Windows 10’a geçiş yaptım!

Tarih: 02 Ağustos 2015 Paz 22:51 | Bu yazı 3.256 kez okundu.

Windows 10’a geçmek için resmi olarak çıkmasını bekleyenlerden birisi de bendim. Fakat bilgisayarımın recovery kısmında sorun olduğu için Windows 10’a geçmem biraz zor oldu. Haliyle internetten .iso olarak indirmek zorunda kaldım ve flash bellek üzerinden bilgisayarı sıfırlayıp formatı gerçekleştirdim.

2-3 gün olmadı sanırım daha sanırım Windows 10 deneyimi yaşayalı. Fakat oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. İşine yaramayacak ama ben yine de sitenin kişisel blog olmasının hatırına kısa kısa memnun kaldığım yanlarını söyleyeyim…

1) Windows 8 kullanırken başlat menüsünden direk olarak nalet metro uygulamasına geçiş oluyordu. Zorunlu olarak “start menü” programını yükledikten sonra ancak standart başlat menüsü olarak kullanabiliyordum. Bu duruma bir çözüm getirmeleri ve bu menüyü eskisinden daha işlevsel hale getirerek geliştirmeleri çok memnun etti beni.

2) SSD kullanan biri olmamama rağmen bilgisayar açılış ve kapanış hızında gözle görülür bir hız var. Kullanan arkadaşlarımın bilgisayarında böyle mi bilmiyorum ama benim bilgisayar Windows 10’u sevdi galiba. SSD kullananlarda bu hız daha fazladır sanırım.

3) Görev Görünümü aslında vardı Windows’ta fakat bu özelliği çok kişi bilmiyordu. Ben bile oyun oynadığım zamanlarda masaüstüne geçmek istemiştim ve o sayede öğrenmiştim tuş kombinasyonunu falan. Bilmeyen arkadaşlarım için arka planda çalışan uygulamaları görmeleri ve hızlıca kapatmaları için görev yöneticisinden önceki seçenek diyebilirim.

4) Yeni bildirim bölümüne başlangıçta alışamasam da şimdi alıştım. Uzun yıllar oradaymış da önemsemiyormuş havasındayım. Yaptığın işlemleri, indirdiğin dosyaları veya bilgisayarında yeni her ne var ise anında bildirim bölümünde görebiliyorsun.

5) Windows 10’un kendine has tarayıcısını gördüğüm zaman İnternet Explorer sandım fakat değilmiş. Yeni tarayıcısının ismi ise Edge. Edge’nin hızını falan sevdim fakat Chrome’den kopamıyor insan. Ne Yandex Browser ne de Mozilla Firefox vazgeçiremedi Google Chrome’den beni Edge mi koparacak?

İşin kısacası Microsoft bu sefer şurası az olmuş, burası çok olmuş gibi söylemlerden bıkmış olacak ki Windows 10’u iyi yapmış. Üstelik 1 yıl ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Daha ne olsun.

Geçmek isteyen arkadaşlarıma Windows 10’u kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben beğendim.

Kategori: Kişisel
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Bu yazı hakkında 16 yorum yapıldı. Siz de yorum ekleyin!


  1. windows 10

   bence erken geçmişsiniz 🙂 daha yeni çıktı. açıklar muhakkak vardır. biraz beklemekte fayda var. ama denemek adına yüklenebilir tabi.


  2. Teknoloji Haberleri

   Bende Windows 10 ‘a geçiş yaptım. Bence gayet hızlı ve akıcı bir sistem olmuş ama Microsoft Edge tarayıcısında sorunlar var. WordPress üzerinde yazı girerken sorun çıkartıyor.


  3. Tahsin

   Ben çıktığı ilk gün geçtim Windows 10’a ve en ufak bi sıkıntı yaşamadım. Bak Chrome’dan kopamayan bi ben değilmişim, sevindim şimdi 🙂


  4. EGOLOMAN

   En yakın zamanda denenecektir.Teşekkürler paylaşım için.. 🙂


  5. temetnosce

   teşekkürler yazı için. windows 10 biraz sorunlu olsa da windows xp’nin yerini almaya aday.


  6. Bayrak Ankara

   w10 bana bıraz yavas geldı w8 daha hızlıydı sankı
   ama görunum grafık olarak gayet ıyı

   bırde zırt pırt guncelleme olmasa daha ıyı


  7. Oto Haberleri

   Windows 10 bende kurdum ama sanki hala stabil değil gibi , birçok hatayla karşılaşıyorum , başlat sorunlu , imgeler bazen gidiyor memnun kalmadım açıkcası.


  8. Perde Yıkama

   Windows 10 ile okuduğun çoğu yazıda kullanıcılar genellikle memnun kalmış görünüyor. Ben henüz deneyemedim windows 10’u. Kısa süre içinde kurup deneyeceğim bende.


  9. Alarm Kamera Sistemleri

   Windows 10 yorumlara bakılırsa güzel kullanışlı bir sistem gibi duruyor biraz daha zaman geçsin tam olarak otursun sistem geçiş yapıp denemeyi düşünüyorum bende


  10. Tunç UĞUR

   bence geçiş için biraz daha beklemek lazım


  11. ilahi radyo

   bende windows 10 güncellemesi sonrası hüsran yaşayanlar kervanına katıldım. Güncelleme sonrası simsiyah ekrandan öteye geçemeyince geri yükledim.


  12. Gökhan

   Ben uzun bir süredir windows 7 kullanıyorum , windows 7 benim için çok güzel bir ara windows 8′ e geçtim 2 – 3 gün kullandım çok karışık geldi bana özellikle start özelliği çok kötüydü benim için. O yüzden bir daha başka bir şey yükletmem demiştim kendi kendime ama windows 10 ile ilgili hep güzel yorumlar okudum sitelerde belki ileride bende geçerim teşekkürler güzel yazınız için


  13. Kişisel Blog

   Windows 10’a geçtim ama erken geçtiğim için pişmanım. Keşke elimi sürmeseydim. Gerçekten hiç stabil değil. Bence bi 5 ay kadar daha beklenmeli..


  14. indir

   Ben hala windows 7 kullanıyorum. Bir süre daha devam edeceğim sanırım ama yazınızı okuduktan sonra bir deneme isteği uyandı bende. Sanırım bu defa yapmışlar. Olumsuz yorumlara pek rastlamadım Windows 10 hakkında.


  15. aksaray haberleri

   ben de windows 10 kullanıyorum. çok profesyonel ve hızlı. windows 8’i çok kısa bir süre kullanıp geçiş yaptım ama 8 de güzeldi.


  16. Varol İhsan

   Windows 10a bende geçiş yaptım google da araştırırken sitenizi gördüm çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler hocam

  Cevap Yazın

  Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.