Pinterest pin to pin kazandırır mı?

Tarih: 25 Ağustos 2019 Paz 3:30 | Bu yazı 1.593 kez okundu.

Pinterest işine girişen bir kişinin işi öğrendikçe sorduğu ilk soru… Gerçekten pin to pin kazandırır mı?

Eğer 2018 ortalarında bu soruyu sorsaydın kesinlikle evet derdim. Çünkü o dönem TR sektörü için konuşmak gerekirse çok yayılmış bir sistem değildi. Kimse bilmediği için işi az da olsa bilen girip kazanabiliyordu. Normal Pinterest kullanıcıları ise daha bu sistemden para kazanan kişilerin varlığından habersiz klasik şekilde sosyal medyayı kullanıyor, paylaşımlarını re-pin yapıyor ve bu kişilerin ekmeğine bal sürüyordu. Hesaplar çok hızlı yükseliyordu. Tabii bu sistem yurtdışında özellikle hintli piçlerin ön ayak olmasıyla çok daha önce keşfedilmiş ve uygulamaya konulmuştu. Habersizdik. Musluk o dönemler onlar için son sürat akıyormuş yani. Her ay 50 bin ile 500 bin euro arası para kaldıranları çok gördüm yabancı forumlarda. Tabii bir sistem bizim ülkemizdeki insanların eline düşecek seviyeye geldiyse o sistem ya bitmeye yakındır ya da bitmiştir maalesef. Buna alıştık, sen de alış. İnsanlarımız da hep bu tarz sistemlere geç girdikleri için kazanç elde edemeden ayrılıyorlar. Bu aşamada kazanan kim oluyor dersin? Bu sistemi bildiğini söyleyip insanlara para kazandıracağını anlatan umut tacirleri… Forumlarda bolca var bu tacirlerden görebilirsin. 2018 yılının başlarında keşfettiği bu sistemden alacağını almış, 2018 yılının sonlarında işin bok yoluna gittiğini anlayıp kazancı düşüşe geçen kişilerin danışmanlık adı altında milletin cebine göz koyan karaktersizlerden bahsediyorum. Ve bu açılan konularda da 5bin-10bin liralık AdSense kazançları havada uçuşuyor. Ama hiçbiri o an ki kazancını değil eskiden kazandığı paranın görüntüsünü koyuyorlar. Yoksa aylık o rakamı kazanan birisi niye senin 200-300 liranı almak istesin? Senin öyle kazancın olsa insanların kazanç dertleriyle ilgilenir miydin? Veya daha önemli bir soru. Böyle akan bir musluk var, başkasını dahil edip haberdar olmasını sağlar mıydın? Sağlamazdın değil mi? Ben de öyle düşünüyorum.

2018 sonlarında ben de bu konuları açan ve Pinterest üzerinden kazanç sistemi satan biriydim. Benim konularımda AdSense kazanç görüntüleri yoktu. Ama benim ki biraz gerçekçiydi çünkü o dönemlerde TR piyasasında yeni yeni duyulmaya başlamıştı ve işin teknik kısımlarını çok az kişi biliyordu. Ve benim kurduğum sistem kazanç getiren bir sistemdi. Pin to pin değildi. Bir bot yazdırmıştım ve bir siteyi komple çekmiştim. Bir veritabanı oluşturmuştum kısaca. Bu veritabanında 3 bin civarı konu vardı ve her konuda 100 civarı resim vardı. Bu veritabanındaki içeriklerin başlıklarını özgünleştirmiştim ve müşterilerin sitelerine bunu kuruyordum. Üstüne çekimi yaptığım site de kapanınca altın yumurta elimde kalmıştı. Sistem tutmuştu yani. En azından pin to pin yapanların bir süre sonra YouTube işinde olduğu gibi banlanacağını bilerek bu işe başlamıştım ve pin to pin mantıklı gelmediğinden bu şekilde sisteme girmiştim. Pinterest konusunda hep salağa yatıyordum ve yeni hangi bilgi var ise bilgisizmiş gibi almaya çalışıyordum insanlardan. Şu an o sistemi kurduğum müşterilerimin hiçbiri ne ban yedi ne de shadow ban ile karşılaştı. Hala da kazanmaya devam ediyorlar. Ancak şu an aynı sistemi bu yazımı okuyan birine kursam tutmaz. Çünkü Pinterest’te boş durmadı. Algoritma değişti, banlar çoğaldı, denetimler fazlalaştı. Yani çok zorlaştı para kazanma işi. Müşteriye kurduğum siteler köprüden karşıya çoktan geçmişti yani. O alanda otoriter site oldu desem yalan olmaz. Üstüne bu kadar kazanç odaklı şekilde Pinterest’i kullanan kişi sayısı artınca durum daha tedbirli şekilde ilerleme şekline geçti. Kısacası pin to pin artık tutmamaya başlamıştı. Pinterest son algoritmada ne yaptı bilinmez, 100 site kuruyorsan 5 tanesi anca tutar hale geldi. Tutanlar da kısa süre içinde ya shadow ban ya da direk ban yiyordu. Haliyle  bu sistem artık hiç mantıklı gelmiyordu. Ve hala bu sistem içinde insanlara bir adet pin to pin site kurup 30-40 lirasını alan tipler var. Yapmayın lütfen, ka-zan-dır-maz. Kazandırsa 30-40 lirasına bakmadan bu işi sen yapardın zaten değil mi umut taciri kardeşim?

Bunun dışında forumlarda bugünlerde spamdan kurtulma yollarını görüyoruz hep beraber. Ama hiçbiri bir adet özgün siteyle başlaman gerektiğini söylemiyor veya söylemek istemiyor. Çünkü hepsi ben bilgiliyim mesajını bilinçaltına işliyor ve ilerleyen dönemde Pinterest ile ilgili kazanç getirdiğini iddia ettiği satış konusunu açıyor. Sen de “bu adam bilgili ve kazandırıyor galiba” düşüncesinden yola çıkarak para kazanmak için bu adamın hesabına para yatırıyorsun. Bilgiye para yatırmana lafım yok ama bu insanların umut taciri olduğunu bilmen lazım. Farklı dönemler ama aynı sonuçlar. Bunu göremiyorsun.

İşin özeti…

Şu dönemde pin to pin siteler artık tutmuyor, kazandırmıyor. Yeni algoritma sizden özgün siteler istiyor. Kazanç odaklı değil tamamen sosyal medya odaklı bir kullanım istiyor. Bunu yapınca zaten 100 pin to pin siteye eş değer sayfa görüntülemesine ve tık sayısına ulaşıyorsunuz zaten. Hem de çok daha kısa sürede.

Hayallere para yatırmaktan vazgeçip o hayali yaşayabilmek için uğraşmaya başlayın artık. Oturduğunuz yerden bir şey olmuyor. Tam otomatik sistemli bir kazancı bulan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. O bilgiyi de sizin 50-100 liranıza vermezler zaten…

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 4 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. creature

   Mantıklı konusuyorsun hocam skype adresını verirseniz bir iki soru sormak isterim


  2. Ersin

   @creature; bu konuda destek vermiyorum hocam.


  3. myronides

   bi ara youtube da spam yapmak popülerdi şimdide bu popüler oldu ama bu da patlamış gözüküyor. Kaymağı yiyen yiyiyor sonra da 100 liraya yöntem satıyorlar 🙂 konularına madem bu kadar iyi kazanç var niye 100 liranın peşindesin diyince de bık bık ediyorlar 🙂


  4. Mert

   zaten en iyi parayı para kazandırdığını iddia eden kazanır

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.