Profesyonel SEO Rehberi!

Tarih: 07 Mayıs 2013 Sal 22:43 | Bu yazı 3.871 kez okundu.

Arama Motoru Optimizasyonu dendiğinde aklımıza; “web sitelerinin arama motorları üzerindeki sıralamasını yükselterek, daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve web sitesinin kalitesini arttırmak” cümlesi gelmelidir. Genel olarak SEO’nun işlevini de açıklayacak olursak; “web sitelerinin içinde ve dışında yapılmış olunan uygulamalı çalışmalardır” diyebiliriz. Belirttiğimiz uygulamalı çalışmalar sayesinde, web sitelerinin anahtar kelimede yükselmesi ve arama motorlarında üst sıralarda çıkması sağlanır. Anahtar kelimelerde üst sıralarda olmak siteleriniz için büyük potansiyel ziyaretçi anlamına gelmektedir.

SEO sayesinde markalar ve kurumlar, sosyal medya üzerinde kendilerini kısa sürede tanıtma fırsatı bulurlar.

Arama Motoru Optimizasyonu yapılan bir web sitesi organik trafik ile yönlendirilmeye başlar. Organik trafiği daha sonra rölatif aramalar takip eder. Rölatif aramalar üzerinden gelen ziyaretçiler, sitenin sıralamasını büyük oranda etkiler.

SEO1

İsterseniz şimdi SEO için önemli olan dört koşulu birlikte inceleyelim…

Birinci Etap: Anahtar Kelime Belirlemek!

search-engine-optimizationArama motorlarının site içeriğini, sektörünü tanımlayabilmeleri için ve sitenizin sıralamalarda yer bularak listelenmesi için anahtar kelime çok büyük önem arz etmektedir. Başta Google olmak üzere neredeyse tüm arama motorları markanız, hizmetleriniz ve -varsa- ürünleriniz adına listemeleyi doğru yapmak için sizden anahtar kelimeler ister.

Anahtar kelime seçimi yaparken ilk olarak kelimelerin aranma hacimleri, o anahtar kelime üzerindeki rekabet günden güne gözlemlenmesi gerekir ve ardından web siteniz için çalışma yolları oluşturulur. Web sitenizin anahtar kelimesine en uygun kelime kalıbı bulunduktan sonra çalışmaya başlanılır.

Eğer anahtar kelimeniz potansiyel kullanıcılara ulaşma yolunda uygun değil ise arama kriterlerine daha uygun kelime bulunmaya çalışılır. Anahtar kelimeniz bizler tarafından bir nevi çeşitlendirilir ve aynı kalıpta ki başka bir kelime seçilebilir. Böyle bir duruma genelde pek rastlanmasa da çalışmaya başlamadan önce göz ardı edilmemesi gereken bir durum olduğunu düşünüyoruz.

seo-banner

İkinci Etap: Site içi SEO   (Site içi Arama Motoru Optimizasyonu)

site-ici-seoSite içinde yapılan Arama Motoru Optimizasyonları genelde sitelerin tüm sayfalarını kapsar. Bu sayfalara yapılacak olan çalışmalar, arama motorları üzerinde aratılan anahtar kelimede sitenin sıralamasını etki edecek şekilde yapılır. Daha fazla performans ve ziyaretçi almak adına optimizasyon çalışması şarttır.

Site içi Arama Motoru Optimizasyonu yaparken ise sitelerin kod yapısı dahilinde hareket edilir ve bu çalışmada tasarım göz ardı edilmez.

Site içi SEO yapılandırmasını yapmadan önce anahtar kelimeleri mutlaka uygun ve doğru seçmeliyiz. Çünkü bu kelimeler url yapılarında, sayfaların başlıklarında, alt ve meta etiketlerinde ve site içi yapılan link çıkışlarında büyük rol oynayacaktır. Bu kapsamda site haritaları, içerikler ve diğer etkenler doğru şekilde optimize edilerek seo kurallarına uygun şekilde tamamlanmalıdır.

Üçüncü Etap: Site dışı SEO   (Site dışı Arama Motoru Optimizasyonu)

site-disi-seoİkinci etapta yer alan site içinde yaptığınız optimizasyondan sonra sıra Site dışı Arama Motoru Optimizasyonunu yapmaya geldi. Üçüncü aşama, ikinci aşamadan çok daha önemlidir. Çünkü site içi seo yapılandırma ne kadar iyi olursa olsun, site dışı seo yapılandırma yeteri kadar iyi değilse arama sonuçlarında sitelerin yükselme ihtimali yoktur. Dış sitelerden alınan reklamlar, tanıtıcı yazılar ve linkler sizin sitenize değer kazandırır. Alınan rölatif reklamların tam olarak faydasını görebilmek için bulunduğunuz sektör ile ilgili olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde çok az verim alınacaktır.

Sitelerinizin sektörü ile ilgili sitelerden reklam alırken linklere ve link yapısına anahtar kelimeler yazılır. Böylece alınan reklamın kalitesi arttırılır ve size geri dönüşü çok daha yararlı olur.

Ayrıca SEO çalışması yapılan siteler için misafir bloglara yorumlar, basın bülten gönderimleri, tanıtıcı makale başvuruları ve sosyal imleme gibi ek çalışmalar yapılabilir. Yapılan bu çalışmaların sadece kaliteli sitelere yapılması gerekir. Kalitesiz bir siteden alınan reklam size çok yarar sağlamayabilir.

 

Kategori: Web's
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 11 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. weBurak

   Başarılı bir yazı üstat, okunur cinsten kaleme almışsın. 🙂


  2. Ersin

   Eyvallah. Daha eklemeler yapacağım. Makalenin çok eksiği var.


  3. seo dersleri

   başlangıç için başarılı bir makale seo gerçekten dikkat edilmesi gereken üzerinde yürünen ince bir çizgi.


  4. ali yerli

   Bu tür konular bana çok karışık geliyor.seo olayı çok karmaşık bir olay.web sitemizi değişik sitelere ekliyoruz ama hala doğru düzgün index yok..


  5. Yunus Emre

   Yeni başlangıç için gerçekden başarılı bir yazı. Teşekkürler…


  6. Depo Raf Sistemleri

   Paylaşım için teşekkürler.
   Gerçekten profesyonel bir yazı olmuş.


  7. Kurumsal Web Tasarım

   Faydalı bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık başarılı bir makale olmuş.


  8. kpssegitimleri

   Güzel bilgi için teşekkürler.


  9. Dijital Pazarlama

   SEO makaleleri her zaman ilgilimi çekmiştir, sürekli gelişen bir kanal bakalım daha ne kadar gelişecek


  10. sohbet

   Hocam makalenize birazda sosyal medya önemini anlatsaydınız 5 yıldız olurmuş. Yinede emeğinize sağlık faydalı bilgiler teşekkürler..


  11. Ersin

   Eksikleri çok var bu yazının. Biliyorum. Ama vakit bulup da tamamlayamadım bu makaleyi. 🙂

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.