Euro Palet

Tarih: 14 Ekim 2018 Paz 21:47 | Bu yazı 1.333 kez okundu.

Euro palet, bir diğer ismiyle EUR – palet ya da EUR EPAL palet, Avrupa Palet Birliği’ nin belirlediği düzeylerdeki paletlerdir. 80 x 120 santimetre, 100 x 120 santimetre, 120 x 100 santimetre ve 60 x 80 santimetre şeklinde farklı şekilleri ve boyutları vardır.

Genel olarak 80 x 120 santimetre’lik Euro palet kullanılır. Bu palet, 80 tahta parçasından yapılır ve genelde 35 kilogram ağırlıgındadır. 1500 kilograma kadar olan yükleri tek seferde taşıyabilir.

Euro paletleri ilk keşfeden kişinin Gyllsjo, Skåne, ilk kullanan şirketin ise İsveç’teki Svensson Bros şirketi olduğu söylenmektedir. Euro paletler genelde demir yolunda kullanılmaktadır. Bunun sebebi, demir yolunda çok sayıda vagon yükleme ve vagon boşaltma işlemi yapılmasıdır. Daha önce kullanılan sisteme kıyasla, Euro paletler aynı işi %10 daha kısa sürede gerçekleştirmektedir. Hem zamandan hem de paradan kar etmek adına sistem değişikliğine gidilmiştir ve Euro paletler kullanılmaya başlanmıştır. Kırılan bir paletin yeniden tamir edilip kullanılabilinmesi sayesinde kırılan bir palet atılmadığı için paradan çok fazla kar ettirmektedir. Aynı zamanda, boyutu, ağırlığı ve taşıdığı kilo miktarı belirli olduğu için birden çok sektörde kullanılabilmekte ve kolay bir şekilde alım satım işlemleri yapılmaktadır. Bu da hem ticareti canlandırmaya hem de kullanılan paletler işi bitince atılmadığı, yeni şirketlere satıldığı için çevreyi temiz tutmaya yardımcı olmaktadır.

Kategori: Tavsiye
facebook Twitter friendfeed
Ersin Üzgün

Ersin

Bloğuna makale yazıp içini dökerek deşarj olan, Fırat karikatürlerini çok seven, Fenerbahçe aşığı, WordPress ve Advertising hakkında oldukça bilgi sahibi, kaliteli sözleri olan her şarkıyı bıkana kadar dinleyen birisi..

Yazı hakkında yorum yapın!

    Cevap Yazın

    Lütfen yorum alanındaki İsim - E-posta - Web sitesi(zorunlu değil) bölümlerini doldurun. Yorum yazarken gireceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacakatır.

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.