XL vazgeçilmez oyunlardan biri. Hele ki bir arkadaş grubunuz varsa zaman geçirmek için birebir.


  19. Marmaris Klima

   Hatırlıyorum bizim zamanımızda eskiden Milyoner vardı. Sanırım en çok o oyundan keyif almıştım. Ben hep banka olmak ve paraları dağıtmak isterdim. Sanırım o tarz oyunların ilkiydi Milyoner ve acaip derecede zevkliydi. Sonra Monopoly falan çıktı ama o tadı vermedi. Milyoner’in yeri her zaman başkaydı. Her yılbaşında kuzenlerle oynuyorduk 🙂


  20. Dağınık Adam

   Kart oyunları özellikle tercih ediliyor bunun dışında eve bir adet futbol topu alarak evi halısahaya bile çevirebilirsiniz.


  21. Kurgucu

   İskambil kağıtlarının devri hiçbir zaman bitmez. Okul ortamını düşününce sabahlara kadar batak oynadığımız günler aklıma geliyor.


  22. YediYedi

   İskambil kağıtları ve favorim okey. Her ne kadar Amerika’da sipastikler için geliştirilmiş bir oyun olsada Türkiye’de oyun kelimesi telaffuz edildiğinde ilk akla gelen okey oyunudur.Çeşitli varyasyonları 101, kastamonu ise daha da bir zevklidir.


  23. Gelinlik modelleri 2014

   İskanbil ve okey favoriler arasında olabilir ama benim tercih sessiz sinemadır. Hem daha eğlenceli, hem daha zevkli ama eğer yeteri kadar kişi yoksa tabii ilk olarak okey’i tercih ederim.


  24. Saç Ekimi

   Mükemmel bi makale olmuş teşekkür ederim bu oyunları hep sevmişimdir.


  25. 2014 kilim mobilya

   tebrik ederim.gerçi bunların hepsi öğrenciyken vardı oyun olarak değil de bunların dışında nargilesiz olmaz 🙂


  26. Futbol Oyunları

   Öğrenciliğin tadı bir başkadır, oyunlarla birlikte bambaşka…


  27. karşıyaka bilgisayar servisi

   Öğrenci evinde bu oyunlar olursa emin olun notlara çok olumsuz yönde yansıyacaktır.


  28. modern design tips

   Bir erkek ogrencı evının tek oyunu batakdır. Başkada oyun oynanmaz yanı. Evin demir başları arasında 52 kagıtları yer almaktadır resmen dıyebıllırız bence hiç şüphe etmeden bu konuda. Evin king’i 52 diyebılırız…


  29. oyunu oyna

   Öğrenci evlerinin vazgeçilmez oyunları bulunmaktadır. Özellikle batak, okey gibi oyunları hiç unutmama sabahlara kadar oynadığımızı hatırlıyorum. Eğer sizler de öğrencilik yaşamına yaşadıysanız bunları çok iyi bir biçimde bilirsiniz. :)))


  30. obezite

   Bir anda üniversite öğrencilik yıllarıma döndüm ve öğrenci evimde oynanan bu oyunları hatırladım. Adete salonun bir köşesi oyun için ayrılmıştı. Özellikle çok fazla kalabalıkta papaz kimde oynamak hem çok eğlenceliydi. Birde 4 ev arkadaşı yaşamanın olumlu yönünü bir tek okeyde yaşardık


  31. Bölüm Fragmanı

   İskambil ile oynanan hangi oyun olursa olsun yeterlidir 🙂 Okeyin yeride ayrı 🙂


  32. Esra Alem

   Akla zarar kartlar diye bir kutu oyunu ile sabahladık, muh-te-şemmm.


  33. Karacabey Web Tasarım

   Güzel bir tavsiy olmuş


  34. Sesli Panel

   Eğlence için gerekli bir paylaşım olmuş


  35. Ayça Şahin

   Ne yapsak acaba deyip de bulduğumuz yer burası oldu 🙂


  36. iğne oyası

   Öğrenci evinde oynadığımız Okey, bilindiği gibi geçmişten günümüze gelen vazgeçilmez bir eğlenceli oyundur. Saatin nasıl geçtiğini anlamazsınız..


  37. Tarabya çilingir

   Bir zamanlar bu tip oyunlar yoktu ne yapacağımızı bilemiyor çok sıkılıyordur vay be:)


  38. yeni hobiler

   Bizde tabu dışındakilerin hepsi oynanıyor malum erkek olunca tabu pek sarmıyor bizi ama en güzeli iskambil tadı bi başka ya 🙂


  39. Sesli chat

   Güzel bir paylaşım olmuş teşekürler.


  40. ilahi radyo

   Öğrenci evinde okey en çok oynadığımız oyunlardan biriydi.


  41. sesli

   Onu bunu Gecinde okey Gibisi Yok heleki Eşli Oyunlarda Daha bi Başka oluyor 🙂 Hesabına olunca Kizma Bilader oynu gibi :xD


  42. Melis

   Taaam olarak bu amaç için üretilmiş bir kutu oyunu var , akla zarar kartlar. Bizim yurt odası yıkılmıştı zamanında. Aşırı şekilde tavsiye ederim. odtü de çok popüler bu aralar.
   https://youtu.be/Ky-Sc0y4z8A

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.